Indywidualne Mistrzostwa Polski 2018

13083

LXX Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w szachach

LXXV Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach

 

Mistrzostwa Polski już za półmetkiem.

Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski toczą się niespodziewanie pod dyktando Anny Warakomskiej (Akademia Szachowa Gliwice), która zdobyła 4,5 punktu z 5 partii. W grupie pościgowej są Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) i Monika Soćko (Wasko Hetman GKS Katowice) z wynikiem po 3 pkt. z 5 partii.

Po świetnym starcie przyhamowała Karina Szczepkowska (KSz Stilon Gorzów Wielkopolski), która przegrała drugą partię z rzędu. Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów) mimo pokonania Moniki Soćko nie radzi sobie najlepiej w turnieju i ma zaledwie 2 punkty na swoim koncie. Klaudia zmierzyła się już z trzema najwyżej rozstawionymi zawodniczkami zatem w drugiej części turnieju ma szanse nadrobić stracony dystans.

W LOTTO Indywidualnych Mistrzostwach Polski pierwsze miejsce, z ogromną półtorapunktową przewagą, zajmuje obrońca tytułu Kacper Piorun. Reprezentant KSz Stilon Gorzów po remisie w 1 rundzie wygrał cztery kolejne partie i pewnie zmierza ku obronie tytułu. Turniej Open stoi na bardzo wysokim poziomie, partie są niezwykle zacięte i wyrównane. Różnica między drugim a szóstym miejscem to zaledwie pół punktu i wszystko może się jeszcze wydarzyć. Drugie miejsce dzielą faworyci: Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn) oraz Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka). Zarówno Radosław jak i Jan nie ponieśli jeszcze porażki, ale w każdej partii mierzyć się muszą z solidną obroną rywali.

Za każdą rundę przyznawana jest nagroda specjalna od Dr Ireny ERIS – do tej pory zdobyli je:

Za rundę I: Mateusz Bartel   *   Karina Szczepkowska
Za rundę II: Michał Krasenkow   *   Joanna Majdan
Za rundę III: Jacek Tomczak   *   Monika Soćko
Za rundę IV: Kacper Piorun   *   Klaudia Kulon

  *   *   *   *   *   *   *   *   *

    11 maja 2018 rozpoczynają się w Warszawie Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet i Lotto Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach. Tegoroczne mistrzostwa są pod wieloma względami wyjątkowe. 100-lecie odzyskania niepodległości państwa polskiego jest dobrym miejscem do wspomnienia i uhonorowania bohaterów tworzących II RP: osób, które często dzieliły różnice polityczne, ale łączyło jedno – zamiłowanie do królewskiej gry. Do najwybitniejszych postaci, które swój kunszt strategicznego myślenia i sztuki podejmowania trudnych decyzji w pewnej mierze zawdzięczają szachom, należą między innymi: Marszałek Józef Piłsudski oraz Generał Kazimierz Sosnkowski. Prestiżowe miejsce rozgrywek w sercu Warszawy – Sala Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, przy udziale najwspanialszych szachistów Polski, stanowi wyjątkowe wydarzenie będące także hołdem dla tych wybitnych osobistości i historycznych momentów naszej państwowości.

    Mistrzostwa stanowią piękne preludium do szachowego świętowania rocznicy przez włączenie ich do cyklu „100 Turniejów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości” objętego Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

    75 Lotto Mistrzostwa Polski w szachach będą najsilniejszymi mistrzostwami w historii. Wszyscy najlepsi zawodnicy potwierdzili udział, a średni ranking w turnieju Open wynosi aż 2630 punktów rankingowych ELO. Wszyscy zawodnicy posiadają tytuł arcymistrza. Faworytami bez wątpienia są zawodnicy ze ścisłej czołówki światowej: 31-letni Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn), legitymujący się rankingiem ELO 2750 punktów (18 miejsce na światowej liście) oraz 20-letni Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), legitymujący się rankingiem ELO 2724 (24 miejsce na światowej liście). Radosław Wojtaszek w 2017 roku był we wspaniałej formie: na Drużynowych Mistrzostwach Świata zanotował najlepszy wynik indywidualny ze wszystkich zawodników, a także wygrał prestiżowy turniej w Dortmundzie. Jan-Krzysztof Duda kończy w tym roku swoją karierę najwybitniejszego w historii polskich szachów juniora i zapewne zrobi wszystko, aby podsumować ją tytułem Mistrza Polski. Tytułu broni Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wielkopolski), który w tym roku już zdobył tytuł mistrza Polski – w szachach szybkich, a w ostatni weekend wygrał międzynarodowy turniej w Katowicach.

    Splendoru mistrzostwom dodaje obecność całej reprezentacji, która w czerwcu 2017 roku zdobyła historyczny brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Świata (Chanty-Mansyjsk, Rosja). Oprócz Wojtaszka, Dudy i Pioruna w drużynie tej wystąpili: Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław), który na koncie ma 4 tytuły mistrza Polski – najwięcej ze wszystkich finalistów – oraz Grzegorz Gajewski (KSz Hetman Katowice).

    W 70. Budimex Mistrzostwach Polski Kobiet także wystąpią wszystkie najlepsze zawodniczki w kraju. Faworytkami mistrzostw są aktualne wicemistrzynie olimpijskie: Monika Soćko (KSz Hetman Katowice) – jedyna zawodniczka legitymująca się tytułem męskiego arcymistrza oraz brązowa medalistka mistrzostw Europy w szachach błyskawicznych; Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Karina Szczepkowska (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) oraz Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów). Średni ranking mistrzostw to 2345 punktów rankingowych ELO.

    Uwaga kibiców zwrócona będzie z pewnością na 17-letnią Alicję Śliwicką (UKS OPP Toruń) – najmłodszą zawodniczkę mistrzostw, która notuje systematyczny progres i z pewnością zamierza przebojem wejść do Kadry Narodowej Kobiet.

    Mistrzostwa Pań będą wyjątkowe z uwagi na 50-lecie sponsora tytularnego mistrzostw – firmy Budimex. Wierzymy, że zawodniczki dostarczą wielu emocji, a znakomita gra będzie idealnym uczczeniem jubileuszu mecenasa szachów kobiecych.

    Fundusz nagród wynosi 120.000 zł i jest równo podzielony na turniej Otwartym oraz Kobiet. Podczas piątkowego otwarcia zawodów odbędzie się ENEA Gala Hetmanów, podczas której wręczone zostaną specjalne statuetki najwybitniejszym postaciom polskich szachów w roku 2017.

    Z zawodów przeprowadzona zostanie transmisja na żywo w Internecie, która dostępna będzie nie tylko na oficjalnej stronie mistrzostw www.mp2018.pzszach.pl, ale także na wszystkich najpopularniejszych portalach szachowych na świecie (chess24.com; chessbomb.com, lichess.org; followchess.com). Przewidujemy, że zmagania najlepszych polskich szachistów bacznie obserwowane będą przez setki tysięcy osób z całej Europy i świata.

    Śledzić będzie można zarówno ruchy w czasie rzeczywistym z wszystkich partii, jak również transmisję telewizyjną, która będzie przeprowadzona w serwisie Youtube. Przebieg partii komentowany będzie przez arcymistrza Bartłomieja Heberlę.

Harmonogram.

    Wszystkie rundy Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski kobiet i Lotto Indywidualnych Mistrzostw Polski w szachach rozgrywane będą w Warszawie, między 12 a 20 maja, w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych, przy ul. Książęcej 4. Partie rozpoczynać się będą o godzinie 16.00 i potrwają codziennie ok. 5-6 godzin. Uroczyste zakończenie zaplanowano na 21 maja na godzinę 10.00.

Informacji prasowych udzielają:

Ewa Przeździecka – Dyrektor Mistrzostw
e.przezdziecka@pzszach.pl tel. 698-370-818

Michał Bartel – Szef Wyszkolenia Polskiego Związku Szachowego
m.bartel@pzszach.pl tel. 602-463-035