Bill Pullman – gwiazda „Dnia Niepodległości” – w siedzibie PZSzach!

1180

Wieczór 8 marca pozostanie na długo w pamięci zawodników Turnieju Czwartkowego. Nową siedzibę Polskiego Związku Szachowego odwiedził hollywoodzki gwiazdor Bill Pullman, znany z takich kinowych przebojów jak „Dzień Niepodległości”, „Zagubiona autostrada” czy „Bezsenność w Seattle”.

Podczas wizyty Bill Pullman z ogromnym zainteresowaniem śledził zmagania szachistów na sali gry, a następnie spotkał się z arcymistrzynią Moniką Soćko i Wiceprezesem PZSzach Łukaszem Turlejem. Goście opowiedzieli o swoich doświadczeniach zawodowych oraz w jaki sposób przygotowują się do gry: Bill – na planie filmowym, a Monika – w turnieju. Gwiazdora szczególnie interesował aspekt psychologiczny gry w szachy, ile w zachowaniu zawodników jest autentyczności, a ile gry aktorskiej obliczonej na zdeprymowanie przeciwnika. Na zakończenie spotkania Monika i Łukasz zagrali serię pokazowych partii błyskawicznych.

Obecność Billa Pullmana w Polsce wiąże się z produkcją thrillera politycznego „Zimna gra” w reżyserii Łukasza Kośmickiego w którym gra główną rolę. Akcja toczy się w latach 60 XX wieku w czasie kryzysu politycznego na linii USA-ZSRR. W Warszawie odbywa się mecz dwóch szachistów – Amerykanina i Rosjanina. Stawką rozgrywki staje się nieoczekiwanie uchronienie ludzkości od nuklearnej zagłady.

W filmie „Zimna gra” zobaczymy także Lottę Verbeek, Jamesa Bloora, Coreya Johnsona, Alekseya Serebryakova, Roberta Więckiewicza, Nicholasa Farrella oraz Evgeniya Sidikhina. Przy produkcji pracują także m.in. nominowany do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej za „Pianistę” operator Paweł Edelman i laureat Oscara za „Listę Schindlera” scenograf Allan Starski. Konsultantem szachowym filmu jest sędzia Turniejów Czwartkowych PZSzach Andrzej Kania. Premiera zapowiedziana jest na kwiecień 2019 roku.

Bill Pullman

O filmie „Zimna gra” na Filmweb.pl

O filmie „Zimna gra” w Onet.pl

O filmie w zagranicznych mediach

O filmie „Zimna gra” i spotkaniu Billa Pullmana z Moniką Soćko w Variety

Daily News o filmie

 

 

Bill Pullman i Monika Soćko
Andrzej Kania i Bill Pullman

 

Bill Pullman i Monika Soćko
Bill Pullman
od lewej: Łukasz Turlej, Bill Pullman, Monika Soćko