9 miejsce Klaudii Kulon w Mistrzostwach Świata w Blitza!

5292

W Rijadzie (Arabia Saudyjska) odbyły się Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych (26-30.12.2017)

Wbrew wielu kontrowersjom związanym z wyborem miejsca w zawodach wzięła udział zdecydowana większość zawodników czołówki światowej, w tym mistrz świata Magnus Carlsen (Norwegia).

W mistrzostwach wystartowało 7 Polaków:
Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), Kamil Mitoń oraz Bartosz Soćko (KSz Hetman GKS Katowice) w turnieju Open
Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice), Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik) oraz Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów).

W Mistrzostwach w Szachach Błyskawicznych bardzo dobrze wypadła Klaudia Kulon, która zdobyła 13,5/21 i zajęła wysokie 9 miejsce. Wygrana w granicach 10.000$ jest jedną z najwyższych w historii polskich szachów kobiecych! Gratulacje!

Pozostałe Polki zajęły miejsca:

39. Jolanta Zawadzka (11/21)
44. Karina Szczepkowska (11/21)
54. Monika Soćko (10,5/21)

Mistrzynią Świata został Nana Dżagnidze (Gruzja), która szczęśliwie wygrała z Klaudią w 19 rundzie i samodzielnego prowadzenia nie oddała do końca. Srebro zdobyła Walentyna Gunina (Rosja), a brąz Ju Wenjun (Chiny).

W turnieju Open pewne zwycięstwo odniósł Magnus Carlsen (Norwegia), który powetował sobie niepowodzenie z turnieju szachów szybkich. Srebrny medal zdobył Sergiej Karjakin (Rosja), a brązowy Viswanathan Anand (Indie).

Polacy zajęli odległe miejsca:

60. Jan Krzysztof Duda (11/21)
67. Bartosz Soćko (10,5/21) – Bartosz do 16 rundy grał znakomicie, jednak fatalny finisz 0,5/5 spodował, że turnieju nie może zaliczyć do udanych, mimo zarobienia 44 punktów do rankingu
97. Kamii Mitoń (9,5/21)

W turnieju Open w Szachach Szybkich  trzech zawodników zdobyło 10,5 punktu. Mistrzem Świata został Viswanathan Anand (Indie), który w dogrywce pokonał Władimira Fedosejewa (Rosja) 1,5-0,5. Na najniższym stopniu podium stanął Jan Niepomniaszczyj (Rosja).

Mistrz Świata w Szachach Szybkich V. Anand fot. organizatorzy

Magnus Carlsen po 14. rundach samodzielnie prowadził, jednak porażka z Aleksandrem Griszczukiem zepchnęła go na 5. miejsce.

Z Polaków najlepiej zaprezentował się Jan Krzysztof Duda, który zgromadził 9,0 punktów i zajął 20 miejsce (rozstawiony był z 50 numerem startowym). Bartosz Soćko zajął 74 miejsce (7,5 pkt.), a Kamil Mitoń 88 (7,0 pkt.).

W turnieju Kobiet od początku do końca przewodziła Chinka Ju Wenjun, która zdobyła 11,5 pkt. i samodzielnie zajęła pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Lei Tingije (Chiny), a trzecie Elizabeth Paehtz z Niemiec.

Mistrzyni Świata w Szachach Szybkich Ju Wenjun. fot. organizatorzy

Najwyżej sklasyfikowaną Polką była Monika Soćko, która zdobyła 9 punktów i zajęła 25 miejsce. Monika znakomicie zagrała trzeciego dnia zawodów w którym zdobyła 4,5 punktu z 5 partii.

Pozostałe Polki:

49. Karina Szczepkowska 7,5 pkt.
65. Klaudia Kulon 7,0 pkt.
73. Jolanta Zawadzka 6,5 pkt.

W 1 rundzie Jolanta Zawadzka po świetnej partii wygrała z Jekateriną Lahno z Rosji. fot. organizatorzy.