„Szachy i muzyka” – arc. Hanna Ereńska-Barlo

1277

W październiku 2022 r. obchodziliśmy okrągłą rocznicę interesującego wydarzenia, łączącego zarówno sport, jak i sztukę. 20 lat temu, podczas rozgrywanych w niemieckim mieście Naumburg XII Mistrzostwach Świata Seniorów 50+ i 60+ w szachach klasycznych, jedyny raz w historii tych rozgrywek zorganizowane zostały Mistrzostwa Świata Seniorów w szachach błyskawicznych, w których zwyciężyła Hanna Ereńska-Barlo. Pani Hanna, pierwsza polska arcymistrzyni, podczas ceremonii otwarcia mistrzostw zaprezentowała szerszemu gronu swoje mniej znane umiejętności wokalne, wykonując w kościele pod wezwaniem św. Wacława arię „Erbarme dich Mein Gott” z „Pasji według św. Mateusza” Johanna Sebastiana Bacha. Występ ten odbył się w dniu 21 października 2002 r. podczas Mszy ekumenicznej poświęconej znanej, kilkukrotnie grającej w Polsce, niemieckiej szachistce Irene Winter („In Memoriam Irene Winter”). Hannie Ereńskiej-Barlo (sopran) towarzyszył inny uczestnik mistrzostw, Hubert Reimann (bas), a muzyka została wykonana na zbudowanych przez słynnego Zachariasza Hildebrandta organach, odebranych i zatwierdzonych przez J. S. Bacha, który również na nich grywał. Tak Hanna Ereńska-Barlo wspomina ten występ:

„Jakież to było przeżycie dla mnie, móc wykonać arię skomponowaną przez J. S. Bacha z towarzyszeniem organów, których był niejako współtwórcą powstania i wykonawcą na nich swojej muzyki.”

7-minutowy zapis nagrania arii „Erbarme dich Mein Gott” z „Pasji według św. Mateusza” Johanna Sebastiana Bacha w wykonaniu Hanny Ereńskiej-Barlo (plik MP3, wielkość 12 MB).

Dekoracja zwycięzców pierwszych i jak dotychczas jedynych zatwierdzonych przez FIDE, Mistrzostw Świata Seniorów (k. 50+ i m. 60+) w grze błyskawicznej w Naumburgu w 2002 roku. Na zdjęciu w środku IA Ralph Alt oraz WGM Hanna Ereńska-Barlo i GM Jusefs Petkevich z Łotwy.

W 2022 r. przypada również rocznica innego ważnego w życiu Hanny Ereńskiej-Barlo wydarzenia, mianowicie debiutu olimpijskiego, który odbył się w 1972 r. w Skopje. Pani Hanna, wówczas pod nazwiskiem Ereńska-Radzewska, zanotowała bardzo dobry występ, zajmując wraz z drużyną IX miejsce oraz zdobywając wynikiem 7½ z 9 nagrodę indywidualną za II miejsce na II szachownicy. W kolejnych 20 latach Pani Hanna jeszcze siedmiokrotnie reprezentowała polskie barwy na szachowych olimpiadach, największy sukces odnosząc w 1980 r. na Malcie, gdzie zdobyła dwa brązowe medale (wspólnie z drużyną oraz na I szachownicy).

Pamiątkowy medal za wynik indywidualny na II szachownicy w Skopje (1972).

Autor opracowania: Przemysław Jahr
Fotografie z archiwum Hanny Ereńskiej-Barlo