Hetmany 2017 i Enea Gala Hetmanów

1168

Hetmany 2017 rozdane!

Podczas ceremonii otwarcia mistrzostw Polski odbyła się ENEA Gala Hetmanów.

Hetmany przyznane zostały w 11 kategoriach. Laureaci, którzy odebrali statuetki to najlepsi ambasadorzy szachów w Polsce. Ich działalność, sukcesy, wkład w rozwój i popularyzację szachów to tylko niektóre elementy, które sprawiły, że to właśnie im kapituła przyznała główne nagrody środowiska szachowego w Polsce.

Zawodnikiem roku został Jan-Krzysztof Duda, który w 2017 roku potwierdził swoje wysokie aspiracje i dołączył do elitarnego grona graczy z rankingiem powyżej 2700. Był ważnym ogniwem drużyny, która zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostwa Świata. Zajął drugie miejsce na mistrzostwach Europy w szachach szybkich w Katowicach oraz wywalczył brązowy medal za wynik indywidualny na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Hersonissos.

Tytuł Zawodniczki roku otrzymała Monika Soćko. Monika od wielu lat jest liderką polskiej kadry, czego potwierdzeniem jest ósmy złoty medal na Budimex Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet w 2017 roku.

Laureatem w kategorii Trener roku został Kamil Mitoń. Polski Związek Szachowy doceniając jego warsztat w 2017 powierzył mu nową funkcję – wystąpił w roli kapitana reprezentacji mężczyzn i był jednym z ojców sukcesu, jakim był brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata.

Hetman w kategorii Sędzia roku zdobyła osoba, która łączy wszystkie cechy dobrego arbitra: bezstronność, kompetencję, pracowitość oraz umiejętność sprawiedliwego rozwiązywania wszelkich sporów. Kapituła przyznała tę statuetkę Magdalenie Judek, która również pełni funkcję sędziego głównego podczas Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet.

Odkąd w 2017 roku marka Lotto został sponsorem Kadry Narodowej, polskie szachy odniosły ciąg historycznych sukcesów. Bez tej marki zawodnicy Kadry Narodowej w szachach mogliby nie mieć Radości z Wygrywania, dlatego to właśnie marka Lotto została Sponsorem roku.

W kategorii Organizator roku kapituła musiała podjąć niezwykle trudną decyzję, ostatecznie hetman trafił w ręce organizatora, który z wielkim rozmachem przeprowadził największą w historii Polski i Europejskiej Unii Szachowej imprezę, czyli Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Organizatorem tym jest Śląski Związek Szachowy. Statuetkę z rąk Tomasza Sielickiego odebrali Andrzej Matusiak – prezes Śląskiego Związku Szachowego i Łukasz Turlej – dyrektor Mistrzostw Europy.

Nagroda dla Klubu roku powędrowała do GKS HETMAN Katowice. Wyniki sportowe, mówią same za siebie – szachowy hat-trick czyli trzecie kolejne Drużynowe Mistrzostwo Polski, wywalczone ze 100% wynikiem przeszły do historii polskich szachów.

Hetman w kategorii Dziennikarz roku otrzymał Piotr Nguyen, który przy wykorzystaniu social mediów zbudował społeczność zaangażowanych czytelników. Dzięki niemu portal infoszach.pl stał się jednym z wiodących źródeł informacji dla szachistów z całego kraju.

Dobry nauczyciel musi mieć powołanie, by móc przekazywać wiedzę uczniom. Bardzo dobry trener jest zaangażowany w swoją pracę każdego dnia i poświęca wolny czas na samodoskonalenie. Kapituła doceniła wielką postać polskich szachów przyznając statuetkę Nauczyciela roku Andrzejowi Modzelanowi.

W następnej kategorii kapituła przyznała dwa wyróżnienia. Polski Związek Szachowy w specjalny sposób uhonorował osobę, która dla szachów zrobiła naprawdę wielkie rzeczy. W sercu śląska bije szachowe serce, największe imprezy w Polsce i Europie odbywają się w hali legendarnego Spodka. Osoba ta wspiera promocję szachów, a szachy wspierają hasło Katowic: Smart City. Nagrodę specjalną otrzymał Pan Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice za współorganizację Mistrzostw Europy. Statuetkę z rąk ministra Andrzeja Dery w imieniu laureata odebrała Pani Ewelina Kajzerek, Pełnomocnik Prezydenta ds. Imprez.

Drugą nagrodę specjalną otrzymali wybitni ambasadorzy polskich szachów, którzy w czerwcu 2017 roku dokonali rzeczy historycznej. Debiutując w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Chanty-Mansyjsku zdobyli brązowy medal – Reprezentacja Polski mężczyzn w składzie: Radosław Wojtaszek, Jan-Krzysztof Duda, Kacper Piorun, Grzegorz Gajewski oraz Mateusz Bartel. Panowie odebrali nagrodę z rąk Prezesa firmy Enea Pana Mirosława Kowalika.

Hetmana za całokształt działalności dostała Pani Hanna Ereńska-Radzewska (obecnie Ereńska-Barlo). Najwięcej radości polskim kibicom dała w 1980 roku, kiedy to na Olimpiadzie Szachowej na Malcie była najlepszą polską zawodniczką drużyny, która zdobyła sensacyjny brązowy medal. Do jej sukcesów należy także 5 złotych medali indywidualnych mistrzostw Polski. Wysoka kultura osobista oraz duży szacunek jakim cieszy się ta osoba w środowisku szachowym, spowodowała, że Polski Związek Szachowy postanowił powierzyć jej funkcję przewodniczącej Komisji Etyki.

Wszystkim laureatem serdecznie gratulujemy!