DME 2017 – II Runda

220

Runda II

W rundzie drugiej Polacy pokonali drugi zespół gospodarzy 3-1.

Pierwszy swoją partię wygrał Jan Krzysztof Duda, choć podobnie jak wczoraj dostarczył kibicom wielu emocji. Janek „przestawił” ruchy i zamiast 9…h4, by wygonić hetmana ze związania skoczka, zagrał od razu b5 i znalazł się dużych tarapatach. Na szczęście możliwość wygrania z Janem sparaliżowała przeciwnika, który stracił sporo czasu, i w niewytłumaczalny sposób oddał dwie figury i … mógł się poddać.


Dobrą formę potwierdził Kacper Piorun, który pewnie pokonał Athanasiosa  Mastrovasilisa – brata dobrze znanego w Polsce Dimitriosa.

Kacper Piorun jak na razie jest podporą polskiej reprezentacji. fot. Wojciech Zawadzki/PZSzach

Radosław Wojtaszek stanął przyjemniej po debiucie, jednak po efektownym poświęceniu figury przez przeciwnika znalazł się w nieprzyjemnym położeniu i remis wydaje się logicznym zakończeniem partii.

Radosław Wojtaszek fot. Wojciech Zawadzki/PZSzach

Jacek Tomczak czarnym kolorem uzyskał przewagę jednak wydaje się, że nie była ona wystarczają do odniesienia zwycięstwa i po 72 ruchach partia zakończyła się remisem.

Jacek Tomczak gra solidnie i w każdej partii bliski jest zwycięstwa. Do trzech razy sztuka! fot. Wojciech Zawadzki/PZSzach Polska- Grecja 2 fot. Wojciech Zawadzki/PZSzach

Panie wysoko pokonały nasze zachodnimie sąsiadki – Niemki 3-1.
Niemki wystąpiły bez Marty Michny (Zielińskiej), a Polki bez Jolanty Zawadzkiej

Klaudia Kulon podobnie jak Kacper Piorun po 2 rundach ma komplet. fot. Wojciech Zawadzki/PZszach

W drużynie Niemiek tylko Klaudia Kulon miała przeciwniczkę o wyższym rankingu. Klaudia zagrała podejrzany wariant w obronie sycylijskiej i stanęła lekko gorzej. Na szczęscie pozycja zaczęła się komplikować, a świetny ruch 24. e5!! sprawił, że przeciwniczka przestała się czuć pewnie, a nasza zawodniczka szybko wygrała swoją partę.

Karina Szczepkowska fot. Wojciech Zawadzki/PZszach

Bardzo dobrą partię rozegrała Karina Szczepkowska, która czarnym kolorem rozegrała bezbłędną partię i technicznie ograła rywalkę.

Monika Soćko. fot. Wojciech Zawadzki/PZszach

Monika Soćko zremisowała z utytułowaną Elizabetz Paehtz, choć w 67. ruchu mogła doprowadzić do wygranej wieżówki – cenna lekcja dla juniorów!

Joanna Majdan fot. Wojciech Zawadzki/PZszach

W partii Joanna Majdan wiele się działo: nasza zawodniczka słabo rozegrała debiut i od pierwszych ruchach przeszła do obrony. W momencie, gdy rywalka nie zaużyła trywialnego ruchu wygrywającego w 30 ruchu, szala zwycięstwa zaczęła się przechylać w stronę Polki. Joanna mogła forsownie wygrywać w 37 ruchu (Hg4!), jednak po tym przeoczeniu partia zmierzyła ku remisowi.

Polska- Niemcy fot. Wojciech Zawadzki/PZSzach

W trzeciej rundzie Polki zagrają na 1 stole z Izraelem. Na Olimpiadzie w Baku Polki pokonały bez problemów rywalki 3,5-0,5
Panowie zagrają z rozstawionymi z 4 numerem Anglikami, będzie to prawdziwy test naszych zawodników bo rywal jest z najwyższej półki.