Nakamura zwycięzcą Tradewise Gibraltar 2017

3700

W dniach 23.01-02.02.2017 roku na Gibraltarze odbył się Jubileuszowy 25. Festiwal Szachowy Tradewise. W Turnieju tym wystąpili: Arcymistrz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wielkopolski), który był rozstawiony z 23 numerem startowym oraz Anna Kantane (151 numer startowy).

Po 10 rundach trzech zawodników: Anton Guijarro (Hiszpania), Hikaru Nakamura (USA) oraz Yu Yangyi (Chiny) zgromadzili 8 punktów (z 10 partii). O miejscach na podium zadecydowała dogrywka rozgrywana tempem szachów szybkich. W Półfinale Nakamura pokonał Chińczyka 3-1. Z uwagi na najlepsze wartościowanie po turnieju zasadniczym Hiszpan automatycznie grał w finale, jednak uległ Amerykaninowi 0,5-1,5. Tym samym Nakamura  po raz trzeci z rzędu zwyciężył w, uznawanym za najsilniejszy na świecie, Openie.

Polacy z pewnością nie są zadowoleni ze swojego występu: Kacper Piorun zajął 29 miejsce (6,5/10), a Anna Kantane 166 (4,5/10).

Miłym akcentem było zaproszenie naszego Arcymistrza do poprowadzenia specjalnego eventu dla wszystkich uczestników turnieju: Show Solvingowego. Kacper przez godzinę przybliżył specyfikę solvingu oraz przygotował specjalne zadania, które były niezwykle atrakcyjne i zaskakujące dla słuchaczy.
Show dostępne jest na youtube:

Niecodzienna sytuacja miała miejsce w ostatniej rundzie. Mistrzyni Świata Hou Yifan (Chiny) w ramach protestu specjalnie przegrała partię z Lalithem Babu (Indie) w 5 posunięć.

Powodem takiej reakcji jest złe kojarzenie par w całym turnieju – Chinka na 9 pierwszych partii aż 7 grała z kobietami – poniżej prezentujemy tłumaczenie mistrzyni świata.