Jan-Krzysztof Duda Wicemistrzem Świata w szachach błyskawicznych!

26520

Z uwagi na rezygnację organizatorów Mistrzostw Świata w szachach szybkich i błyskawicznych, które pierwotnie miały odbyć się w Kazachstanie, Polska będzie gospodarzem Mistrzostw. Mistrzostwa zorganizowane były przy znaczącym zaangażowaniu Premiera Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

W turnieju szachów błyskawicznych srebrny medal zdobył Jan-Krzysztof Duda!
Jan, podobnie jak Maxime Vachier-Lagrave (Francja) oraz Alireza Firouzja (Francja) zdobyli po 15 pkt. z 21 partii. Dwóch najwyżej notowanych wg. klasyfikacji pomocnicznej zawodników grało dogrywkę, w której zwyciężył Vachier-Lagrave.

W turnieju kobiecym Mistrzynią Świata została Bibisara Assaubayewa (Kazachstan) 14,0 pkt./17
Pozostałe medale zdobyły Rosjanki:
Aleksandra Kosteniuk 12,5/17
Walentyna Gunina 12,0/17

W turnieju szachów szybkich zwyciężył Nodirbek Abdusattorov (Uzbekistan), który po dogrywce pokonała Jana Niepomniaszczego (Rosja).
Brązowy medal zdobył Magnus Carlsen (Norwegia).
Czwarte miejsce zajął Fabiano Caruana (USA). Wszyscy ci zawodnicy zdobyli 9,5 pkt. z 13 partii, a zgodnie z regulaminem dwóch zawodników z najlepszą wartościowością pomocniczą awansowało do dogrywki.

W turnieju kobiet bezkonkurencyjna była Aleksandra Kosteniuk (9,0 pkt z 11 partii), która wyprzedziła Bibisarę Assaubayewą (Kazachstan) 8,5 pkt. oraz Walentynę Guninę (Rosja) 8,0 pkt.