WARSAW CHESS FESTIVAL XXIII Memoriał Mieczysława Najdorfa 9-17 VII 2024 IV Memoriał Jana Maciei 8 VII 2024

3250

Warsaw Chess Festival rozegrany został w Warszawie w hali sportowej przy ul. Konwiktorskiej 5/7 w dniach 8-17 lipca br. pod honorowym patronatem Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

W IV Memoriale Jana Maciei w szachach błyskawicznych udział wzięło 247 zawodników, a w Memoriale Mieczysława Najdorfa w szachach klasycznych 467 zawodników reprezentujących 22 kraje świata. Wśród zawodników było 23 arcymistrzów i arcymistrzyń, w tym wybitni arcymistrzowie Polski m.in. Monika i Bartosz Soćkowie, Michał Krasenkow, Kacper Piorun, Iweta Rajlich, Beata Zawadzka, Jolanta Zawadzka oraz Aleksandra Maltsevskaya.

Zwycięzcy:

W IV Memoriale Jana Maciei w szachach błyskawicznych na podium dla zwycięzców znaleźli się GM Daniel Friedman z Niemiec (9,5 pkt. z 11 partii), GM Kacper Piorun (9 pkt.) i IM Jan Klimkowski (9 pkt.).

W XXIII Memoriale Mieczysława Najdorfa w turnieju A dwa pierwsze miejsca z tą samą liczbą 7,5 punktu z 9 partii zajęli GM Deep Sengupta z Indii oraz GM Eduardas Rozentalis z Litwy. Trzeci był GM Valery Kazaukoski z Litwy (7 pkt.).

W turnieju B zwyciężył Mateusz Dziendziel (UKS Pionier Jastrzębie Zdrój, 8 pkt.). Drugie miejsce zajął Ryszard Ćwiek (UKS Zieloni Zielonka, 7,5 pkt.), a trzecie Kamil Kotowicz (UKS Pałac Młodzieży Katowice, 7 pkt.).

W turnieju C trzy pierwsze miejsca zajęli: Stanisław Stachniak (KS Polonia Warszawa, 8 pkt.), Natalia Walewska (UKS Czternastka Warszawa, 7,5 pkt.) oraz Marcin Sokołowski (CKR SSz Grójec 7,5 pkt.).

Wśród pań rywalizację w szachach błyskawicznych wygrała WGM Aleksandra Maltsevskaya, drugie miejsce zajęła WGM Anna Zathonskih, a trzecie GM Monika Soćko.

W szachach klasycznych w turnieju A rywalizację wśród pań wygrała IM Ruha Pujari z Indii, w turnieju B Agata Trybuła (KSz Skoczek Pieścirogi), a w turnieju C Natalia Walewska (UKS Czternastka Warszawa).

Rywalizację wśród seniorów w szachach błyskawicznych wygrał GM Michał Krasenkow, a w szachach klasycznych najlepszy był GM Eduardas Rozentalis z Litwy.

Fundusz nagród wyniósł 60 000 PLN (15 tys. złotych w Memoriale Jana Maciei oraz 45 tys. złotych w Memoriale Mieczysława Najdorfa). Łącznie do wygrania było 89 nagród pieniężnych oraz dyplomy dla najmłodszych laureatów Festiwalu.

Finansowego wsparcia dla organizacji Festiwalu udzielili: Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy, Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Pozostali Partnerzy: LXII Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego im. Generała Broni Władysława Andersa przy ul. Konwiktorskiej 5/7 w Warszawie w Warszawie, Polski Związek Szachowy, Mazowiecki Związek Szachowy i MediaConsulting.pl.

Zdjęcia: Marta Zienkiewicz i Paweł Suwarski