Srebrny medal Oliwii Kiołbasy na MEJ Ryga 2018

10147

W dniach 19-30.08.2018 w Rydze (Łotwa) odbyły się Mistrzostwa Europy Juniorów.

Oliwia Kiołbasa Wicemistrzynią Europy Juniorów!

Oliwia Kiołbasa fot.: eycc2018.eu

Oliwka zdobyła 7 pkt. i remis w ostatniej rundzie zagwarantował jest srebrny medal w grupie dziewcząt do lat 18.

Trenerem Oliwii na Mistrzostwach był Arcymistrz Robert Kempiński. 

Gratulujemy!

Kilku polskich reprezentantów do ostatniej rundy walczyło o medale. Bardzo dobrze zaprezentowali się m.in:

Kinga Lajdamik (D-8), która zajęła 6 miejsce. W ostatniej rundzie o włos była od zwycięstwa i brązowego medalu. W tej samej grupie 7 miejsce zajęła Wiktoria Śmietańska.

W grupie do lat 14 przez cały turniej świetnie grały Martyna Wikar i Emilia Dyląg. Porażki w ostatniej rundzie zepchnęły Polki na odpowiednio 5 i 12 miejsce.

W grupie chłopców do lat 12 Jakub Chyży zajął dobre 8 miejsce, a w ostatniej rundzie na I stole walczył o medal. W grupie do lat 14 9 miejsce zajął Oskar Ogłaza

Polska reprezentowana była przez 70 zawodników i była trzecią najliczniejszą reprezentacją (po Rosji – 150 zawodników i Łotwie 103 zawodników).

Wyniki Polaków aktualizowane zaraz po zakończeniu partii


Za nami pierwsze dni Mistrzostw Europy Juniorów. W niedzielę odbyła się ceremonia rozpoczęcia, w której wzięli udział również nasi zawodnicy wraz z opiekunami. Przemówienie wygłosiła m.in. Minister Finansów na Łotwie Arcymistrzyni Dana Reizniece-Ozola. Galeria zdjęć: http://www.eycc2018.eu/opening-ceremony/

W poniedziałek o godz. 15:00 czasu łotewskiego (14:00 polskiego) zawodnicy przystąpili do gry. Pierwsza runda przyniosła już wiele pozytywnych niespodzianek. Punktowali faworyci i niżej rozstawieni. Razem jako polska ekipa zdobyliśmy 46 pkt. a w aż trzech pojedynkach na przeciwko siebie zasiedli biało-czerwoni. Galeria zdjęć: http://www.eycc2018.eu/1st-round/


Po drugiej rundzie 18 naszych zawodników ma komplet punktów. Zdobyliśmy łącznie 39,5pkt. Wyniki Polaków aktualizowane zaraz po skończonej partii można zobaczyć tutaj: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1lJx49EGiuHsNOzOB6lxt_8YykJorQeSDSb0Z1n9MSTo/edit?usp=sharing

Codziennie podczas rundy prowadzona jest transmisja live a komentującą jest dobrze nam znana WIM Anna Kantane. Naszych zawodników możemy zobaczyć na szachownicach transmisyjnych i w oku kamery dlatego warto śledzić na bieżąco: http://www.eycc2018.eu/live/


Wspaniała gra najmłodszych dziewczynek i waleczność chłopaków U14!

W rundzie trzeciej w grupie do lat 8 i 10 wszystkie nasze zawodniczki wygrały swoje partie. Wspaniale prezentuje się Monika Borowik, która ma już 3 punkty! Tuż za nią Wiktoria Śmietańska ze stratą 0,5 pkt. W grupie do lat 10 – 2,5 pkt. ma Asia Pietryk, która odważnie punktuje wyżej rozstawione zawodniczki.

Wyższość swoich przeciwniczek musiały uznać dziewczęta grupy do lat 12, ale do lat 14 aż 3 zawodniczki są w czołówce: Martyna Wikar 3/3, Emilia Dyląg i Monika Marcińczyk po 2,5 pkt.

Wśród dziewcząt do lat 16 najwięcej punktów ma Honorata Kucharska (2,5) a aż 3 zawodniczki mają 2 pkt. i na pewno warto śledzić walkę w tej grupie w następnych rundach.

W najstarszej grupie grają nasze najbardziej doświadczone zawodniczki, które już nieraz zdobywały medale na imprezach międzynarodowych. Po trzech rundach pierwsze miejsce zajmuje Ala Śliwicka (3/3) a 6 miejsce ze stratą 0,5 pkt. Oliwia Kiołbasa.

Chłopcy do lat 8 trzymają się razem i wzajemnie uzupełniają: jeśli jeden przegrywa – drugi wygrywa! I w ten oto sposób każdy ma na swoim koncie 2 pkt.

Do lat 10 również nie brakuje wojowników: 2,5 pkt ma na swoim koncie Wojtek Wielgus. Kuba Seemann, Igor Musiał i Wojtek Borowik zaliczyli jedną przegraną.

Najwyżej rozstawiony z Polaków w U12 – Jakub Chyży musiał niestety uznać wyższość przeciwnika z Francji, ale ta grupa jeszcze nieraz przyniesie nam wiele emocji.

Wśród chłopców do lat 14 mamy prawdziwych wojowników! Jaką siłę, waleczność, koncentrację, kondycję i cierpliwość trzeba mieć, żeby grać 6,5 godziny? Michał Fiedorek skończył swoją partię o 21:30 i zremisował z zawodnikiem silniejszym o ponad 200 pkt. ELO.

Drugim wojownikiem jest bez wątpienia Oskar Ogłaza, który pomimo gorączki i choroby nie daje sobie taryfy ulgowej i ma 2,5 pkt. Walecznych chłopaków prowadzi o kulach Maciek Czopor z kompletem punktów i 6 miejscem po trzech rundach.

W tej grupie na uwagę zasługuje także Krzysztof Oleksy, który chyba sam nie wierzy w to co dokonuje w Rydze. 2 zwycięstwa z chłopakami z wyższym elo o 400 pkt. i remis z 3 numerem startowym daje mu w tej chwili 12 miejsce!

W U16 i U18 sytuacja na razie kształtuje się bardzo podobnie: chłopaki grają i punktują. 2,5 pkt. posiada Miłosz Szpar, Mieszko Miś, Szymon Gumularz i Igor Kowalski.

Już o godz. 14 czasu polskiego rozpocznie się IV runda mistrzostw. Jak pokazały pierwsze rundy, nasi zawodnicy na pewno będą walczyć i dostarczą nam wiele emocji.


Sobota była dniem wolnym na Mistrzostwach. Nasi szachiści w tym dniu odpoczywali i starali się nie myśleć o czekających ich jeszcze partiach. Organizatorzy zaproponowali 4 wycieczki: aqua park, zoo, zwiedzanie miasta i plażowanie nad morzem. Starówka Rygi nie jest duża i kilka godzin wystarczy, aby spokojnie obejść najważniejsze miejsca miasta. Polskie ekipy spotykały się wielokrotnie w tym miasteczku. Najważniejszym punktem zwiedzania było odnalezienie pomnika ósmego Mistrza Świata Michaiła Tala. Czarodziej Królewskiej Gry urodził się w Rydze w 1936 roku.

W niedzielę czeka nas powrót do gry. Do końca turnieju pozostały jeszcze 4 rundy. Z kompletem punktów odpoczywała Martyna Wikar, która zajmuje pierwsze miejsce w grupie G14. Ze stratą 1 pkt. jest Emilia Dyląg, która zajmuje 8 miejsce.

W grupie do lat 8 w czołówce są aż 2 nasze zawodniczki: Monika Borowik i Kinga Lajdamik mają po 4 punkty i zajmują kolejno 5 i 8 miejsce.

Wśród najstarszych dziewcząt w pierwszej dziesiątce plasują się 3 zawodniczki: Oliwia Kiołbasa – 4 pkt i 3 miejsce,  Alicja Śliwicka i Julia Antolak – 3,5 pkt, 7 i 10 miejsce.

Wśród chłopców najwięcej uwagi przyciąga grupa U14. Maciej Czopor zajmuje 8 miejsce ze stratą 0,5 pkt. do lidera.

W najstarszej grupie najwięcej punktów z Polaków ma Igor Kowalski, który zajmuje 7 miejsce.

V runda przyniosła wiele pięknych zwycięstw, które umocniły naszych zawodników na swoich pozycjach. Jednocześnie turniej jest już za półmetkiem i nie ma łatwych partii. W ostatniej rundzie nasi szachiści zdobyli łącznie 37 punktów. Należy jednak pamiętać, że niemal w każdej rundzie mamy 3-4 mecze biało-czerwone, w którym nasi zawodnicy kojarzeni są razem.


100% punktów w G12, G16 i U10  w rundzie VI!

Niedziela była dobrym dniem dla Polaków na Mistrzostwach. Punktowały wszystkie dziewczyny z grupy do lat 16. W czołówce z wynikiem 4,5 pkt. są Michalina Rudzińska i Honorata Kucharska, które zajmują kolejno 6 i 7 miejsce. Dobrze znające się zawodniczki zmierzą się ze sobą w VII rundzie a ich partie będzie można śledzić na 5 stole transmisyjnym.

Solidnie zagrały dziewczyny do lat 12, wygrywając swoje partie. Znakomite zawody gra Helena Kucharska, która ma na swoim koncie 4 pkt i zysk rankingowy ponad 130 oczek.

Wiele radości przynieśli nam chłopcy do lat 10. Cała szóstka dopisała po jednym punkcie na swoje konto. Po VI rundach najwyżej plasuje się Wojtek Wielgus – 10 miejsce i 4,5 pkt.

Wiele uwagi od początku skupia wspaniale grająca Martyna Wikar. Wczorajsza partia nie była łatwa, Martyna musiała bronić swoją pozycję i ostatecznie zremisowała. Nadal zajmuje pierwsze miejsce w grupie z przewagą 0,5 pkt. nad rywalkami.

W tej grupie zremisowała także solenizantka Emilka Dyląg i zajmuje 7 miejsce.

W grze o najwyższe cele utrzymuje się Maciej Czopor. 5 pkt, 0,5 pkt. straty do lidera daje mu 5 miejsce.

W grupie dziewczynek do lat 8 Wiktoria Śmietańska, Monika Borowik i Kinga Lajdamik mają po 4 pkt. i zajmują kolejno 8, 9 i 13 miejsce.

Po VI rundzie dwie zawodniczki w G18 zajmują miejsca w pierwszej dziesiątce. Jest to Oliwia Kiołbasa na miejscu trzecim i Pola Parol na miejscu ósmym. Dziewczyny mają po 4,5 pkt.

Po dniu przerwy nasi szachiści zdobyli łącznie 41 pkt. 10 naszych reprezentantów zajmuje miejsca w pierwszej dziesiątce w swoich grupach turniejowych.


Martyna Wikar utrzymuje prowadzenie na II rundy przed końcem!

Runda VII była popisem gry najmłodszych dziewczynek i aż 3 zawodniczki utrzymują miejsce w pierwszej dziesiątce turnieju. Monika Borowik, Wiktoria Śmietańska i Kinga Lajdamik mają po 5 punktów.

Martyna Wikar zremisowała drugą partię z rzędu co daje jej 6 pkt. i nadal zajmuje pierwsze miejsce w grupie. Remisem skończyła się także partia Emilki Dyląg, która zajmuje 11 miejsce ze stratą 1pkt. do liderki – Martyny.

W polskim pojedynku w G16 Rudzińska-Kucharska również padł remis. Michalina i Honorata mają po 5 pkt. i tylko 0,5 pkt. straty do liderki. Zajmują kolejno 6 i 11 miejsce.

W VII rundzie punktowały także dziewczyny w grupie do lat 18. Oliwia Kiołbasa po zwycięstwie wskoczyła na drugie miejsce tabeli. Julia Antolak wróciła do “10” i mając 5 pkt. zajmuje miejsce 8. Pola Parol po remisie jest na 11 miejscu i ma 5 pkt.

U chłopaków jeszcze wiele może się wydarzyć i wszystko będzie zależało od finiszu w dwóch ostatnich rundach. Aż 6 zawodników ma po 5 pkt. i będą liczyć się w walce o najwyższe pozycje.

W U10 jest to Kamil Warchoł, który zajmuje 16 miejsce. W U12 najwyżej z Polaków jest Jakub Chyży i jest na miejscu 14.

Jeden punkt straty do lidera mają Maciej Czopor i Oskar Ogłaza, którzy zajmują miejsca tuż za pierwszą dziesiątką – 12 i 13 w grupie do lat 14.

Podobna sytuacja dla Polaków ma miejsce w grupie starszej U16. Kosma Pacan-Milej i Mieszko Miś również mają 1pkt. straty do lidera i są kolejno na miejscu 13 i 17.

W rundzie VII biało-czerwoni zdobyli wspólnie 36,5 pkt.


Polskę reprezentują:

N.S. Imię i Nazwisko ELO Grupa
1 CM Smietańska Wiktoria 1433  U08
15 Borowik Monika 1121  U08
19 Lajdamik Kinga 1072  U08
39 Pietryk Hanna 0  U08
27 Pietryk Joanna 1293  U10
40 Gaszka Zuzanna 1183  U10
44 Kulczycka Zofia 1139  U10
20 Mróz Lena 1685  U12
33 Zabrzańska Weronika 1545  U12
56 Kucharska Helena 1349  U12
3 Dyląg Emilia 2095  U14
14 Wikar Martyna 1974  U14
19 WCM Marcińczyk Monika 1885  U14
31 Zarębska Lena 1848  U14
38 Goraj Barbara 1796  U14
45 Króliczek Gabriela 1758  U14
47 Czarnecka Lidia 1753  U14
52 Adamczyk Zuzanna 1717  U14
76 Trzaskowska Hanna 1503  U14
77 Libura Julianna 1496  U14
14 WCM Malicka Maria 2047  U16
16 WFM Kucharska Honorata 2030  U16
17 FM Jarocka Liwia 2013  U16
19 WFM Rudzińska Michalina 2003  U16
30 Swięch Joanna 1946  U16
49 Kulpa Zuzanna 1731  U16
3 WFM Śliwicka Alicja 2293  U18
7 WFM Antolak Julia 2272  U18
9 WIM Kiołbasa Oliwia 2213  U18
19 WFM Parol Pola 2104  U18
31 Cieślak Wiktoria 2018  U18
43 Krzysztyńska Anna 1875  U18
53 WCM Kostecka Marika 1767  U18
57 Buchta Agnieszka 1742  U18
58 Łęczek Weronika 1740  U18
62 Przepióra Anna 1663  U18
21 Zmarzły Wiktor 1305   U08
32 Ochędzan Filip 1207   U08
35 Suska Szymon 1167   U08
38 Wojtacha Krzysztof 1150   U08
7 Seemann Jakub 1917   U10
43 Wielgus Wojciech 1605   U10
48 Borowik Wojciech 1542   U10
59 Musiał Igor 1502   U10
64 CM Warchoł Kamil 1492   U10
68 Krawczyk Flawian 1483   U10
4 Chyży Jakub 2143   U12
45 Meers Hubert 1791   U12
60 Jeda Maciej 1724   U12
64 Backiel Hubert 1675   U12
77 Paszkowski Krystian 1609   U12
5 FM Ogłaza Oskar 2364   U14
20 Czopor Maciej 2220   U14
47 CM Łuczak Filip 2061   U14
60 Niedbala Bartłomiej 1984   U14
66 Fiedorek Michał 1970   U14
67 Czernek Tymon 1969   U14
70 Redzisz Michał 1947   U14
80 CM Ochędzan Tymon 1909   U14
91 Panek Bartosz 1818   U14
99 Oleksy Krzysztof 1742   U14
100 Grzesik Gracjan 1739   U14
102 Skurniak Szymon 1718   U14
12 FM Szpar Milosz 2365   U16
17 FM Pacan-Milej Kosma 2354   U16
27 FM Miś Mieszko 2301   U16
88 Wierzbicki Michal 1913   U16
5 IM Gumularz Szymon 2458   U18
32 FM Kowalski Igor 2294   U18
35 FM Kozioł Kamil 2290   U18

W pierwszych dziesiątkach list startowych znajduje się 9 Polaków; w grupie dziewcząt do lat przewodzi Wiktoria Śmietańska, trzecie numeru startowe mają Emila Dyląg (D-14) oraz Alicja Śliwicka (D-18).

W obsadzie sędziowskiej znajduje się trzech sędziów z Polski (Magdalena Judek, Maciej Cybulski oraz Bogdan Obrochta). Członkiem Jury d’appeal jest Tomasz Delega. Obsługę video zapewnia European Chess TV, a studio prowadzić będzie Anna Kantane.

Feel the spirit of Riga! European Youth Chess Championship 2018!

European Youth Chess Championship 2018 starts today in Riga, Latvia??!Official promo video? is ready for you?!Let's have a walk throughout the city with WIM Anna Kantane and talk about the event!Feel free to watch and share, it will be an outstanding event!Official pages:✅European Youth Chess Championship 2018 – event page✅European Youth Chess Championship – Riga 2018 – fanpage✅European Chess TV – broadcast and highlightsWebsite:☑www.eycc2018.euEuropean Chess UnionLatvian Chess Federation

Opublikowany przez European Chess TV Niedziela, 19 sierpnia 2018

Wyniki Polaków
Strona Organizatora

link do komunikatów organizacyjnych