Monika Soćko i Kacper Piorun mistrzami Polski w szachach!

19135

W dniach 21-29 marca w Warszawie odbędą się Lotto Mistrzostwa Polski oraz Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet. Pierwsza runda 21 marca, wszystkie rundy będą rozgrywane o godzinie 15:00. Uroczyste zakończenie mistrzostw odbędzie się 30 marca. W tym roku areną zmagań będzie sala notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

Zawodnicy walczą nie tylko o tytuł Mistrza Polski, ale również atrakcyjne nagrody finansowe.

Lotto Mistrzostwa Polski
I miejsce 20.000 zł • powołanie do Kadry Narodowej • sfinansowanie wyjazdu na Indywidualne Mistrzostwa Europy 2017
II miejsce 13.000 zł • powołanie do Kadry Narodowej • sfinansowanie wyjazdu na Indywidualne Mistrzostwa Europy 2017
III miejsce 9.000 zł
IV miejsce 6.000 zł
V miejsce 4.500 zł

BUDIMEX Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet:
I miejsce 20.000 zł • powołanie do Kadry Narodowej
II miejsce 13.000 zł • powołanie do Kadry Narodowej
III miejsce 9.000 zł
IV miejsce 6.000 zł
V miejsce 4.500 zł
Dla zawodniczek i zawodników nienagrodzonych 500 zł za wygraną partię.

Wielkimi nieobecnymi Lotto Mistrzostwa Polski są Radosław Wojtaszek (wybrał turniej Sharjah Open 2017) i Jan-Krzysztof Duda (przygotowuje się do matury). Z pewnością kibice życzyliby sobie startu Dariusza Świercza i Kamila Draguna. Studia w Stanach Zjednoczonych, uniemożliwiły wzięcia udziału obu zawodnikom w mistrzostwach.

W Budimex mistrzostwach Polski Kobiet brakuje tylko Marioli Woźniak, która wraz z drużyną sięgnęła po srebro na Olimpiadzie Szachowej w Baku. Na starcie Mistrzostw Polski stanęły wszystkie pozostałe kadrowiczki: Monika Soćko, Jolanta Zawadzka, Karina Szczepkowska oraz Klaudia Kulon – która otrzymała Hetmana jako zawodniczka 2016 roku.

Najbardziej utytułowanym zawodnikiem mistrzostw jest Mateusz Bartel, któremu bardzo dobrze gra się w Warszawie. Trzy tytuły mistrza Polski zdobył właśnie w stolicy.  Do grona faworytów można z pewnością zaliczyć Kacpra Pioruna, Bartosza Soćko, Grzegorza Gajewskiego. Wszyscy są ciekawy formy Michała Krasenkowa. Kto będzie czarnym koniem turnieju? z pewnością pokażą to już pierwsze rundy.

Źródło – http://www.szachypolskie.pl/mistrzostwa-polski-mezczyzn-w-szachach/

Grupa kobiet to mieszanka rutyny z młodością. Monika Soćko sięgała po tytuł mistrzyni, aż siedem razy. Nikt jednak nie zdziwiłby się gdyby tytuł przypadł jednej z naszych arcymistrzyń: Jolancie Zawadzkiej, Karinie Szczepkowskiej, Iwecie Rajlich, Klaudii Kulon czy Joannie Majdan-Gajewskiej. W grupie pan zawsze są ciekawe wyniki i walka do samego końca, czasami decyduje dyspozycja dnia. Ciężkie zadanie czeka pozostałe młode zawodniczki, ale tym samym możemy spodziewać się arcyciekawych zawodów.

Źródło: http://www.szachypolskie.pl/mistrzostwa-polski-kobiet-w-szachach/


Rozpoczęciu mistrzostw towarzyszyły Nieoficjalne Mistrzostwa Polski Bullet1+1. Zwyciężył Radosław Wojtaszek.

Rozdano również szachowe Hetmany, czyli nagrody za osiągnięcia nie tylko sportowe za 2016 rok. Całą galę można obejrzeć na fanpage’u PZSzach.


1 runda Lotto Mistrzostwa Polski & Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet

Majdan-Gajewska Joanna 1-0 Kantane Anna
Szczepkowska, Karina 0-1 Soćko Monika
Rajlich Iweta 1/2 Kiołbasa Oliwia
Zawadzka Jolanta 1–0 Kulon Klaudia
Śliwicka Alicja 1/2 Warakomska Anna

Gajewski Grzegorz 1/2 Soćko Bartosz
Jarmuła Łukasz 0-1 Krasenkow Michał
Piorun Kacper 1/2 Bartel Mateusz
Tomczak Jacek 1-0 Sadzikowski Daniel
Miśta Aleksander 1-0 Heberla Bartłomiej

Na ceremonii rozpoczęcia zawodników witali: Tomasz Sielicki były Prezes PZSzach i Tomasz Delega obecny Prezes PZszach
Ceremonie rozpoczęcia prowadzili: Ewa Przeździecka (dyrektor zawodów) oraz Łukasz Turlej (członek zarządu PZSzach)

=> Zobacz partie Karina Szczepkowska – Monika Soćko

=> Zobacz partie Jolanta Zawadzka – Klaudia Kulon

Pierwsza runda obfitowała w wiele ciekawych partii. Już w pierwszej rundzie spotkały się Karina Szczepkowska z Moniką Soćko. Partia była najdłuższą w grupie kobiet i trwała prawie 6 godzin. Aktualna mistrzyni Polski Monika Soćko wygrała w technicznej końcówce hetmańskiej. W drugim pojedynek naszych kadrowiczek Klaudia Kulon zaskoczyła Jolantę Zawadzką gambitem Janischa. Duże wrażenie Zawadzka zrobiła w końcówce, w której wyciągnęła króla przeciwniczki z roszady i wygrała partie. Klaudia tak komentowała swoją dzisiejszą partię…

Dwie najmłodsze uczestniczki turnieju wywalczyły dziś remisy. Oliwia Kiołbasa bardzo długo broniła gorszej końcówki. Bardziej rutynowana Iweta Rajlich przez ponad 50 ruchów nie znalazła sposobu na wygranie końcówki lekko-figurowej. Druga z juniorek Alicja Śliwicka zremisowała z Anną Warakomską.

Dobrą partie zagrała Anna Kantane, ale nie docisnęła obiecującej pozycja i to Joanna Majdan-Gajewska zakończyła pojedynek efektownym matem

37. Hc7+ Kf6 38.Hd8+ K:f5 39.Hg5#

W grupie panów w pierwszej rundzie spotkali jedni z faworytów Kacper Piorun i Mateusz Bartel. Podział punktów w tak nieoczywistej pozycji może budzić zdziwienie. Tak oto Mateusz Bartel opisywał wrażenia z dzisiejszej rundy …

=> Zobacz partie Kacper Piorun – Mateusz Bartel

Bardzo ciekawa była partia Łukasz Jarmuła – Michał Krasenkow. Debiutujący w mistrzostwach Polski Łukasz Jarmuła bez kompleksów poszedł do doświadczonego Michała Krasenkowa. W decydującej fazie gry środkowej to jednak Krasenkow był znacznie bardzie dokładniejszy i wygrał partie.

=> Zobacz partię Łukasz Jarmuła – Michał Krasenkow

W pojedynku Jacek Tomczak – Daniel Sadzikowski obie strony od samego początku walczyły o inicjatywę. Jacek poprawnie poświecił pionka za bardzo aktywną grę na skrzydle królewskim. Daniel zrewanżował się ofiarą jakości, która jednak nie przyniosła oczekiwanych korzyści. Tomczak dysponował lepszym czasem i dokładną grą dowiózł zwycięstwo do końca.

Grzegorz Gajewski podejmował białym kolorem trenera kadry narodowej Bartosza Soćko. W pewnym momencie Soćko oddał gońca za trzy piony, uzyskując tym samym dobre szanse na pozytywny wynik w końcówce. Król białych był na tyle odkryty, że Gajewskiemu ciężko było zrobić jakikolwiek progres w końcówce. Ostatecznie partia zakończyła się remisem

 


2 runda Lotto Mistrzostwa Polski & Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet

Kantane Anna 1-0 Warakomska Anna
Kulon Klaudia 1-0 Śliwicka Alicja
Kiołbasa Oliwia 1-0 Zawadzka Jolanta
Soćko Monika 1-0 Rajlich Iweta
Majdan-Gajewska Joanna 1/2 Szczepkowska Karina

Soćko Bartosz 0-1 Heberla Bartłomiej
Sadzikowski Daniel 1-0 Miśta Aleksander
Bartel Mateusz 1/2 Tomczak Jacek
Krasenkow Michal 0-1 Piorun Kacper
Gajewski Grzegorz 1-0 Jarmuła Łukasz

Dzień niesamowitych emocji! Kibice mogą być bardzo zadowoleni, szachowa uczta w pełni! Runda rozpoczęła się od zwycięstwa faworyzowanej Klaudii Kulon nad Alicją Śliwicką. Sensacją dnia była porażka Jolanty Zawadzkiej z Oliwią Kiołbasą. Wędrówka czarnego króla zakończyła się pozycją z nieuchronnym matem.

Oliwia Kiołbasa

=> Zobacz partię Oliwia Kiołbasa – Jolanta Zawadzka

W partii Joanna Majdan-GajewskaKarina Szczepkowska białe wybrały bardzo nietypowy wariant w partii szkockiej. Partia miała bardzo dynamiczny przebieg, a wynik remisowy jest tym czego najmniej się spodziewałem po przebiegu gry.

=> Zobacz partię Joanna Majdan-Gajewska – Karina Szczepkowska

Samodzielną liderką po dwóch rundach została Monika Soćko, która pewnie pokonała Iwetę Rajlich. Widać, że nasza reprezentacyjna „jedynka” jest w bardzo dobrej formie.

Monika Soćko

W grupie OPEN panowie walczyli równie ambitnie co panie. Tylko jeden remis (i to po walce) był zasługą Mateusza Bartla i Jacka Tomczaka. Ważne zwycięstwo odniósł Kacper Piorun czarnym kolorem nad Michałem Krasenkowem. Daniel Sadzikowski w pełni zrehabilitował się po wczorajszej porażce i ograł Aleksandra Miśtę.

45.H:f8+ K:f8 46.Wc8#

Na uwagę zasługuje partia Grzegorza Gajewskiego, którzy nie szczędził dzisiaj figur, aby dobrać się do króla Łukasza Jarmuły. Miejmy nadzieje, że debiutujący w mistrzostwach Łukasz Jarmuła podniesie się po dwóch porażkach. A w kolejnych rundach rywale równie mocni, następnym Bartosz Soćko

pozycja po 22.W:h6, po czym nastąpił zmasowany atak na czarnego króla

=> Zobacz partię Grzegorz Gajewski – Łukasz Jarmuła

Bartłomiej Heberla zagrał nie najlepszą partię w 1 rundzie z Aleksandrem Miśtą. Dlatego w pojedynku z Bartoszem Soćko nie był stawiany w roli faworyta. Pozycja po debiucie była również podejrzana. Bartek wykazał się sporą odpornością i dobrą techniką w obronie.  Systematycznie poprawiał pozycje, a po wymianie hetmanów w jego pozycji nie było już problemów. Cenne zwycięstwo „Bartasa”, które mało kto przewidywał.

=> Zobacz partię Bartosz Soćko – Bartłomiej Heberla

 


3 runda Lotto Mistrzostwa Polski & Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet

Szczepkowska, Karina 1/2 Kantane, Anna
Rajlich, Iweta 0-1 Majdan, Joanna
Zawadzka, Jolanta 0-1 Soćko, Monika
Śliwicka, Alicja 1-0 Kiołbasa, Oliwia
Warakomska, Anna 1/2 Kulon, Klaudia

Jarmuła, Łukasz 0-1 Soćko, Bartosz
Piorun, Kacper 1-0 Gajewski, Grzegorz
Tomczak, Jacek 1/2 Krasenkow, Michał
Miśta, Aleksander 1-0 Bartel, Mateusz
Heberla, Bartłomiej 1/2 Sadzikowski, Daniel

fot. https://www.facebook.com/KochamSzachy/

Mateusz Bartel przegrał dziś swoją partie z Aleksandrem Miśtą, ale był najszczęśliwszym szachistą na świecie. Został ojcem! Gratulacje dla rodziców: Marty i Mateusza, życząc dużo zdrowia i wychowania kolejnego arcymistrza w rodzinie.

Najskuteczniejszym zawodnikiem jak do tej pory jest Kacper Piorun, który wygrał dziś z Grzegorzem Gajewskim i prowadzi w turnieju z wynikiem 2,5/3. Białe uzyskały przewagę w debiucie, na co czarne próbowały znaleźć ratunek poświęcając jakość. Piorun grał dokładnie i wygrał bardzo ważną partie.

Kacper Piorun

=> Zobacz partię Kacper Piorun – Grzegorz Gajewski

Trudne chwile przeżywa Łukasz Jarmuła, który po dzisiejszej porażce z Bartoszem Soćko, ma trzy przegrane z rzędu. Kłopoty białych rozpoczęły się w debiucie po silnym ruchu 16…Sef5!. Czarne wyszły z początkowej fazy partii z pionkiem więcej i pewnie dowiozły go do końca.

=> Zobacz partię Łukasz Jarmuła – Bartosz Soćko

Pozostałe dwie partie w grupie OPEN zakończyły się remisami. Jacek Tomczak i Michał Krasenkow zgodzili się na podział punktów w końcówce wieżowej. U Bartłomieja Heberli i Daniela Sadzikowskiego partia zmierzała do końcówki z różnobarwnymi gońcami, której nie można było wygrać.

W czwartej rundzie będziemy obserwowali kolejne ciekawe pojedynki. Pierwszy Kacper Piorun zagra czarnym kolorem z ostatnim Łukaszem Jarmułą. Grzegorz Gajewski będzie chciał zrewanżować się za dzisiejszą porażkę i podejmie Jacka Tomczaka, jak do tej pory zawodnika bez porażki.

Sala gry, czyli sala notowań warszawskiej GPW
Łukasz Jarmuła vs Bartosz Soćko
Alicja Śliwicka

W grupie pań prawdziwe trzęsienie ziemi, poprawne wytypowanie wszystkich dzisiejszych wyników było arcytrudne. W pojedynku najmłodszych zawodniczek turnieju wszyscy widzieli zwyciężczynie w postaci Oliwii Kiołbasy, która rundę wcześniej ograła Jolantę Zawadzką. Z kolei Alicja Śliwicka zagrała w 2 rundzie słabą partie z Klaudią Kulon. Kolejny raz potwierdziło się, że decyduje dyspozycja dnia i każdy może wygrać z każdym. W trzeciej rundzie Alicja grała bardzo pewnie i odniosła zdecydowane zwycięstwo.

W pojedynku dnia Monika Soćko czarnym kolorem wygrywa z Jolantą Zawadzką. Monika imponuje formą, mając wygrane z trzema bardzo groźnymi rywalkami. W czwartej rundzie spotka się z Alicją Śliwicką, bardzo ciekawy pojedynek najstarszej i najmłodszej uczestniczki Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet.

=> Zobacz partię Jolanta Zawadzka – Monika Soćko

Anna Kantane

Blisko sporej niespodzianki była Anna Kantane, która w pojedynku z Kariną Szczepkowską miała nawet dwa piony więcej. Aktywna gra Kariny spowodowała niedokładności u rywalki i udało jej się uciec na remis.

=> Zobacz partię Anna Warakomska – Klaudia Kulon

Najbardziej zaciętą partie rundy stoczyły Anna Warakomska i Klaudia Kulon. Po ponad 5 godzinach gry zawodniczki zgodziły się na remis. Był to ciekawy pokaz z obu stron władania parą gońców. Bardzo dynamiczna gra, w której Anna Warakomska musiała znajdować dokładne posunięcia na ostatnich sekundach.

=> Zobacz partię Iweta Rajlich – Joanna Majdan-Gajewska

Iwecie Rajlich na razie turniej kompletnie się nie układa. Potwierdziła to dzisiejsza partia z Joanną Majdan-Gajewską. Białe pogubiły się po debiucie, a czarne dostały pozycje jak marzenie. Niecodzienne 18…Ke7! i aktywność wszystkich figur doprowadziło do straty jakości i w konsekwencji porażki w całej partii.


4 runda Lotto Mistrzostwa Polski & Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet

Kantane, Anna 1/2 Kulon, Klaudia
Kiołbasa, Oliwia 1-0 Warakomska, Anna
Soćko, Monika 1-0 Śliwicka, Alicja
Majdan, Joanna 0-1 Zawadzka, Jolanta
Szczepkowska, Karina 1/2 Rajlich, Iweta

Soćko, Bartosz 1/2 Sadzikowski, Daniel
Bartel, Mateusz 0-1 Heberla, Bartłomiej
Krasenkow, Michał 0-1 Miśta, Aleksander
Gajewski, Grzegorz 1-0 Tomczak, Jacek
Jarmuła, Łukasz 0-1 Piorun, Kacper

Monika Soćko sprawiła sobie dziś piękny urodzinowy prezent wygrywając z Alicją Śliwicką. Dzisiejsza zwycięstwo umocniło Monikę na fotelu liderki mistrzostw. Jubilatka eksperymentowała dzisiaj wybierając 3.b3 w obronie sycylijskiej. Śliwicka stanęła solidnie po debiucie. Jednak w dalszej części gry wyszło znacznie większe doświadczenie Moniki Soćko, która posiada w kolekcji 14 medali Mistrzostw Polski.

Bardzo dobrze przygotowana do 4 rundy była Oliwia Kiołbasa, która zdominowała Annę Warakomską w obronie sycylijskiej.

32.H:e5 Wg6 33.Sf6 1-0 (po W:f6 H:e3)

=> Zobacz partię Oliwia Kiołbasa – Anna Warakomska

Klaudia Kulon po raz kolejny zaryzykowała i w pojedynku z Anną Iwanow wybrała 4…f5 w partii hiszpańskiej. Rozgrywka miała bardzo dynamiczny charakter, taki jaki preferuje Klaudia. Oba króle były mocno eksponowane, a partia zakończyła się remisem poprzez powtórzenie posunięć.

Jolanta Zawadzka

Po dwóch porażkach zwycięstwo odnosi Jolanta Zawadzka. Wygrana nad Joanną Majdan-Gajewską nie przyszła łatwo, a kluczowe było 18…G:a3, które musiały przeczyć białe. Jolanta wraca do walki o medale. Warto dodać, że już na tym etapie Monika Soćko wypracowała 1,5 punktu przewagi nad resztą zawodniczek.

18…G:a3! (po 19.b:a3 Hd4 z dwiema groźbami Ha1# oraz H:e4)

=> Zobacz partię Joanna Majdan-Gajewska – Jolanta Zawadzka

Ostatni pojedynek tej rundy rozegrały zawodniczki, które jeszcze nie odniosły zwycięstwa na Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet. Bardziej z remisu powinna być zadowolona Karina Szczepkowska. Gdyby Iweta Rajlich zdecydowała się na 32…f4, stawała na granicy wygranej partii. W 5 rundzie szykuje się nam bardzo interesujący pojedynek. Jolanta Zawadzka – Karina Szczepkowska, spotkają się dwie zawodniczki, które zdobyły dla Polski srebro olimpijskie.

Sędziowie zawodów Krzysztof Parol oraz Agnieszka Brustman

W 4 rundzie, w grupie panów był tylko jeden remis. Bartosz Soćko mimo chęci, nie był wstanie przełamać obrony Daniela Sadzikowskiego.

Bardzo łatwo i to czarnym kolorem poradził sobie Kacper Piorun z Łukaszem Jarmułą. Sytuacja tych dwóch szachistów jest diametralnie różna. Piorun umocnił się na prowadzeniu (3,5/4), Jarmuła szuka swoich pierwszych punktów (0/4).

26…Sd3 27.Gc2 Kc5 28.G:d3 b4#

Grzegorz Gajewski

Grzegorz Gajewski białym kolorem pokazał ciekawe idee 8.e4!? w obronie Grunfelda. Specjalista od Grunfelda Jacek Tomczak wydawał się być trochę zaskoczony przebiegiem partii. Białe przechwyciły inicjatywę i w konsekwencji dostały znacznie przyjemniejszą końcówkę 2W+G vs 2W+S. Zawodnicy przeszli do końcówki wieżowej, a tam połączone dwa wolne piony były szybsze od pionów Tomczaka.

=> Zobacz partię Grzegorz Gajewski – Jacek Tomczak

fot. Aleksander Miśta

Aleksander Miśta nadspodziewanie łatwo wygrał z Michałem Krasenkowem. Białe otrzymywały bardzo obiecująca pozycje po 21.Wa4, Krasenkow jednak nie docenił tego ruchu. Kilka posunięć później po 27…Hd2 było już w zasadzie po partii. Aleksander Miśta z trzema punktami zajmuje drugie miejsce w tabeli. W 5 rundzie pojedynek Gajewski-Miśta, z pewnością będą emocje!

=> Zobacz partię Mateusz Bartel – Bartłomej Heberla

Mateusz Bartel zagrał dziś va banque z Bartłomiejem Heberlą. Bartek pokazał w partii z Bartoszem Soćko, że potrafi skutecznie się bronić, tak też było w dniu dzisiejszym. Myśli Mateusza po wczorajszym dniu jeszcze są rozbiegane. Jeżeli chce coś jeszcze ugrać w tych mistrzstwach to musi zacząć punktować. Jutro pojedynek z kolegą klubowym z Polonii Wrocław – Danielem Sadzikowskim.

 


5 runda Lotto Mistrzostwa Polski & Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet

Rajlich, Iweta 1-0 Kantane, Anna
Zawadzka, Jolanta 0-1 Szczepkowska, Karina
Śliwicka, Alicja 0-1 Majdan, Joanna
Warakomska, Anna 1/2 Soćko, Monika
Kulon, Klaudia 1/2 Kiołbasa, Oliwia

Piorun, Kacper 1/2 Soćko, Bartosz
Tomczak, Jacek 1-0 Jarmuła, Łukasz
Miśta, Aleksander 1/2 Gajewski, Grzegorz
Heberla, Bartłomiej 0-1 Krasenkow, Michał
Sadzikowski, Daniel 0-1 Bartel, Mateusz

fot. Karina Szczepkowska

W 5 rundzie swoje pierwsze zwycięstwo odniosła Karina Szczepkowska. Wygrana tym cenniejsza, gdyż osiągnięta na koleżance z reprezentacji Polski – Jolancie Zawadzkiej.

=> Zobacz partię Jolanta Zawadzka – Karina Szczepkowska

Pierwsze punkty w turnieju straciła Monika Soćko, która nie zdołała przełamać Anny Warakomskiej. Patrząc na przebieg partii z remisu powinna bardziej się cieszyć aktualna mistrzyni Polski. Monika Soćko z wynikiem 4,5/5 pewnie prowadzi w turnieju. Trzeci remis z rzędu zapisała na swoim koncie Klaudia Kulon. Tym razem z punktami podzieliła się z dotychczasową rewelacją grupy kobiet – Oliwią Kiołbasą.

W derbowym pojedynku Iweta Rajlich lepsza od Anny Kantane. Dla Iwety to pierwsza wygrana w mistrzostwach i dobry moment, aby włączyć się do walki o medale.
Na drugie miejsce w tabeli awansowała Joanna Majdan po zwycięstwie nad najmłodszą zawodniczką turnieju Alicją Ślwicką.

=> Zobacz partię Alicja Śliwicka – Joanna Majdan-Gajewska

W 6 rundzie znowu będziemy oglądać ciekawe partie Monika Soćko – Klaudia Kulon oraz Iweta Rajlich – Jolanta Zawadzka.

fot. Anna Kantane

fot. Joanna Majdan-Gajewska

=> Zobacz partię Kacper Piorun – Bartosz Soćko

=> Zobacz partię Aleksandra Miśta – Grzegorz Gajewski

W grupie OPEN Kacper Piorun zremisował z Bartoszem Soćko. Takim samym wynikiem skończyła się partia Aleksander Miśta – Grzegorz Gajewski. Po 5 rundach prowadzi Piorun, który ma pół punktu przewagi nad Miśtą i cały punkt nad Gajewskim.

Jacek Tomczak odniósł zwycięstwo z Łukaszem Jarmułą i ma na swoim koncie trzy punkty. Łukasz wydaje się podłamany swoim startem w mistrzostwach Polski, a pierwsze punkty są mu niezwykle potrzebne do odzyskania wiary we własne możliwości.

Na pierwszym planie Heberla – Krasenkow, dalej Tomczak Jarmuła

Interesującą momenty oglądaliśmy w pojedynku Heberla-Krasenkow. Bartłomiej poświęcił jakość i kiedy przechwycił inicjatywę przeoczył 36…H:d1. Partia przeszła do końcówki i Michał Krasenkow nie miał problemów z jej realizacją.

Pierwsze zwycięstwo odniósł Mateusz Bartel, który w pojedynku z kolegą klubowym Danielem Sadzikowskim wybrał obronę Caro-Kann. Daniel zdołał „zderoszować” króla przeciwnika, Mateusz wydawał się jednak panować nad sytuacją. A jego król na centralnej linii szachownicy był zaskakująco bezpieczny.

=> Daniel Sadzikowski – Mateusz Bartel


6 runda Lotto Mistrzostwa Polski & Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet

Kantane, Anna 1-0 Kiołbasa, Oliwia
Soćko, Monika 0-1 Kulon, Klaudia
Majdan, Joanna 1/2 Warakomska, Anna
Szczepkowska, Karina 1-0 Śliwicka, Alicja
Rajlich, Iweta 1-0 Zawadzka, Jolanta

Soćko, Bartosz 1/2 Bartel, Mateusz
Krasenkow, Michał 1-0 Sadzikowski, Daniel
Gajewski, Grzegorz 1/2 Heberla, Bartłomiej
Jarmuła, Łukasz 1-0 Miśta, Aleksander
Piorun, Kacper 1-0 Tomczak, Jacek

=> Zobacz partię Monika Soćko – Klaudia Kulon

Czapki z głów dla tych, którzy potrafili wytypować poprawne wyniki dzisiejszej rundy. Potencjał szachowy Klaudii Kulon znają wszyscy, potwierdziła to na Olimpiadzie Szachowej w Baku zdobywając brązowy medal indywidualnie i srebrny medal drużynowo wraz z reprezentacją Polski. W partii z Moniką Soćko z pewnością Klaudia nie była faworytką. Partia przebiegała również pod dyktando aktualnej mistrzyni Polski. Monika przeceniła jednak siłę swoich wolnych pionków „g” i „h”. Oba piony nie dość, że nie doszły do promocji to zostały złapane przez grającą czarnymi. Klaudia Kulon nieoczekiwanie dla kibiców szachowych zgarnęła cały punkt w tej partii. W każdym klasycznym turnieju zdarza się słabszy dzień i gorsza partia. Dla Moniki Soćko – liderującej w Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet słabszy dzień nastąpił w 6 rundzie. Jutrzejszy dzień pokaże czy to była chwilowa słabość czy dłuższy kryzys. W 7 rundzie Soćko czarnymi podejmie Oliwię Kiołbasę.

W 6 rundzie Oliwia Kiołbasa również nie miała dobrej rundy. Poświęcenie figury w wykonaniu Anny Kantane nie było do końca poprawne, ale Oliwia nie znalazła najlepszej linii obrony i przegrała partie.

Druga w tabeli Joanna Majdan-Gajewska zremisowała z Anną Warakomską. W zapowiedziach przed turniejowych Joanna za cel postawiła sobie, że … nie zajmie ostatniego miejsca. W mistrzostwach Polski 2016, Joanna zaczęła od wyniku 0/7 i na końcu turnieju okupywała ostatnią pozycje. W tym roku widzimy ogromną metamorfozę tej zawodniczki.

W partii Iweta Radziewicz – Jolanta Zawadzka białe zagrały debiut bardzo spokojnie. Zawadzka nie po raz pierwszy na tych mistrzostwach pogubiła się w dość prostej pozycji. Radziewicz w bardzo efektywny sposób wykorzystała związanie na białych polach i przeszła do wygranej pionkówki. Zdecydowanie najsłabsze mistrzostw Polski w wykonaniu Joli Zawadzkiej w ostatnich latach.

=> Zobacz partię Iweta Radziewicz – Jolanta Zawadzka

40.Wf5 K:d6 (po K:d4 Se6#) 41.Wc6+ 1-0 mogło jeszcze nastąpić 41…Ke7 42.Sd5+ Kd8 43.Se6+ Ke8 44.W:c8#

Wczorajsza wygrana z Zawadzką uskrzydliła Karinę Szczepkowską, która dziś w pewny sposób dołożyła kolejne turniejowe zwycięstwo pokonując Alicję Śliwicką.

Dlatego właśnie sport jest piękny i niezwykle interesujący! Skazywany przez wszystkich na porażkę w 6 rundzie Łukasz Jarmuła wygrywa z drugim w tabeli Aleksandrem Miśtą. Pozycja Aleksandra była już w debiucie bardzo podejrzana. Czarne przeoczyły 17.W:e7! po czym pozycja się kompletnie rozsypała. W 7 rundzie będziemy oglądać pojedynek Miśta-Piorun!

=> Zobacz partię Łukasz Jarmuła – Aleksander Miśta

Kacper Piorun wygrał z Jackiem Tomczakiem, ale zwycięstwo nie przyszło łatwo. Tomczak miał dwa piony więcej, ale z kolei przeciwnik parę gońców (przeciwko parze skoczków) i lepiej bronionego króla. Kacper po wygranej umocnił się na prowadzeniu i ma aż 1,5 punktu przewagi nad Aleksandrą Miśtą, Grzegorzem Gajewskim i Michałem Krasenkowem.

=> Zobacz partię Kacper Piorun – Jacek Tomczak

Mateusz Bartel odebrał z rąk Łukasz Turleja nagrodę za najlepszą partie 5 rundy.

Nie było wielkich emocji w partii Bartosz Soćko – Mateusz Bartel. Mateusz wybrał po 1.e4 …e5, a Bartosz nie zdołał przełamać berlińskiej ściany w partii hiszpańskiej. Obaj zawodnicy znają się doskonale i wynik remisowy nie był niespodzianką dla wielu osób, biorących udział w konkursie typowania wyników mistrzostw Polski.

Partie Mistrzostw Polski na żywo komentują Marcin Tazbir i Michał Luch.

Daniel Sadzikowski w 6 rundzie znów dosyć pechowo. Dzień wcześniej nie znalazł sposobu na Mateusza Bartla. W dniu dzisiejszym przegrał remisową końcówką z Michałem Krasenkowem. W 7 rundzie Krasenkow zagra czarnym kolorem z Mateuszem Bartlem.

=> Zobacz partię Michał Krasenkow – Daniel Sadzikowski

 


7 runda Lotto Mistrzostwa Polski & Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet

Zawadzka, Jolanta 0-1 Kantane, Anna
Śliwicka, Alicja 0-1 Rajlich, Iweta
Warakomska, Anna 0-1 Szczepkowska, Karina
Kulon, Klaudia 1-0 Majdan, Joanna
Kiołbasa, Oliwia 1/2 Soćko, Monika

Tomczak, Jacek 1-0 Soćko, Bartosz
Miśta, Aleksander 1-0 Piorun, Kacper
Heberla, Bartłomiej 1-0 Jarmuła, Łukasz
Sadzikowski, Daniel 0-1 Gajewski, Grzegorz
Bartel, Mateusz 0-1 Krasenkow, Michał

Tegoroczne mistrzostwa Polski przejdą do historii pod względem waleczności i rezultatywności partii. W 7 rundzie padł tylko jeden remis, a grupie mężczyzn nie było żadnego podziału punktów. Myślę, że w na poziomie arcymistrzowskim to ewenement na skalę światową.  Końcówka turnieju zapowiada się bardzo emocjonująco. Liderzy grup Monika Soćko i Kacper Piorun potracili swoje punkty, a peleton goniących zawodników jest bardzo szeroki.

Zawody rozgrywane są na sali notowań warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.
Krzysztof Parol sędzia główny grupy OPEN i rutynowa kontrola toalet
Toalety są sprawdzane na obecność urządzeń elektronicznych. Agnieszka Brustman opowiadała o podobnych czynnościach na konferencji sędziowskiej w Krakowie 2016.

Oliwia Kiołbasa nie zaryzykowała w partii z Moniką Soćko i zremisowała partie z aktualną liderką. Mistrzyni Polska nie miała też zbyt dużych możliwości do zaostrzenia pozycji.

Swoje szanse wykorzystały Klaudia Kulon wygrywając z Joanną Majdan-Gajewską, a Karina Szczepkowska z Anną Warakomską. Obie zawodniczki wyraźnie się rozpędziły zbliżyły się do prowadzącej na pół punktu.

Klaudia Kulon po wczorajszym zwycięstwie nad Moniką Soćko w dniu dzisiejszym ponownie zagrała bardzo dobrą partie. Szczególnie 25.W:f6!? dało białym bardzo przyjemną grę, a czarnym spore problemy z określeniem prawidłowego plany gry. W końcowym etapie partii Joanna podstawiła jeszcze jakość, a tym samym całą partie.

25.W:f6!? S:f6 26.S:d4 Hb6 27.Sf5 …

=> Zobacz całą partię Klaudia Kulon – Joanna Majdan-Gajewska

Chociaż nie widać to po punktach w tabeli Anna Warakomska gra na Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet bardzo ciekawe partie. Często wpada w niedoczasy i pod presją ostatnich sekund na zegarze podejmuje nie zawsze najlepsze decyzje. Dziś było podobnie, w grze środkowej uzyskała bardzo obiecującą pozycje, jednak po 37.c4? pojawiło się wiele słabości w jej obozie. Aktywność czarnych się zwiększała, a biały król przebył drogę ze skrzydła królewskiego na hetmańskie. Szkoda porażki, sympatyczna zawodniczka z Akademii Szachowej Gliwice czeka za swoim pierwszym zwycięstwem.

Trzecie zwycięstwo z rzędu Kariny Szczepkowskiej, która w 8 rundzie zagra z Klaudią Kulon. Zwyciężczyni tego pojedynku będzie miała duże szanse na zapewnienie sobie medalu mistrzostw Polski.

=> Zobacz partię Anna Warakomska – Karina Szczepkowska

=> Zobacz partię Jolanta Zawadzka – Anna Kantane

Powyższy diagram jest najlepszym komentarzem dzisiejszej partii Jolanta Zawadzka – Anna Kantane. Grająca białymi została kompletnie rozbita, nie tylko na szachownicy, ale i psychicznie. To co widzieli dziś kibice to nie z pewnością ta sama Jola Zawadzka, która walczyła jak lew na Olimpiadzie Szachowej w Baku. Dla Zawadzkiej to turniej o którym będzie chciała jak najszybciej zapomnieć.

Z kolei Anna Kantane (4/7), ma jeszcze o co grać, jutro czeka ją bardzo ważny pojedynek z Moniką Soćko. Do walki o medal włączy się również Iweta Rajlich, która dziś pokonała Alicję Śliwicką.

Jacek Tomczak

=> Zobacz partię Jacek Tomczak – Bartosz Soćko

Bartosz Soćko podjął się dzisiaj teoretycznego sporu w partii hiszpańskiej z Jackiem Tomczakiem. Partia jednak przebiegła pod dyktando Tomczaka, który pewnie zrealizował przewagę.

34.Se5 Ke6 35.H:g7 H:g7 36.Sg4 Sf3+ 37.Kh1 S:e1 38.d7 1-0

=> Zobacz partię Aleksander Miśta – Kacper Piorun

Partia hiszpańska również nie była szczęśliwa dla Kacpra Pioruna, który dość gładko przegrał z Aleksandrem Miśtą. Słowa uznania dla Miśty, który w 6 rundzie zagrał słabą rundę z Łukaszem Jarmułą, a w kolejnej koncertowo odprawił lidera turnieju.

Wybór debiutu w partii Bartłomiej Heberla – Łukasz Jarmuła był podyktowany chęcią jak najszybszego zejścia Heberli ze ścieżek teretycznych. Jarmuła nie miał problemów z wyrównaniem, a nawet w pewnym momencie miał pionka więcej. Końcówka partii należała jednak zdecydowanie do Bartłomieja Heberli. Zawodnik podkreślał w wywiadzie z Marcinem Tazbirem, spore zmęczenie turniejem, co nie tylko jemu wdaje się we znaki.

W pozostałych pojedynkach Michał Krasenkow wygrał z Mateuszem Bartlem, a Grzegorz Gajewski z Danielem Sadzikowskim.

Prowadzi Kacper Piorun (5/7), tuż za nim Aleksander Miśta, Grzegorz Gajewski i Michał Krasenkow (4,5/7).


8 runda Lotto Mistrzostwa Polski & Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet

Kantane, Anna 0-1 Soćko, Monika
Majdan, Joanna 1-0 Kiołbasa, Oliwia
Szczepkowska, Karina 1/2 Kulon, Klaudia
Rajlich, Iweta 1-0 Warakomska, Anna
Zawadzka, Jolanta 1-0 Śliwicka, Alicja

Soćko, Bartosz 1/2 Krasenkow, Michał
Gajewski, Grzegorz 0-1 Bartel, Mateusz
Jarmuła, Łukasz 1/2 Sadzikowski, Daniel
Piorun, Kacper 1/2 Heberla, Bartłomiej
Tomczak, Jacek 1-0 Miśta, Aleksander

Prezes PZSzach Tomasz Delega gongiem zapowiedział start 8 rundy

Na rundę przed końcem Budimex Mistrzostw Polski kobiet prowadzi Monika Soćko (6/8). Kolejne miejsca zajmują cztery zawodniczki, które mają na swoim koncie 5 punktów: Klaudia Kulon, Karina Szczepkowska, Joanna Majdan-Gajewska i Iweta Rajlich. W ostatniej rundzie będziemy świadkami ogromnych emocji, ponieważ zagrają:

  • Kulon, Klaudia – Rajlich, Iweta
  • Kiołbasa, Oliwia – Szczepkowska, Karina
  • Soćko, Monika – Majdan, Joanna

Nawet Monika Soćko nie może być jeszcze pewna pierwszego miejsca. Musi w ostatniej rundzie uzyskać przynajmniej remis, aby cieszyć się z kolejnego tytułu mistrzyni Polski.

Zawodniczki podczas 8 rundy

W 8 rundzie wygrywały faworytki. Monika Soćko zdecydowała się na obronę sycylijską w partii z Anną Kantane. Wrocławianka nie sprawiła większych problemów w debiucie, a w dalszej części gry czarne powiększały przewagę pozycyjną i wygrały partie.

Na sąsiednim stoliku toczył się bardzo ważny pojedynek Szczepkowska – Kulon. Obie zawodniczki podeszły do siebie z dużym respektem remisując już w 29 ruchu. Szachistki zostawiły sobie siły na ostatni pojedynek. Czy to była słuszna strategia przekonamy się po zakończeniu jutrzejszych partii.

Sala gry – widok z góry

Joanna Majdan-Gajewska nie dała dziś szans Oliwii Kiołbasie. Partie już od początku prowadzona pod dyktando Majdan-Gajewskiej. Interesująco wyglądały manewry ciężkimi figurami, a w szczególności hetmanem z pola d1 na b3-a2-a4-d1-e2-e4-g6. Czarnym wyraźnie brakowało koncepcji i dobrych planów gry w tej partii. Oliwia z pewnością czuję zmęczenie. Na finały Mistrzostw Polski Kobiet przyjechała prosto z Mistrzostw Polski do lat 18, gdzie wywalczyła złoty medal. Prawdziwy maraton reprezentantki MUKS Stoczek 45 Białystok.

=> Zobacz partię Joanna Majdan-Gajewska – Oliwia Kiołbasa

Nastąpiło 30.W:b3!? c:b3 z bardzo dobrą grą białych

=> Zobacz partię Iweta Rajlich – Anna Warakomska

W pojedynku Rajlich – Warakomska decydującym momentem było poświęcenie jakości przez białe. Zawodniczka Polonii Wrocław otrzymały prostą grę po słabościach. Czarne stanęły w obliczu czekania i stania w miejscu. Nawet poświęcenie figury przez Warakomską nie zmieniło wyniku partii.

Pozycja po 26. a3 Gf8

=> Zobacz partię Jolanta Zawadzka – Alicja Śliwicka

W ostatnim pojedynku rundy kobiet spotkały się zawodniczki, które łącznie zgromadziły z 14 partii tylko 3,5 punktu. Serie trzech porażek z rzędu przerwała Jolanta Zawadzka. Alicja Śliwicka to młoda i perspektywiczna zawodniczka, dlatego swój start musi potraktować jako solidną lekcje szachów. Dziś nauczycielem była Jolanta Zawadzka, która po ruchu 26.a3, praktycznie wyłączyła dwie czarne figury z gry (Gf8 i Wh8). Łatwe zwycięstwo Zawadzkiej na koniec turnieju. W ostatniej rundzie jej partia z Anną Warakomską nie będzie miała większego znaczenia dla miejsca w tabeli, ale należy spodziewać się kolejnej ostrej i ambitnej partii.

Bartłomiej Heberla

W grupie OPEN – Lotto Mistrzostwa Polski prowadzi Kacper Piorun (5,5/8). Na podium plasują się Jacek Tomczak i Michał Krasenkow (5/8). Szanse na medal mają jeszcze Aleksander Miśta, Grzegorz Gajewski i Bartłomiej Heberla (4,5/8).

Jedną z krótszych partii mistrzostw rozegrali dziś Bartłomiej Heberla i Kacper Piorun. Zgadzając się na remis w 21 ruchu. Obaj zawodnicy wydawali się z tego faktu zadowoleni.

Podziałami punktów zakończyły się również partie Łukasz Jarmuła – Daniel Sadzikowski i pojedynek najstarszych zawodników mistrzostw Bartosz Soćko – Michał Krasenkow.

=> Zobacz partię Grzegorz Gajewski – Mateusz Bartel

Przebudzenie Mateusza Bartla nastąpiło w najmniej spodziewanym momencie. Grzegorz Gajewski uzyskał w grze środkowej przewagę, zdobył nawet jakość. Czarne miały jednak wolnego pionka „c” i pewne szanse przy odkrytym białym królu. Bartel jak tylko otrzymał aktywność nie wypuścił tej szansy i wygrał partie. Tym samym Grzegorz Gajewski bardzo sobie skomplikował sytuacje w turnieju. Tak oto komentował swoją partie na facebooku…

Jacek Tomczak z rąk Michała Lucha otrzymuje nagrodę za najlepszą partie 7 rundy

Jacek Tomczak kontynuuje znakomitą passę i w pewny sposób wygrał z Aleksandrem Miśtą. Podwójna garda w obronie nie wystarczyła dziś do sukcesu dobrze grającemu w mistrzostwach Polski Aleksandrowi Miście. Tomczak, ani przez moment nie był zagrożony, a pasywna gra nie służyła czarnym. Zawodnicy tym samym zamienili się miejscami. Tomczak w ostatniej rundzie powalczy o medal mistrzostw Polski z Heberlą. Miśta, aby marzyć o wskoczeniu na podium musi wygrać z Soćko.

56. S:d6+ Kh6 57.Sf7+ Kh5 58.S:e5+ W:e6 59.Wh7# 1-0

=> Zobacz całą partię Jacek Tomczak – Aleksander Miśta

 

Młodzi kibice przy stanowisku komentatorskim

Młodzi szachiści przyjechali do Warszawy na finałowy turniej Szachiści grają dla Polonii.

 


9 runda Lotto Mistrzostwa Polski & Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet

Śliwicka, Alicja 0-1 Kantane, Anna
Warakomska, Anna 0-1 Zawadzka, Jolanta
Kulon, Klaudia 1-0 Rajlich, Iweta
Kiołbasa, Oliwia 1/2 Szczepkowska, Karina
Soćko, Monika 1-0 Majdan, Joanna

Miśta, Aleksander 1/2 Soćko, Bartosz
Heberla, Bartłomiej 0-1 Tomczak, Jacek
Sadzikowski, Daniel 1/2 Piorun, Kacper
Bartel, Mateusz 1-0 Jarmuła, Łukasz
Krasenkow, Michał 0-1 Gajewski, Grzegorz

Monika Soćko

Monika Soćko sięgnęła dziś po swój ósmy tytuł mistrzyni Polski w szachach! Ukoronowaniem pięknego sukcesu była wygrana z Joanną Majdan-Gajewską. Monika miała  bardzo udany start w mistrzostwach (4/4). W 6 rundzie przeżyła kryzysowe chwile kiedy przegrała z Klaudią Kulon. Decydujące zwycięstwa nastąpiły w najlepszym momencie – dwóch ostatnich rundach turnieju. Joanna Majdan-Gajewskiej pozostał pewie niedosyt związany z zajęciem 4 miejsce. Joanna po ubiegłorocznym fatalnym wyniku, w tym roku walczyła do samego końca o medal.

=> Zobacz partię Monika Soćko – Joanna Majdan-Gajewska

31.Hh4 h5 32.H:c4 1-0

Klaudia Kulon

Łzy szczęścia i radości towarzyszyły Klaudii Kulon, kiedy udzielała wywiadu po wygranej partii z Iwetą Radziewicz. Klaudia miała niesamowity finisz (3,5/4) z bardzo mocnymi rywalkami (Monika Soćko, Joanna Majdan-Gajewska, Karina Szczepkowska i Iweta Rajlich). Kulon znana z bardzo dynamicznych pozycji, aktywnej gry i dążenia do ataku na króla, w ostatniej rundzie postawiła na solidną pozycje i wybrała 1.c4 (partia angielska). Nietypowy był też wariant 8.Sh3, który został zagrany przez białe. Idea jednak się sprawdziła i białe otrzymały długotrwałą przewagę, którą zamieniły na punkt. Klaudia Kulon po potknięciu Kariny Szczepkowskiej wywalczyła srebrny medal mistrzostw Polski.

=> Zobacz partię Klaudia Kulon – Iweta Rajlich

Karina Szczepkowska

Karina Szczepkowska z Budimex Mistrzostwa Polski kobiet zaprezentowała równą formę. Tylko jedna przegrana w pierwszej rundzie z Moniką Soćko. W dalszym partiach już tylko remisy i zwycięstwa. Na swojej drodze w ostatniej rundzie miała nieobliczalną Oliwię Kiołbasę. W ostatniej rundzie Karina postawiła nie wdawać się w spory teoretyczne i na 1.e4 odpowiedziała d6 z podwójnym fianchetto gońców. Czarne wzięły pionka, ale kosztem pozycje (2 skoczki vs 2 gońce) i oddania aktywności białym. Kilka ruchów później pionek został zwrócony, a pozycja sprowadziła się do końcówki wieżowej, w której zgodzono się na remis. Z pewnością wiele ciepłych słów należy powiedzieć również o Oliwii Kiołbasie, która mimo że była stremowana stawką zawodów to zagrała kilka bardzo dobrych partii. Rośnie nowe pokolenie młodych szachistek, które mamy nadzieje zagra na kolejnych Olimpiadach Szachowych dla Polski (Mariola Woźniak, Oliwia Kiołbasa, Alicja Śliwicka).

=> Zobacz partię Oliwia Kiołbasa – Karina Szczepkowska

W dwóch pozostałych pojedynkach Anna Kantane wygrała z Alicją Śliwicką i zakończyła turniej na 6 pozycji. Jolanta Zawadzka rozprawiła się dziś z Anną Warakomską, mniej więcej w takim stylu jak wcześniej przegrała z … Anną Kantane. Późny finisz Jolanty Zawadzkiej, która na pocieszenie wygrała dwie ostatnie partie i zajęła 8 miejsce.

 

Kacper Piorun

Kacper Piorun wywalczył w Warszawie swój pierwszy tytuł mistrza Polski. W 2016 roku w Poznaniu zdobył srebrny medal, dając się wyprzedzić tylko Radosławowi Wojtaszkowi. W ostatniej rundzie Lotto Mistrzostwa Polski wszyscy liczyli na spokojny remis lidera, który praktycznie zapewniłby mistrzowską koronę. Nic z tego! Daniel Sadzikowski wybrał gambit królewski, co oznaczało walkę do o zwycięstwo do samego końca.

=> Zobacz partię Daniel Sadzikowski – Kacper Piorun

Ambicje Daniela Sadzikowskiego w partii z Kacprem Piorunem dostrzeżono na znanym portalu www.chess24.com. Grającymi czarnymi nie dał się zaskoczyć i już w 15 ruchu pozycja białych była bardzo podejrzana. Daniel Sadzikowski będący w dosyć trudnym położeniu powtarzał ruchy Gd3-Ge2. Wynik remisowy przypieczętował tytuł mistrza Polski dla Kacpra Pioruna. Ogromne gratulacje!

Udany finisz mistrzostw Polski miał Mateusz Bartel, który wygrał 8 i 9 rundę. W ostatniej rundzie pokonał Łukasza Jarmułę.  Wystarczyło to do 6 miejsca.

Nastąpiło 30…Hc7 31.Hd3 c4 32.He4 Hc5 33.Hd4?! (wygrywało g6)

Jacek Tomczak

=> Zobacz partię Bartłomiej Heberla – Jacek Tomczak

Niezwykłe emocje towarzyszyły pojedynkowi Heberla – Tomczak. Obaj zawodnicy na niedoczasie próbowali przechylić wygraną na swoją korzyść. Białe znalazły bardzo ciekawą idee 26.W:e4 d:e5 27.G:g5. Z kolei Jacek Tomczak szukał swoich szans po otwartej linii „h” i odkrytej pozycji białego króla. W decydujących momentach Tomczak znalazł 38…Hc2, które groziło matem, albo decydującymi zyskami materialnymi. Doskonały finisz Tomczaka:(3/3), zwycięstwa z Bartoszem Soćko, Akeksandrem Miśtą i Bartłomiejem Heberlą pozwoliły zawodnikowi Akademii Szachowej Gliwice wywalczyć srebrny medal mistrzostw Polski.

Grzegorz Gajewski

=> Zobacz partię Michał Krasenkow – Grzegorz Gajewski

Bezpośrednią walkę o medal stoczyli Michał Krasenkow i Grzegorz Gajewski. Nie po myśli białych powstała pozycja w grze środkowej. Słaba struktura pionowa i kłopoty króla na skrzydle królewskim spowodowały, że Krasenkow musiał oddać jakość. Gajewski nie popełnił błędu z 8 rundy (porażka w wygranej pozycji z Mateuszem Bartlem) i zrealizował swoją przewagę materialną. Z wynikiem 5,5/9 zawodnik KSz Hetman Katowice wywalczył brązowy medal mistrzostw Polski.

Dyrektor zawodów Ewa Przeździecka

 

 

 

Założyciel Szkoły szachowej SzachMistrz. Prezes i trener klubu szachowego KTS Kalisz. Organizator i sędzia szachowy. Autor książek szkoleniowych dla szachistów. Prowadzi stronę szachową www.szachmistrz.pl