TURNIEJ NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada 2023 CENTRUM OLIMPIJSKIE

1911

W dniu 11 listopada br. – dla uczczenia 105 Rocznicy Odzyskania Niepodległości – w Centrum Olimpijskim w Warszawie rozegrany został turniej szachowy pn. Turniej Niepodległości „W hołdzie założycielom II RP, twórcom jej potęgi szachowej”. Patronat honorowy sprawowali: Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Radosław Piesiewicz – Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W Turnieju udział wzięło 329 szachistów z 6 krajów. Reprezentowane kraje i federacje: FIDE, Hiszpania, Peru, Polska, Ukraina i USA. Wśród uczestników było 9 arcymistrzów i arcymistrzyń m.in. czołowi polscy szachiści: Marta Bartel, Maria Malicka, Kacper Piorun i Michał Krasenkow. Liczną grupę uczestników Turnieju stanowiły dzieci i młodzież do lat 18 (158 zawodników).

Zwycięzcą Turnieju Niepodległości w roku 2023 został arcymistrz Michał Krasenkow, który uzyskał fantastyczny wynik 8 pkt z 9 partii. Drugi był arcymistrz Kacper Piorun (7,5 pkt.), a trzeci arcymistrz Petro Golubka z Ukrainy (7 pkt.).

Rywalizację wśród pań wygrała mistrzyni Barbara Goraj (6 pkt.), a najlepszym juniorem do lat 18-stu został Flawian Krawczyk z klubu LKSz GCKiP Czarna.

Turniej B wygrała samodzielnie mistrzyni Zuzanna Siekańska z klubu KSz Stilon Gorzów Wielkopolski, która zgromadziła 8 pkt. z 9 partii, wygrywając równocześnie w grupie B rywalizację wśród pań. Wśród seniorów 70+ zwyciężył Piotr Gasik z Warszawy.

W turnieju C wystąpiło 65 dzieci w wieku do lat 12. Miejsca 1-2 z wynikiem 7,5 pkt. z 9 partii podzielili: Nguyen Kajetan Linh z klubu UKS Czternastka Warszawa oraz Momot Glib z UKS Caissa Warszawa.

Najlepszą szachistką w turnieju C była Magdalena Malicka z UKSz Czternastka Warszawa.

Fundusz nagród wyniósł 20 000 PLN, z czego zwycięzca otrzymał 2000 PLN. Oprócz nagród pieniężnych były okolicznościowe naklejki i dyplomy dla najmłodszych uczestników Turnieju.

Turniej transmitowany był on-line na stronie: http://www.poloniachess.pl/turniej_niepodleglosci/turniej_niepodleglosci_2023/, na której znajdują się szczegółowe wyniki z rozgrywek.

Wśród gości Turnieju obecni byli m.in.: Agnieszka Brustman – Prezes Mazowieckiego Związku Szachowego, Dyrektor Agnieszka Myrcha z Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz przedstawiciele organizatora Turnieju – Fundacji Szachowej im. gen. Kazimierza Sosnkowskiego – wiceprezes Zarządu Henryk Liszewski oraz członek Zarządu Joanna Dragańska.

Turniej tradycyjnie przeprowadzony został w gościnnym dla szachistów Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Finansowego wsparcia dla organizacji Turnieju udzielili: Biuro Sportu i Rekreacji Urzędu m.st. Warszawy, Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz darczyńcy.

Partnerami Fundacji w organizacji Turnieju byli: Centrum Olimpijskie w Warszawie, Polski Związek Szachowy, Mazowiecki Związek Szachowy oraz firma MediaConsulting.