Ś.† P. Waldemar Taboła (1960-2021)

2598

Z ogromnym żalem informujemy o śmierci zasłużonego działacza i organizatora życia szachowego – Waldemara Taboły.

Waldemar Taboła był Honorowym Członkiem Polskiego Związku Szachowego, Prezesem Opolskiego Związku Szachowego i klubu szachowego UKS RODŁO Opole.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę 20 października o godzinie 12:00 w „starej” kaplicy cmentarza Opole-Półwieś.

Powiedział o sobie:

Podstaw gry w szachy nauczył mnie ojciec, gdy miałem około 7 lat. Jednakże ze względu na miejsce zamieszkania nie miałem żadnych szans, by uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach prowadzonych przez profesjonalistów, choć bardzo o tym marzyłem. Zawsze wiedziałem, że tam (w szachach) jest jakaś magia, ale musiałem poczekać do lat 80-tych, kiedy losy zawodowe rzuciły mnie do Opola i trafiłem do klubu szachowego Społem Opole. W tym samym czasie udało mi się kupić książkę Arona Nimzowitscha (po rosyjsku) „Maja sistema”, która mnie zauroczyła. Niemniej jednak ta płaszczyzna (ja szachista) jest mało interesująca: posiadam I kategorię szachową, zatem jestem amatorem i tu mam najmniej doświadczenia.

Było mi dane poznać szachy na wielu innych płaszczyznach jako:

  • Rodzic – tak naprawdę trafiłem do życia szachowego za sprawą moich dzieci (syn Marcin – rocznik 1983 i córka Marta – rocznik 1986), które zaczęły rywalizację z rówieśnikami, uczestnicząc w eliminacjach oraz zawodach finałowych MPJ. Szybko zorientowałem się, że wyczynowa gra wymaga fachowego wsparcia i zaangażowałem do treningu znanego IM Andrzeja Szypulskiego, którego lekcje podglądałem z zapartym tchem i otwierał mi oczy na szachy. Korzystając z magii Szypulskiego zacząłem uczyć dzieci szachów, nawet udało mi się zdobyć ze swoją wychowanką medal w MPJ.
  • Organizator życia szachowego – w roku 1997 będąc niezadowolonym z tego, co dzieje się w klubie, założyłem sekcję szachowa w istniejącym już klubie Rodło Opole. W 2017 obchodziliśmy 20-lecie istnienia sekcji, która obecnie przeżywa fantastyczną serię: w 2013 grając wychowankami wygraliśmy II ligę juniorów w kompletem zwycięstw (co nie zdarzyło się nigdy wcześniej), w 2014 – jako beniaminek wygraliśmy I ligę awansując do ekstraligi, w 2015 znów z pozycji beniaminka – wygraliśmy ekstraligę, w a 2016 ponownie zostaliśmy najlepszą juniorską drużyną w kraju. Mogę wymienić jeszcze kilka sukcesów, ale sekcję szachową Rodło uważam za „dzieło życia”.
  • Prekursor nauczania szachów w opolskich przedszkolach, co stanowiło podwalinę do dzisiejszych sukcesów.
  • Organizator turniejów – zorganizowałem kilkaset imprez, kilka z nich to: Mistrzostwa Polski Mężczyzn 2007 rozegrane w opolskim Ratuszu, I liga seniorów (dwukrotnie: 20052006), Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 10 i 12 (dwukrotnie), OOM 2007, czy też czwórmecz juniorów Niemcy-Czechy-Polska w Opolu.
  • Działacz – czwartą kadencję jestem prezesem Opolskiego Związku Szachowego. Za kadencji Tomasza Sielickiego trafiłem do władz PZSzach, będąc członkiem zarządu i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej PZSzach oraz przewodniczącym Komisji Rewizyjnej PZSzach. W latach 2017–2020 zajmowałem stanowisko Sekretarza Generalnego PZSzach, natomiast w latach 2009–2013 byłem dyrektorem biura Opolskiej Federacji Sportu oraz członkiem Zarządu Polskiej Federacji Sportu Młodzieżowego – instytucji, która w imieniu Ministra Sportu zarządzała sportem młodzieżowym w Polsce, z budżetem porównywalnym do PZSzach. W uznaniu zasług zostałem odznaczony m.in. Złotą Odznaką Honorową PZSzach (2013). Od 2018 przewodniczący Komisji Młodzieżowej PZSzach. Honorowy Członek Polskiego Związku Szachowego (2021)

Źródła:
http://www.szachypolskie.pl/waldemar-tabola
http://www.blog.konikowski.net/2017/07/05/szachy-w-polsce-1-waldemar-tabola