Ś.† P. Bogdan Obrochta (1969-2020)

2794

Ś.† P. Bogdan Obrochta (05.10.1969-23.09.2020)

Z ogromnym żalem informujemy o śmierci Ś.P Bogdana Obrochty, działacza, sędziego, trenera, organizatora, wiceprezesa Śląskiego Związku Szachowego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 26.09.2020 o godzinie 11:00 w kościele św. Antoniego (ul. Kopernika 1 w Chorzowie).


23 września 2020 roku w wieku 50 lat odszedł od nas Bogdan Obrochta- niezwykle zasłużony sędzia, działacz, organizator, instruktor i zawodnik. Był członkiem Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego, Członkiem Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Szachowego, Wiceprezesem Śląskiego Związku Szachowego.

Odeszła od nas osoba, bez której trudno było sobie wyobrazić jakąkolwiek imprezę na Śląsku. Osoba niezwykle barwna, charyzmatyczna. Osoba, która swoją obecnością wpływała na charakter zawodów. Bogdan, był osobą, o której bez wątpliwości można powiedzieć, że znali ją „wszyscy”. Kamienna twarz, surowe spojrzenie, cięte, czasem ostre riposty, niestandardowe decyzje sędziowskie sprawiały, że jako arbiter nigdy nie mógł być traktowany obojętnie. Z drugiej strony był to człowiek, który uwielbiał towarzystwo ludzi, cenił różnego rodzaju dyskusje, wymianę zdań, kochał życie i czarną kawę bez domieszki mleka, czy cukru.

Bogdana Obrochtę trzeba uznać za wzorowego lokalnego patriotę. Przez cały czas był związany z Chorzowem. Historia lokalna to kolejny obszar jego zainteresowań. Bogdan potrafił przez wiele godzin argumentować o wyższości Śląska, a w szczególności Królewskiej Huty nad innymi miejscami na świecie. Fascynował się głównie najnowszymi dziejami Śląska oraz początkami państw słowiańskich. Trudno też nie sposób wspomnieć o tym, że był wprost fanatycznym kibicem Ruchu Chorzów. Biało- niebieskie flagi potrafił znaleźć w każdym miejscu.

Na osobny rozdział zasługuje działalność Bogdana na rzecz życia szachowego w Chorzowie. Był założycielem Chorzowskiego Towarzystwa Szachowego- szkolił najmłodszych adeptów „królewskiej gry”, przez wiele lat był opiekunem drużyn juniorów na różnym szczeblu. Był autorem pierwszych sukcesów wielu młodych chorzowskich szachistów. Największym jego szachowym odkryciem i nadzieją była córka- Lena, którą przy każdej nadarzającej okazji zabierał na turnieje szachowe. Każdy, kto choć trochę znał Bogdana, wiedział, że za niby nieruchomą, beznamiętną twarzą, która oglądała partie córki, wrzały emocje.

Bogdan sędziował i przygotowywał turnieje na najniższym i najwyższym szczeblu. To w wyniku jego starań w Chorzowie w roku 2013 zostały rozegrane Indywidualne Mistrzostwa Polski.

Bogdan Obrochta to osoba, która na trwałe zapisała się w szachowej historii Śląska.

Nota biograficzna