Poznań 3.12.2016

170

W dniu 3 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu rozegrany został, w ramach VII ogólnopolskiej Akcji Polskiego Związku Szachowego „Szachiści grają dla Polonii”, Mikołajkowy Turniej Szachowy dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych.
Organizatorami tegorocznego turnieju byli, podobnie jak w latach poprzednich:
– Zespół Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu
– Sekcja Szachowa AZS POLITECHNIKA Poznańska
– Wielkopolski Związek Szachowy
W otwarciu Turnieju uczestniczyli Arcymistrzyni Szachowa Hanna Ereńska-Barlo, Prezes Wielkopolskiego Związku Szachowego Andrzej Ciesiński, gospodarz zawodów – Dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu Jerzy Małecki oraz Komisja Sędziowska w składzie Hanna Zboroń, Paweł Staniszewski i Marek Zboroń.
Arcymistrzyni Hanna Ereńska-Barlo powitała uczestników i życzyła im wytrwałości w trenowaniu tej dyscypliny sportu i sukcesów na szachownicach.
Prezes Andrzej Ciesiński odczytał list Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy skierowany do uczestników Akcji „Szachiści grają dla Polonii”.
Dyrektor Jerzy Małecki w imieniu Komitetu Honorowego Turnieju serdecznie powitał wszystkich uczestników, przekazał życzenia powodzenia w rozgrywkach oraz uroczyście otworzył tegoroczny Turniej.
Sędzia Główny Marek Zboroń poinformował uczestników o celach Akcji PZSzach i nagrodach dla zwycięzców, szczególnie dla dzieci z grupy A i B, z których najlepsza zawodniczka i najlepszy zawodnik uzyskają prawo udziału w Finale VII Akcji Społecznej „Szachiści grają dla Polonii”, który zorganizowany zostanie w Senacie RP w Warszawie w 2017 r.

Wyniki grupy A i B

W ramach Turnieju Mikołajkowego rozegrane zostały cztery oddzielne turnieje, w których grano 6 (turniej A) i 7 rund (turnieje B, C i D) z tempem gry po 15 minut na partię dla zawodnika:
TURNIEJ „A”: dla dzieci do III klasy szkoły podstawowej – w tym turnieju udział wzięło 36 uczestników, w tym 5 dziewczynek. Tym razem trudno było wskazać faworytów turnieju. Po zaciętej rywalizacji I m-ce zajął Jan Skrzypiński z Polonii Środa Wlkp., który w dobrym stylu i po pewnej grze wygrał wszystkie 6 partii zdobywając Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Łączności. Na drugim miejscu turniej ukończyła Barbara Reszka ze Skierniewic, która zdobyła 5 pkt. i zdobyła Puchar Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Oboje zostali finalistami Akcji Społecznej PZSzach. Najmłodszy uczestnik Turnieju Mikołajkowego Julian Kuryłłowicz – Kaźmierczak otrzymał pamiątkową statuetkę ufundowaną przez WZSzach oraz dodatkowe nagrody.

TURNIEJ „B”: dla dzieci i młodzieży od IV do VI klasy Szkoły Podstawowej zgromadził na starcie 21 uczestników, w tym 6 dziewczynek. Faworytami byli z pewnością zawodnicy posiadający najwyższe kategorie szachowe i w końcowej klasyfikacji to właśnie oni zajęli czołowe miejsca. Po zaciętej rywalizacji turniej bez porażki wygrał Mikołaj Stachecki z MKS Wicher Zbąszyń, zdobywając 6 pkt. Mikołaj otrzymał Puchar Prezesa WZSzach. Na drugim miejscu turniej ukończył Karol Ullrich z UMKS Na Pięterku z Poznania z wynikiem 5,5 pkt., a trzecie miejsce zajęła najlepsza zawodniczka turnieju Zofia Reszka ze Skierniewic. Zofia otrzymała Puchar Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Mikołaj i Zofia awansowali do Finału Akcji Społecznej PZSzach (Zosia powtórzyła sukces z ubiegłego roku!).

Wyniki Grupy Ci D

TURNIEJ „C”: dla dzieci i młodzieży od 13 – 18 lat – turniej zgromadził 14 uczestników, w tym 5 dziewczyn. Pierwsze m-ce z wynikiem 6,5 pkt. zajął faworyt w tej grupie Mikołaj Nowak z UKS Smecz Konin. Mikołaj zdobył Puchar Dyrektora Zespołu Szkół Łączności. Na drugim miejscu turniej ukończył Aleksander Kuś z WSUS Lech Poznań zdobywając 6,0 pkt. Najlepszą zawodniczką była Dominika Stochniałek z UMKS Na Pięterku w Poznaniu, która zdobyła 4 pkt. i zajęła IV miejsce. Dominika otrzymała Puchar Prezesa WZSzach.

TURNIEJ „D”: dla dorosłych – startowało w nim 12 uczestników, a bezapelacyjne zwycięstwo ze 100 – procentowym wynikiem odniósł Przemysław Lesień, który zdobył Puchar Prezesa WZSzach. Jedyna zawodniczka Daria Węcławiak zajęła wysokie IV miejsce.

W dodatkowej klasyfikacji drużynowej sklasyfikowano 8 drużyn, a zwyciężyła drużyna w składzie Przemysław i Tymoteusz Lesień zdobywając 11,5 pkt. przed drużyną Aleksander i Stanisław Broszkiewicz z wynikiem 9 pkt.
Najlepsi uczestnicy turniejów A, B, C i D otrzymali puchary, statuetki i dyplomy.
Na zakończeniu Turnieju obecni byli Pani Poseł Bożena Szydłowska, Arcymistrz Szachowy i Wiceprezes PZSzach Włodzimierz Schmidt oraz Prezes WZSzach Andrzej Ciesiński, którzy wręczali nagrody uczestnikom turnieju i w kilku słowach podsumowali odbywający się turniej oraz przekazali dodatkowe informacje dotyczące Akcji Społecznej PZSzach „Szachiści grają dla Polonii”.
Uczestnicy wszystkich turniejów otrzymali nagrody rzeczowe i upominki. Fundatorami nagród w b.r. byli Pani Poseł Bożena Szydłowska, Zespół Szkół Łączności w Poznaniu, Towarzystwo „Wspólnota Polska”, Dom Wydawniczy „REBIS”, Wielkopolski Związek Szachowy i AZS Politechnika Poznańska.
Finał Akcji PZSzach „Szachiści grają dla Polonii” przeprowadzony zostanie w I połowie 2017 r. w Warszawie, w gmachu Parlamentu.
Z poznańskiego turnieju z grupy A i B będą w nim mieli prawo uczestniczyć:
dwie najlepsze juniorki: Barbara Reszka i Zofia Reszka
i dwóch najlepszych juniorów: Jan Skrzypiński i Mikołaj Stachecki
Przed Turniejem oraz w trakcie Turnieju prezentowane były informacje dotyczące organizatorów i sponsorów Turnieju Mikołajkowego w Poznaniu, a także dotyczących Akcji Polskiego Związku Szachowego.
Turnieje sędziowali: Hanna Zboroń, Paweł Staniszewski i Marek Zboroń.