Główna

Drodzy Szachiści i Miłośnicy Królewskiej Gry,

Po rocznej przerwie Mistrzostwa Polski powracają do Warszawy, do gościnnego Hotelu Novotel Centrum, miejsca znanego wszystkim kibicom, którzy odwiedzili ubiegłoroczne Drużynowe Mistrzostwa Europy. Po sukcesie organizacyjnym i sportowym tego turnieju – przypomnijmy, że nasze Panie w arcymistrzowskim składzie: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Iweta Rajlich, Joanna Majdan-Gajewska i Karina Szczepkowska-Horowska zdobyły brązowy medal, a  Prezydent Europejskiej Unii Szachowej Silvio Danailov ocenił mistrzostwa jako najbardziej udane w historii – wracamy do zmagań krajowych na najwyższym szczeblu.

Rok 2014 jest rokiem olimpijskim, co dodaje rywalizacji w mistrzostwach Polski dodatkowego „smaczku”, bowiem wyłonione m.in. na podstawie wyników mistrzostw Polski nasze reprezentacje pojadą do Norwegii, ojczyzny aktualnego mistrza świata w szachach Magnusa Carlsena, rywalizować w Szachowej Olimpiadzie.

Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet – turniej kołowy z udziałem 10 zawodniczek, w którym każda z zawodniczek rozegra 9 partii – zgromadził na starcie najlepsze polskie zawodniczki, w tym również  nasze gwiazdy z brązowej drużyny, które zaliczają się do grona faworytek. Medalowe aspiracje ma z pewnością więcej zawodniczek, wśród nich choćby nasza najnowsza polska arcymistrzyni Joanna Worek, która obecnie posiada szósty ranking w kraju, czy notowana na ósmej pozycji w kraju arcymistrzyni Marta Bartel. A może autorami niespodzianki będą młodsze zawodniczki? Czy wystarczy im umiejętności, waleczności i siły?

LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski – turniej szwajcarski z udziałem 20 zawodników, w którym każdy z zawodników rozegra 9 partii – listę startową otwiera niekwestionowany lider polskich szachów Radosław Wojtaszek, który powraca do zmagań o tytuł po rocznej przerwie. Z dużą radością witamy na starcie powracającego po kilku latach przerwy w startach w mistrzostwach Polski, niezwykle doświadczonego Michała Krasenkowa, a także wielokrotnego medalistę mistrzostw Polski, rutynowanego mistrza międzynarodowego Jana Adamskiego. Na starcie zobaczymy też najzdolniejszego gracza młodego pokolenia: Jana-Krzysztofa Dudę, który będzie walczył o miejsce w kadrze, a może też sprawi większą niespodziankę?

Kibiców zapraszamy do odwiedzenia sali gry, gdzie oprócz bezpośredniego obcowania z arcymistrzami, będzie można posłuchać komentarza na żywo – o zmaganiach na szachownicach będą opowiadali szachowi mistrzowie. Dla kibiców indywidualnych WSTĘP WOLNY. Serdecznie zapraszamy również na salę gry wszystkie dzieci z projektu Edukacja przez Szachy w Szkole. Opiekunów dzieci prosimy o kontakt z koordynatorem Magdą Zielińską w celu uzgodnienia terminu wejścia wycieczki. Dla dzieci przygotowaliśmy liczne atrakcje oraz nagrody. Wszyscy Ci, którzy pozostaną w domach, będą mogli śledzić zmagania za pośrednictwem internetu.