XV Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa

1926

Relacja – dzień piąty

MP Duchowieństwa_5

Na zdjęciu ks. Mirosław Brzoza i ks. Krzysztof Bartoszek Misjonarze Wincentego a Paulo i ks. Krzysztof Domaraczeńko

W przedostatnim dniu XV Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa w Rzeszowie fotel lidera umocnił ks. Wojciech Sola z Diecezji Tarnowskiej gromadząc 8 punktów. Punkt mniej mają na drugim miejscu ks. Sławomir Pawłowski Pallotyn  i ks. Stanisław Bąk z Archidiecezji Przemyskiej. Tytuł mistrza może przypaść każdemu z liderów.

Dzisiaj rozegrano mistrzostw w szachach szybkich na dystansie 15 minut na zawodnika. Zwyciężył kleryk Fabian Domagalski z Wyższego Seminarium Duchownego z Włocławka. Drugie miejsce zajął ks. Wojciech Sola z Diecezji Tarnowskiej. Trzecie miejsce zdobył ks. Stanisław Bąk z Archidiecezji Przemyskiej.

W dniu dzisiejszym wręczono puchar, medale i dyplom za zajęcie III miejsca drużynowo. Nagrodę tę zdobyli Księża Misjonarze Wincentego a Paulo w składzie ks. Mirosław Brzoza i ks. Krzysztof Bartoszek. Puchar ufundowała Pani Poseł Krystyna Wróblewska.

Relacja – dzień czwarty

MP Duchowieństwa

Czwarty dzień XV Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa przyniósł zmianę lidera. Po 8 rundach prowadzi ks. Wojciech Sola z Diecezji Tarnowskiej Mistrz Polski Duchowieństwa z roku 2014. Zdobył 7 punktów. Tyle samo punktów zdobył również ks. Sławomir Pawłowski Pallotyn. Jeden punkt mniej czyli 6 punktów posiada ks. Stanisław Bąk z Archidiecezji Przemyskiej obrońca tytułu z ubiegłego roku. Trzech najsilniejszych graczy z I kategoriami na czele stawki. Zaraz za nim młody alumn Fabian Domagalski z Wyższego Seminarium Duchownego z Kalisza z 5 punktami.

W dniu dzisiejszym drugie kategorie zdobyli: ks. Andrzej Skarżyński Marianin Misjonarz z Brazylii i ks. Piotr Kubicz z Diecezji Sandomierskiej. Gratulujemy.

Drużynowo prowadzą zawodnicy z Archidiecezji Przemyskiej z 22 punktami. Na drugie miejsce awansowali księża z Diecezji Sandomierskiej z 15 punktami. Na trzecie miejsce po dzisiejszym dniu spadli księża Misjonarze Wincentego a Paulo z 14. Czwarte miejsce zajmują klerycy z Włocławka 11,5 punktów.

Nowością na mistrzostwach jest wieczorna analiza partii. Pan sędzia Zygmunt Wielecki przy zawodnikach omawia i analizuje każdą rozegraną partię,  co jest dla księży bardzo pożyteczne i pouczające.

Jutro w piątym dniu mistrzostw jedna runda przed południem. Po południu Mistrzostwa w szachach szybkich.

MP Duchowieństwa_3

Na zdjęciu grają ks. Sławomir Pawłowski w koszuli w kratę i br. Marek Bartoś – Albertyn z Ukrainy.
po lewej:Piotr Kubicz i Siostra Zofia Buszta.

MP Duchowieństwa_2

Relacja – dzień 3

Trzeci dzień XV Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwo potwierdził siłę gry najlepszych. Po ciężkich zmaganiach liderem pozostał ks. Sławomir Pawłowski Pallotyn z 5,5 punktami. Połowę punktu do lidera traci ks. Wojciech Sola z Diecezji Tarnowskiej mając 5 punktów. Trzecie miejsce zajmuje ks. Stanisław Bąk z Archidiecezji Przemyskiej z 4,5 punktami. Po piętach depcze młody alumn z Kalisza Fabian Domagalski też tracąc połowę punktu i posiada 4 punkty.

Dzisiaj najdłuższą 4 godzinna partię rozegrali ks. Karol Jakubiak z Diecezji Siedleckiej i Misjonarz z Brazylii ks. Andrzej Skarżyński Marianin. Partia zakończyła się remisem.

Również dzisiaj swoje kategorie szachowe zdobyli: kl. Wojciech Wolny z Wyższego Seminarium Duchownego z Włocławka i siostra Zofia Buszta Kanoniczka Ducha Świętego z Suloszowa zdobyli IV kategorię. V kategorię zdobył kl. Łukasz Chamier Ciemiński z Wyższego Seminarium Duchownego w Gdańsku.

Wieczorem rozegrano Mistrzostwa w Szachach Błyskawicznych. Mistrzem Polski Duchowieństwa w Szachach Błyskawicznych został po raz drugi ks. Wojciech Sola z Diecezji Tarnowskiej. Wicemistrzem Polski został kl. Fabian Domagalski z Wyższego Seminarium Duchownego z Kalisza. Brązowym medalistą został ks. Sławomir Pawłowski Pallotyn. Grało 21 zawodników. Puchary ufundował Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Po trzech dniach mistrzostw łącznie z Turniejem Szachów Błyskawicznych drużynowo prowadzą zawodnicy z Diecezji Przemyskiej. Drugie miejsce zajmują Misjonarze Wincentego a Paulo. Trzecie miejsce księża z Sandomierza i czwarte klerycy z Włocławka.

Relacja – dzień 2

Drugi dzień XV Międzynarodowych Szachowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa przebiegł bez niespodzianek. Faworyci turnieju powygrywali lub zremisowali. We wtorek rozegrano  dwie partie szachów klasycznych o godzinie 9.00 i 15.00.

Po dwóch dniach, a czterech rundach prowadzi ks. dr hab. Sławomir Pawłowski Pallotyn profesor KUL z 3,5 punktami. Tyle samo punktów, ale mniejszy Buholtz i drugie miejsce zajmuje ks. Stanisław Bąk z Archidiecezji Przemyskiej 6 – krotny Szachowy Mistrz Polski Duchowieństwa i obrońca zeszłorocznych mistrzostw. Trzecie miejsce zajmuje ks. Wojciech Sola z Diecezji Tarnowskiej z 3 punktami.

Warto dodać, że puchary w szachach klasycznych ufundował Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W szachach szybkich Wicemarszałek Senatu Grzegorz Czelej. W szachach błyskawicznych Minister Sportu Witold Bańka. W szachach drużynowych Pani Poseł Krystyna Wróblewska i Pan Senator Aleksander Bobko. Puchar Fair Play ufundował Pan Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Puchar za najładniejszą partie ks. Mateusz Kowalski z Diecezji Rzeszowskiej.

W środę dwie rundy, a wieczorem Mistrzostwa w szachach błyskawicznych.

Relacja – dzień 1

W dniu 4 lipca 2016 roku w Wyższym Seminarium Duchownym rozpoczęły się XV Międzynarodowe Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych. Startuje 20 księży, kleryków, siostra i brat zakonny. Gościmy duchownych z Brazylii i Ukrainy.

Uroczystego otwarcia Mistrzostw dokonał rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Paweł Pietrusiak wykonując tradycyjne pierwsze posunięcie.

Główną nagrodą jest Pielgrzymka na Kretę do Grecji ufundowana przez Biuro Pielgrzymkowo – Turystyczne „ARCUS” z Bydgoszczy.

W poniedziałek  rozegrano  dwie rundy tempem 90 minut na zawodnika plus 30 sekund za każde posunięcie.

Po pierwszym dniu Mistrzostw mamy ex aequo na pierwszym miejscu czterech zawodników: ks. Stanisław Bąk z Archidiecezji Przemyskiej, ks. Sławomir Pawłowski Pallotyn, ks. Wojciech Sola z Diecezji Tarnowskiej i ks. Stanisław Dębowski z Diecezji Radomskiej. Pierwszych trzech zawodników posiada pierwszą kategorię szachową.

Prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa trzech diecezji: przemyskiej, sandomierskiej i włocławskiej.  Będzie przyznana również nagroda Fair Play i na najładniejszą partię Mistrzostw.