Hetmany 2015 – laureaci

649

Hetmany, pamiątkowe statuetki, symbolizujące sukcesy sportowe, organizacyjne oraz szkoleniowe. Hetmany za 2015 rok zostały przyznane osobom, które szczególnie angażowały się w rozwój i popularyzację szachowego sportu. Hetmany 2015 to 11 kategorii. Laureaci, którym zostały przyznane statuetki niewątpliwie są najlepszymi ambasadorami szachów w Polsce. Ich działalność, sukcesy, wkład w rozwój i popularyzację szachów to tylko niektóre elementy, które sprawiły, że to właśnie im Kapituła przyznała główne nagrody środowiska szachowego w Polsce. Miejscem tegorocznej Gali była Aula Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

20160330-3 abKapituła Hetmanów za miniony rok postanowiła przyznać statuetki w 11 kategoriach dla następujących osób:

  1. Całokształt Działalności: Pan Tadeusz Nycz

Całe życie związany z klubem Nadnarwianka Pułtusk oraz Ludowymi Zespołami Sportowymi, o których napisał nawet książkę. Przykład działacza, który potrafi poświęcić całe swoje życie szachom, nie mając w tym osobistych interesów. Wychowawca kilku pokoleń szachistów, wzór dla działaczy oraz człowiek o nieposzlakowanej opinii.

 2. Dziennikarz roku: Pan Krzysztof Jopek

Po raz pierwszy w historii Hetmanów mamy okazję docenić osobę, która jest uważana przez środowisko szachowe za jednego z pionierów szachowej publicystyki internetowej. Jego ciekawe, lekkie artykuły dotyczące różnych aspektów szachów cieszą się popularnością w kręgu zawodowców, jak i amatorów królewskiej gry.

  1. Klub Roku: UKS „Rodło”

O sukcesie w sporcie nie zawsze decydują gwiazdy, budżet czy potencjał. Praca od podstaw  w tym klubie od lat stawiana jest na wzór innym klubom w kraj, a oparcie składu ligowego na wychowankach owocuje znakomitym „team spiritem” i kolosalnymi postępami. Obok sukcesów indywidualnych np. Oskara Ogłazy, klub nieoczekiwanie ale w pełni zasłużenie zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów.

  1. Nagroda specjalna: Pani Magdalena Proć-Czochra oraz Pan Andrzej Czochra z Zamojskiego Centrum Wystawowego

W obecnej edycji zdecydowaliśmy o przyznaniu nagrody specjalnej dla osób, które stworzyły magiczne miejsce, istne królestwo szachów. W jednym miejscu zgromadzono ponad 800 eksponatów, w tym 230 różnych kompletów szachów z całego świata.

  1. Nauczyciel Roku: W tej kategorii zostały wręczone wyjątkowo dwie statuetki. Było bardzo dużo zgłoszeń w związku z powyższym Kapituła zdecydowała się na uhonorowanie dwóch osób.                                                                                                                                                                                                                                    Pan Paweł Pietrzykowski

Od trzech lat jest kreatorem życia szachowego w Ostrowcu Świętokrzyskim i w okolicy, organizuje cykliczne turnieje, zapewnia świetnych zawodników klubom szachowym, jego wychowankowie wygrywają w turniejach ogólnopolskich. Dzięki determinacji i swojemu zaangażowaniu zwrócił uwagę władz miasta na rolę szachów w nauczaniu wczesnoszkolnym – i odniósł sukces – szachy są obecne we wszystkich szkołach w Ostrowcu Świętokrzyskim.

     Pan Waldemar Gałażewski

„Drewniane wojsko – szachy w kształceniu zintegrowanym” – to tytuł programu autorskiego, który jest realizowany w Szkole Podstawowej nr 3 w Bogatyni. Program jest tak skuteczny, że zapewnia uczniom tej szkoły zajmowanie w rywalizacji na różnych szczeblach miejsca zawsze w pierwszej trójce, a w Turnieju Finałowym projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” drużyna tej szkoły zajęła w roku 2015 Pierwsze miejsce!

  1. Organizator Roku: wspólnie Piotr Murdzia, Aleksander Miśta, Grzegorz Miśta

Od kilku lat Polska wyznacza standardy Europie i Światu w organizacji imprez na poziomie krajowym i międzynarodowym. W efekcie coraz więcej różnych imprez trafia do naszego kraju. W 2015 roku w Ostródzie po raz pierwszy zorganizowano w Polsce Mistrzostwa Świata w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych oraz Kongres Kompozycji Szachowej. Polska marka polskich dominatorów na polu sportowym jest znana na całym świecie, a dzięki fantastycznej organizacji tej imprezy kolejne środowisko szachowe miało okazję poznać wysokie standardy organizacyjne Polski.

  1. Sędzia Roku: Pan Michał Wejsig

Śląsk w 2015 roku był szachowym Centrum Polski – dwie najliczniej obsadzone imprezy rozegrane były w Spodku, w Katowicach. Setki osób na Mistrzostwach Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, czy Turnieju Przyjaźni Polsko-Węgierskiej to nie tylko wyzwanie dla organizatorów ale i sztabu sędziowskiego.

  1. Sponsor Roku: Totalizator Sportowy Sp. z o. o., właściciel marki LOTTO

Od wielu lat jedna z najsilniejszych polskich marek wspiera polskie szachy poprzez zaangażowanie się w Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach w kategorii otwartej. Marka ta znana jest w środowisku sportowym, jako wiodący brand wspierający wiele dyscyplin sportowych. Jest przykładem kolejnej silnej marki krajowej, która widzi wartość we wspieraniu polskich szachistów.

  1. Trener roku: Arcymistrz Kamil Mitoń

Dobry trener oprócz wysokich kwalifikacji sportowym powinien być mentorem, przyjacielem i autorytetem dla swojego podopiecznego. Rozwój szachowy, osobowy i sukcesy Jana Krzysztofa Dudy w 2015 roku nie byłyby możliwe bez tej osoby.

  1. Zawodniczka Roku: Pani Jolanta Zawadzka

W październiku 2015 zawodniczka ta przełamała wieloletnią hegemonię Moniki Soćko i wyprzedziła ją na liście rankingowej polskich zawodniczek. Rok temu zaliczyła „hat-trick” zdobywając we wspaniałym stylu trzecie mistrzostwo w Budimex Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet. Innym sukcesem jest zdobycie II miejsca w V Memoriale Krystyny Radzikowskiej, który odbył się we Wrocławiu, a także znakomite wywiązanie się z roli organizatora tej imprezy.

  1. Zawodnik Roku: Pan Kacper Piorun

2015 rok był przełomowy w karierze tego zawodnika. Wielki skok rankingowy (ponad 110 punktów ELO), wygrane duże międzynarodowe turnieje w Bad Wiese i  Barcelonie, wygranie IV szachownicy na Sygnity Ekstralidze to najważniejsze sukcesy w szachach klasycznych. Podwójny złoty medal na Mistrzostwach Świata w Rozwiązywaniu Zadań Szachowych.

20160329-15