Radosław Wojtaszek wicemistrzem Europy!

9782

W dniach 16-29 marca 2018 roku w Batumi (Gruzja) odbyły się Mistrzostwa Europy.

Mistrzostwa rozegrane zostały na dystansie 11 rund systemem szwajcarskim. W turnieju wystąpiło ponad 300 zawodników z 34 krajów, w tym 139 arcymistrzów.

Wspaniały turniej rozegrał Radosław Wojtaszek, który na dystansie 11 rund zdobył 8 punktów i wywalczył srebrny medal. Złoty medal zdobył Iwan Sarić. Chorwat wygrał ostatnie 4 partie, zdobył 8,5 punktu i samodzielnie zajął 1 miejsce. Brązowy medal zdobył Sanan Sjugirow (Rosja).

Pełne wyniki

Radosław Wojtaszek fot. Łukasz Turlej/PZSzach

Radosław Wojtaszek skomentował swój występ słowami:

Jestem bardzo zadowolony z medalu, ale przede wszystkim z poziomu swojej gry. Miałem pewne obawy, ponieważ był to mój pierwszy turniej po dłuższej przerwie. Wierzyłem jednak w swoje możliwości i tej wiary nie zmniejszyła nawet porażka w 2 rundzie. Wydaje mi się, że prezentowałem tutaj aktywny i agresywny styl gry, który mam nadzieje spodobał się kibicom. Chciałbym podziękować wszystkim osobom, które mnie wspierały w trakcie mistrzostw z moją żoną Aliną na czele, a także marce LOTTO, która od 2017 roku wspiera naszą Kadrę i towarzyszy mi w ostatnich sukcesach.

Kacper Piorun fot. Łukasz Turlej/PZSzach

Przez większą część turnieju znakomicie radził sobie GM Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), który po 9 rundach miał 6,5 punktu i był na 10 miejscu. Niestety porażki w dwóch ostatnich rundach zepchnęły go na 55 miejsce.

Grzegorz Gajewski fot. Łukasz Turlej/PZSzach

7 punktów zdobył GM Grzegorz Gajewski (KSz Hetman GKS Katowice), który w ostatniej rundzie efektownie pokonał Mistrza Europy z 2001 roku Emila Sutowskiego (aktualnie Prezydenta ACP – Stowarzyszenia Profesjonalnych Szachistów) i zajął 35 miejsce.

Mateusz Bartel fot. Łukasz Turlej/PZSzach

Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) zdobył 6 punktów dające 98 miejsce, a Michał Krasenkow (KSz Stilon Gorzów Wielkopolski), zgromadził 6 punktów i sklasyfikowany został na 113 miejscu.