Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorów w Szachach – Świdnica 2023

2786

Już za kilka dni Świdnica stanie się areną zmagań europejskich szachów. Do Świdnicy przybędą najlepsi szachiści w kategoriach wiekowych 50+ i  65+ aby rywalizować w Drużynowych Mistrzostwach Europy Seniorów w Szachach. Mistrzostwa zostaną rozegrane w dniach 12-20. lipca 2023 roku, a miejscem rozgrywek będzie Hotel Esperanto w Świdnicy.

Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorów rozgrywane są pod egidą Europejskiej Unii Szachowej już po raz 22 (od 2000 roku). Po raz drugi mistrzostwa te rozgrywane są w Polsce. Start w organizowanych przez nas Mistrzostwach zapowiedziało 28 drużyn z 13 krajów. Łącznie do Mistrzostw zgłoszono 129 zawodników, w tym aż 12 arcymistrzów, 2 arcymistrzynie i 17 mistrzów międzynarodowych.

W sekcji 50+ rywalizować będzie 10 drużyn system kołowym (każdy z każdym). Najwyższy ranking w tej grupie ma drużyna z Anglii. W tej kategorii rywalizować będą dwie polskie  drużyny w tym drużyna gospodarzy, złożona ze świdnickich zawodników.

W sekcji 65+ zgłoszonych zostało 18 drużyn. Najwyżej sklasyfikowaną drużyną jest również reprezentacja Anglii, na czele z legendarnym arcymistrzem Johnem Nunnem. W kategorii 65+ zobaczymy aż trzy polskie drużyn w tym dwie reprezentujące „Dolny Śląsk”.

Drużynowe Mistrzostwa Europy Seniorów rozgrywane są na dystansie 9 rund. Drużyny składają się z czterech zawodników z możliwością posiadania jednego rezerwowego. Tempo gry w Mistrzostwach wynosi 90 minut dla zawodnika na wykonanie 40 posunięć, 30 minut na dokończenie i dodatkowo 30 sekund na każde posunięcie począwszy od początku partii.

Do śledzenia zmagań drużynowych Mistrzostw Europy Seniorów zapraszamy wszystkich kibiców. Zawody można śledzić w Internecie na stronie Mistrzostw www.estcc2023.pl możliwy jest również wstęp na salę gry w Hotelu Esperanto. Rozgrywki z wyjątkiem ostatniej rundy rozpoczynają się o godz. 15:00.

Serdecznie zapraszamy również na ceremonie otwarcia Mistrzostw w środę 12. lipca o godz. 14:30 oraz zakończenia 20 lipca o godz. 21:00. Obie te uroczystości odbędą się w Hotelu Esperanto.

W weekend 15-16 lipca zapraszamy też na dwa turnieje towarzyszące, rozgrywane również w świdnickim Hotelu Esperanto: