MAT 7/2017

716

Numer 7/2017 Czasopisma Szachowego “Mat” powinien już być w drodze do prenumeratorów, a także do sieci salonów Empik. Zapraszamy do lektury pierwszego numeru prowadzonego przez nowego redaktora naczelnego p. Tomasza Makowskiego.

Słowo wstępne:

Koniec 2017 roku jest wyjątkowo obfity w wydarzenia szachowe.
Przełom października i listopada zdominowany został przez Drużynowe Mistrzostwa Europy. Obie nasze reprezentacje wypadły godnie, aczkolwiek zajęte miejsca pozostawiają lekkie odczucie niedosytu. W bieżącym wydaniu „Mata” znajdą Państwo relację z DME nadesłaną przez trenerów obu drużyn wraz z ciekawymi spostrzeżeniami am. Adriana Michalczyszyna.
W listopadzie zakończyły się rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Polski 2017. Zwycięzcą została drużyna z Katowic (obszerne sprawozdanie w nr 8.).
Tuż przed zamknięciem numeru dotarła wiadomość o zwycięstwie arcymistrzyni Jolanty Zawadzkiej w Memoriale K. Radzikowskiej. Drugie miejsce zajęła am. Monika Soćko. Obu Paniom serdecznie gratuluję. W kolejnym wydaniu będą Państwo mogli zapoznać się z relacją z tego wydarzenia.
Ostatnie dni października przyniosły sukces polskich juniorek w kategorii do 14 lat na Mistrzostwach Świata w grze szybkiej i błyskawicznej. Magdalena Harazińska dwukrotnie sięgnęła po złoto, a jej koleżanka Liwia Jarocka przywiozła dwa srebrne medale.
Wywiad ze świeżo upieczonym arcymistrzem Danielem Sadzikowskim jest zilustrowany dobrze skomentowanymi partiami i na pewno zasługuje na uwagę. Dla zaawansowanych szachistów polecam zapoznanie się z analizami am. Wojciecha Morandy.
Od tego numeru rozpoczynamy publikację cyklu artykułów na temat obrony królewsko-indyjskiej. Zamieszczamy również kolejną część opracowania teoretycznego, dot. końcówek pionkowych.
Miłośnicy historii szachów na pewno będą usatysfakcjonowani lekturą materiału nadesłanego przez znanego czeskiego historyka – Jana Kalendovský’ego. Urozmaiceniem jest z pewnością niewielki esej Lwa Haritona. Interesujące relacje znajdą Państwo w kronice
wydarzeń krajowych. Zapraszam do nadsyłania krótkich sprawozdań i fotoreportaży z imprez regionalnych.
Zawartość numeru ilustrują prace hiszpańskiego fotografa Davida Llady oraz dobrze nam znanego szachowego fotoreportera Wojciecha Zawadzkiego.
Od bieżącego numeru pełnię obowiązki redaktora naczelnego. Przejąłem je od Pawła Dudzińskiego, który objął funkcję przewodniczącego Komisji Młodzieżowej PZSzach. Bardzo dziękuję za wprowadzenie mnie w nowe zadania i mam nadzieję, że Paweł nadal będzie
blisko „Mata”. Z przyjemnością informuję, że aktualny numer jest pierwszym, który ujrzy światło dzienne w formie elektronicznej. Wkrótce będzie dostępny w sieci e-Kiosk.
Redaktor naczelny Tomasz Makowski