Skład reprezentacji Polski na Olimpiadę Szachową w Baku

3191

1449148111

Trenerzy reprezentacji Polski Bartosz Soćko (reprezentacja mężczyzn) oraz Marek Matlak (reprezentacja kobiet) ogłosili kolejność szachownic, na których zagrają nasi reprezentanci na Olimpiadzie Szachowej w Baku 2016.Nie było niespodzianek i na szachowych „jedynkach” zagrają nasi liderzy reprezentacji Radosław Wojtaszek i Monika Soćko.

Olimpiada rozpocznie się 1 września i potrwa do 13 września. Na stronie Olimpiady znaleźć można składy drużyn. W grupie OPEN najwyższe średnie rankingi mają reprezentacje Rosji 2760, Stanów Zjednoczonych 2740, Chin 2735 i Azerbejdżanu 2705. W sekcji pań liderkami list startowych są reprezentacje: Chin 2528, Rosji 2493, Ukrainy 2485, Gruzji 2474, Stanów Zjednoczonych 2376.

Trenerzy odpowiedzieli również na kilka pytań dotyczących Olimpiady:

(Maciej Sroczyński) Jakie są szanse medalowe reprezentacji kobiet?

(Marek Matlak) Faworytkami do medalu będą tradycyjnie Rosja i Chiny oraz Gruzja i Ukraina. Bardzo silne będą też zawodniczki z Indii. Nasza drużyna może sprawić miłą niespodziankę, ale przed zawodami nie chciałbym wypowiadać się o naszych szansach medalowych. Na pewno mogę obiecać, że będziemy walczyć!

(Maciej Sroczyński) Jakie są szanse medalowe reprezentacji mężczyzn?

(Bartosz Soćko) Faworytami nie jesteśmy, miejsce na liście startowej stawia nas w okolicach dziesiątego miejsca. Ale nasza drużyna jest młoda, perspektywiczna, a ostatnie turnieje pokazują, że chłopaki są w niezłej formie. Mimo tego, że medal byłby pewną niespodzianką, myślę, że jest on w naszym zasięgu.

(Maciej Sroczyński) Jak wyglądały przygotowania merytoryczne-szachowe do mistrzostw?

(Marek Matlak) Przygotowania tradycyjnie:
– dwa zgrupowania, jedno już odbyło się w Iwoniczu Zdroju, drugie niebawem będzie,
– starty kontrolne,
– konsultacje indywidualne,
– rozwiązywanie zadań, które każda z zawodniczek otrzymuje co miesiąc drogą internetową.

(Bartosz Soćko) Te przygotowania nadal jeszcze trwają. Kadrowicze regularnie dostają zadania, przeprowadzamy też konsultacje szkoleniowe. Za parę dni mamy w Spale zgrupowanie. (wywiad przeprowadzony przed zgrupowaniem).

(Maciej Sroczyński) Jak ważną rolę odegra kondycja fizyczna na tych zawodach?

(Marek Matlak) Kondycja fizyczna ma duże znaczenie, gdyż po raz pierwszy na olimpiadzie będzie tylko jeden dzień wolny (dotychczas były dwa dni wolne).

(Bartosz Soćko) Na pewno kondycja odegra ogromną rolę w tym turnieju. Dlatego też jednym z celów zgrupowania będzie praca nad nią.

(Maciej Sroczyński) Kto może być najgroźniejszych przeciwnikiem w grupie OPEN?

(Bartosz Soćko) Jak zwykle faworytami będą kraje byłego Związku Radzieckiego. Oprócz tego broniący tytułu Chińczycy oraz bardzo silna ekipa z USA. Średnie rankingi tych drużyn będą bardzo wysokie.

(Maciej Sroczyński) Czy w naszych reprezentacjach są zawodnicy, którzy zawsze świetnie spisują się w rozgrywkach drużynowych?

(Marek Matlak) W drużynie kobiet każda zawodniczka może być w świetnej formie, trudno powiedzieć kto spisze się najlepiej. Ważne, aby przynajmniej jedna z Polek zagrała zdecydowanie powyżej swoich tegorocznych wyników.

(Bartosz Soćko) Szachy to przede wszystkim sport indywidualny. Ale jeśli drużyna funkcjonuje bez problemów, jest dobra, przyjazna atmosfera to wtedy każdemu gra się lepiej w takich warunkach.

(Maciej Sroczyński) Byliście w wielu zakątkach Europy i Świata czy obawiacie się czegoś w Azerbejdżanie. Sytuacja polityczna jest tam dosyć napięta.

(Marek Matlak) W Baku obawiamy się głównie wyżywienia, ważne, aby nie było problemów żołądkowych.

(Bartosz Soćko) Sytuacja polityczna jest tam dosyć napięta. Niestety sytuacja jest teraz bardzo nieciekawa w wielu zakątkach świata. Mamy nadzieję, że nic złego się w Baku nie stanie. W końcu Igrzyska Olimpijskie to powinien być czas pokoju.

(Maciej Sroczyński) Dla Ciebie Bartoszu to debiut w roli samodzielnego trenera* na Olimpiadzie,  jaki będzie miało to wpływ na przebieg turnieju?

(Bartosz Soćko) Tak, na Olimpiadzie będę debiutował w roli trenera. Mam nadzieję, że na przebieg naszego turnieju będzie to miało wpływ wyłącznie pozytywny!

*[w 2014 roku na Olimpiadzie w Tromso – Bartosz Soćko zagrał w roli grającego trenera]

—————————————————————————–

Polska reprezentacja w grupie OPEN – średni ranking 2677

1. Radosław Wojtaszek 2733 ELO
2. Jan-Krzysztof Duda 2675 ELO
3. Mateusz Bartel 2653 ELO
4. Kacper Piorun 2681 ELO
5. Dariusz Świercz 2647 ELO

Trener: Bartosz Soćko

polacy

Polska reprezentacja w grupie kobiet – średni ranking 2360

1. Monika Soćko 2454 ELO
2. Jolanta Zawadzka 2439 ELO
3. Karina Szczepkowska-Horowska 2409 ELO
4. Klaudia Kulon 2334 ELO
5. Mariola Woźniak 2166 ELO

Trener: Marek Matlak

polki

Założyciel Szkoły szachowej SzachMistrz. Prezes i trener klubu szachowego KTS Kalisz. Organizator i sędzia szachowy. Autor książek szkoleniowych dla szachistów. Prowadzi stronę szachową www.szachmistrz.pl