Szanowni Państwo,
Chciałbym niniejszym za pośrednictwem PZSZACH, złożyć serdeczne gratulacje dla naszych reprezentacji kobiecej i męskiej, za doskonały występ na Olimpiadzie w Baku – najlepszy występ na Olimpiadach po II Wojnie Światowej !
Do tej pory najlepszym występem była Olimpiada w 1980 roku na Malcie, gdzie reprezentacja kobieca zdobyła brązowy medal a reprezentacja męska zajęła VII miejsce. Tym razem Paniom udało się zdobyć srebrny medal (!!) a Panowie wyrównali najlepsze osiągnięcie do tej pory.
Dzięki internetowi miałem możliwość obserwować występy naszych reprezentacji; w drużynie kobiecej wszystkie Panie zasługują na wyjątkowe uznanie, głównie za niesamowitą ambicję i serce do walki(!), co zawsze było mi bliskie kiedy jeszcze grałem w turniejach. Panie Karina Szczepkowska – Horowska i Klaudia Kulon zdobyły medale na swoich szachownicach co mówi samo za siebie (!), Pani Jolanta Zawadzka ” nie uznająca remisów”, również zaprezentowała się bardzo dobrze. Także wyniki Pań Marioli Wożniak (6z6 !!) i Moniki Soćko (5,5 z 10) były niezbędne do zdobycia srebrnych medali ! Pozornie słabszy wynik Pani Moniki, wynika z faktu, że rola lidera drużyny jest niezwykle trudna (!), a gry na pierwszej szachownicy nie da się porównać z niczym innym !
Męska drużyna zdobyła VII miejsce, wyrównując osiągnięcia reprezentacji Polski na Olimpiadach w 1980 roku na Malcie i w 1982 roku w Luzernie. Wszyscy nasi reprezentanci pokazali dobry, profesjonalny poziom gry. Jednakże na specjalne wyróżnienie zasługuje bez wątpliwości lider naszej drużyny Pan Radosław Wojtaszek. Jego wynik (7,5 z 10) a także jakość gry (!!) potwierdza że jest zawodnikiem czołówki światowej ! Młody wiek naszych zawodników a także dobre perspektywy na dalszy rozwój, pozwalają mieć nadzieję że na następnych Olimpiadach nasza reprezentacja będzie walczyć o pierwszą „szóstkę” a być może także o medale …..
Dla malkontentów pewnym niedosytem może być fakt, że nasza drużyna męska „szła dołem” i nie grała z czołowymi drużynami, moim zdaniem nie jest to podejście słuszne gdyż najważniejszy jest końcowy wynik, a ten VII miejsce wśród 150 drużyn (!) jest wynikiem bardzo dobrym !
Jest tutaj pewien szerszy, ogólny problem; w związku z bardzo dużym wzrostem liczby drużyn, wydaje się konieczne powrócenie do lat poprzednich a więc zwiększenie liczby rund z 11 do 13 ! Przy ok.150 drużynach, dwie pierwsze rundy się nie liczą (wszyscy liczący się wygrywają po 4:0 !!), a pozostałe 9 rund to stanowczo za mało (!!) aby w turnieju padły w miarę „sprawiedliwe” wyniki ! Element przypadku jest zbyt duży, dlatego powrót do 13 rund wydaje się być konieczny.
Jeszcze raz serdeczne gratulacje DLA WSZYSTKICH ZAWODNICZEK, ZAWODNIKÓW ORAZ TRENERÓW !!!
Aleksander Sznapik
—————————-
Szanowny Panie Marku Matlak!
Z pewnym opóźnieniem, ale z ogromną serdecznością, składam na Pańskie ręce gorące gratulacje dla Pana i naszych wspaniałych Polskich szachistek, które od wielu lat tak owocnie Pan trenuje, za ogromny historyczny sukces, osiągnięty na Olimpiadzie Szachowej w Baku – zdobyte srebrne medale!!
W dniach trwania Olimpiady Szachowej, wiele tysięcy Polskich szachistów, długie godziny śledziły zmagania naszych szachistów w Baku, w tym również szachiści Niesłyszący, a wśród nich i ja oczywiście też! Mam już 91 lat, dzięki Pana wieloletniej pracy Bogu dzięki, że doczekałem się tak pięknego sukcesu! Szczęść Boże dla Pana i naszej kadry szachowej, zwłaszcza Kobiet, w dalszej pracy i wysiłkach, o utrzymanie Polskiej supremacji w Królewskiej Grze!
Senior Szachistów Niesłyszących – L.Kamiński.
——
13.09.2016
Droga Pani Moniko,
Droga Moniko i pozostałe srebrne medalistki Olimpiady w Baku!
Na Twoje ręce Moniko przesyłam bardzo serdeczne gratulacje z okazji zdobycia srebrnego Medalu Olimpijskiego
dla wszystkich Pań i dodatkowe gratulacje dla 2 zdobywczyń medali za indywidualny wynik na szachownicy.
Pragnę szczególnie uściskać debiutantkę Mariolę za Jej fantastyczny 100% wynik!
Dostarczyły Panie, nam kibicom wielu emocji ,za co serdecznie dziękuję.
Serdecznie pozdrawiam
Hanna Ereńska-Barlo
—-