Mistrzostwa Europy Gjakova – Kosowo 2016. Awans Wojtaszka i Pioruna do Pucharu Świata …

13450

kosovo700

polacy


11 Runda i podsumowanie

meuropy

Mistrzem Europy na 2016 rok został Ernesto Inarkiev (Rosja), który w ostatniej rundzie zremisował z Kacprem Piorunem. Tym samym Kacper zajął 7 miejsce w turnieju i awansował do Pucharu Świata. Miejsce w pierwszej dziesiątce świadczy o ogromnym progresie, jaki zrobił Kacper Piorun w ostatnim czasie. Liczymy na jego bardzo dobrą formę również na Olimpiadzie Szachowej w Baku.

Niestety sprawdził się czarny scenariusz u Radka Wojtaszka, który po raz kolejny nie znalazł sposobu na Baadura Jobavę. Dzięki zwycięstwu to Gruzin został brązowym medalistą Mistrzostw Europy, co z przebiegu turnieju należy uznać za sporą niespodziankę. Srebrny medal wywalczył Igor Kovalenko z Łotwy. Radek ostatecznie zajął 6 miejsce i również zagra w Pucharze Świata, co z pewnością nie było jego jedynym celem na tych mistrzostwach.

Do samego końca o awans walczył Jan-Krzysztof Duda. Nie udało mu się jednak wygrać gońcówki z pionem więcej przeciwko Marco Codenottiemu (Włochy). W ostatniej rundzie Dariusz Świercz pokonał Tamira Nabaty’ego (Izrael) i przesunął się kilkanaście pozycji wyżej, kończąc turniej na miejscu w czwartej dziesiątce. Mateusz Bartel będzie chciał z pewnością jak najszybciej zapomnieć o końcówce turnieju. Tylko jeden remis w ostatnich czterech rundach zepchnął reprezentanta Polski na dalsze miejsce.

inarkiev-support

Mistrz Europy Ernesto Inarkiev i jego fanki (fot. www.chess24.com)


10 Runda
duda
Jan-Krzysztof Duda (fot. www.eurosport.onet.pl)

10 runda jak do tej pory, była najsłabszą  w wykonaniu Polaków. Partię w modernistycznym stylu wygrał Jan Krzysztof Duda. Chociaż wydawało się, że estoński arcymistrz Kulaots wyszedł bardzo dobrze po debiucie, to jednak gra Polaka była bardziej zdecydowana i konkretna taktycznie. Ustawienie pionów a3,b3,c3 w połączeniu z pozycją króla na b2 jest bardzo rzadko spotykane na turniejowych salonach.

–> Zobacz partię Jan-Krzysztof Duda – Kaido Kulaots

duda
39.Gd4 Wd8 40.Ge4 Kg8 41.Hf3 1-0

–> Zobacz partię Radosław Wojtaszek – Francisco Vallejo Pons

–> Zobacz partię Robert Hovhannisyan – Kacper Piorun

Nie było ryzyka w partiach Radosława Wojtaszka z Francisco Vallejo Pons (Hiszpania) i Kacpra Pioruna z Robertem Hovhannisyanem (Armenia). Nasi reprezentanci podpisali remisy i decydująca będzie dla nich ostatnia runda. Radosław Wojtaszek będzie chciał utrzymać drugie miejsce w tabeli. Szanse na złoto są iluzoryczne, prowadzący z punktem przewagi Inarkiev musiałby przegrać i mieć gorsze wartościowanie od naszego rodaka. Kacper Piorun powalczy o wejście do pierwszej dziesiątki turnieju, co byłoby potwierdzeniem ogromnego progresu jaki wykonał w ostatnim czasie.

Kojarzenie 11 rundy jest bardzo ciekawe. Na pierwszym stole ląduje Kacper Piorun, który zagra z liderem Ernesto Inarkievem. Rosjaninowi wystarcza remis, do uzyskania tytułu Mistrza Europy. Radek Wojtaszek trafił na nieobliczalnego Baadura Jobavę. W ostatnim czasie Gruzin wybitnie nie leżał mistrzowi Polski, między innymi wygrał z nim mecz szachowy w Poznaniu w 2012 roku. Jutro jednak wszystko może się zdarzyć. Liczymy na dwa zwycięstwa Polaków i tytuł Mistrza Europy może wylądować w rękach Wojtaszka.

Porażkami naszych arcymistrzów skończyły się partie Alexander Donchenko (Niemcy) – Mateusz Bartel oraz Dariusz Świercz – Samvel Ter-Sahakyan (Armenia). W przypadku Mateusza nie powiódł się eksperyment debiutowy i po oddaniu pionka nie otrzymał on odpowiedniej rekompensaty.

Z kolei dla Ormianina był to pojedynek z trzecim reprezentantem Polski z rzędu. W ósmej rundzie pokonał Ter-Sahakyana Radosław Wojtaszek. Darek jednak nie znalazł sposobu na przeciwnika, który przez całą partię bardzo dobrze się bronił.

Jutro walka o medal wykonaniu mistrza Polski Radosława Wojtaszka. Trzymamy kciuki!

wojtaszek

Wszyscy Polacy kibicują w ostatniej rundzie Radkowi Wojtaszkowi. W szczególności wspierać go będzie jego małżonka Alina (fot. www.schachfestivalbasel.ch)

 


9 Runda

Dariusz Świercz (fot. PZSzach)

Dziś kolejna runda bez porażki Polaków. Nasi reprezentanci uzyskali cztery remisy i jedno zwycięstwo. Radosław Wojtaszek i Kacper Piorun dosyć szybko podjęli decyzje o podpisaniu remisu. Miejmy nadzieje, że dadzą one chwile wytchnienia przed dwoma ostatnimi rundami. Radek grał czarnym kolorem z Goganovem. Obaj powtarzali posunięcia, pozycji jednak nie dało się bardziej skomplikować dlatego wynik był dla obu stron sprawiedliwy. Partia Kacpra z Davidem Navarą również zakończyła się w debiucie powtórzeniem posunięć. Wprawdzie Polak miał pionka więcej, ale Czech uzyskał za niego sporą rekompensatę.

–> Zobacz partię Aleksey Goganov – Radosław Wojtaszek

–> Zobacz partię Kacper Piorun – David Navara

swiercz

33…He5 34.Hc1 H:g5 35.Whg5 He5 36.Wh5 f5 0-1

–> Zobacz partię Dmitry Svetushkin – Dariusz Świercz

Dariusz Świercz w dobrym stylu poradził sobie z arcymistrzem Svetushkinem z Mołdawii. Rozegrano wariant Najdorfa w obronie Sycylijskiej. Decydujący o losach partii był goniec g7, który razem z hetmanem mocno atakował króla przeciwnika.

Mateusz Bartel mógł dziś zrehabilitować się za wczorajszą porażkę. Dzięki aktywnej grze, zwycięstwo nad Ter Sahakyanem z Armenii było blisko. Przejście do wieżowej końcówki dało jednak przeciwnikowi spore praktyczne szanse na ratunek. Partia Jana-Krzysztofa DudaMikhail Antipov zakończono remisem poprzez powtórzeniem posunięć.

Na pozycji lidera umocnił się Enesto Inarkiev, który ma cały punkt przewagi nad Wojtaszkiem i Goganovem.


8 Runda

Wiele emocji towarzyszyło przebiegowi ósmej rundy Mistrzostw Europy w Kosowie. Polacy grali dziś bardzo bojowo. Cztery zwycięstwa, jedna porażka, bez żadnego remisu. Można być pod wrażeniem zegarmistrzowskiej precyzji, z jaką Radosław Wojtaszek realizował małą przewagę z Ormianinem Ter-Sahakyan. Partia została zakończona prostą, ale bardzo efektowną kombinacją 47.g5!. Samodzielnym liderem został Ernesto Inarkiev po zwycięstwie nad Davidem Navara. Pół punktu mniej mają Wojtaszek, Igor Kovalenko (Łotwa), Aleksey Goganov (Rosja).

Ten ostatni zmierzył się w 8 rundzie z Mateuszem Bartlem i nasz arcymistrz z pewnością nie może być zadowolony z przebiegu gry. Rozegrano partię Hiszpańską, ale szybko zawodnicy przeszli do układów partii Włoskiej. Od początku problemem był słaby goniec g3, który zadecydował o przebiegu partii. W 9 rundzie Wojtaszek będzie miał okazje pomścić Bartla, bowiem jego przeciwnikiem będzie właśnie Goganov.

wojtaszek1
47.g5! K:g5 48.Wg1+ Kh6 49.Sg6 1-0

–> Zobacz partię Radosław Wojtaszek – Samvel Ter-Sahakyan

Kacper Piorun wygrał Parligrasem Micea z Rumunii. Kacper ma na swoim koncie już 6 punktów i jutro będzie walczył z Davidem Navara. Swoje pojedynki zwycięsko zakończyli Jan-Krzysztof Duda oraz Dariusz Świercz. Obaj potrzebują kolejnych zwycięstw, aby poprawić swoją pozycje w tabeli.

duda
37.W:e6! f:e6 38.H:e6 Kf8 39.H:d6 Ke8 1-0

–> Zobacz partię Jan Krzysztof Duda – Nakar Eylon


7 Runda

piorun_bartel
Bohaterowie 7 rundy: Kacper Piorun i Mateusz Bartel. (fot. https://www.facebook.com/KochamSzachy/)

Zawodnicy po dniu przerwy ponownie zasiedli do szachownic. Radosław Wojtaszek nie miał dziś najmniejszych problemów z wyrównaniem czarnym kolorem z Igorem Kovalenko (Łotwa). Nie było to jednak wystarczające do odniesienia zwycięstwa. W pojedynkach na szczycie Ernesto Inarkiev wygrał z Ivanem Sariciem. Z kolei Davida Navara nie dał dziś szans Baadurowi Jobavie. Gruzin zagrał kompletnie nie w swoim tylu, długotrwale i nieskutecznie bronił gorszej końcówki. Tym samym dwóch zawodników Inarkiev i Navara prowadzą z przewagą pół punktu nad grupą pościgową.

–> Zobacz partię Igor Kovalenko – Radosław Wojtaszek

–> Zobacz partię Mateusz Bartel – Tamir Nabaty

Drugi bieg w turnieju włączył Mateusz Bartel, który wygrał dzisiaj z Tamirem Nabaty (Izrael). Zrównał się tym samym punktami z Radosławem Wojtaszkiem. Kolejna bardzo dobra partia Bartla!

piorun
51…Ge4 52.K:b3 Kd4 53.Kb4 Ke3 54.Kc5 Kf2 55.Kd4 Gb1 56.g4 h:g4 57.Ke5 Kg3 0-1

Kacper Piorun okazał się lepszy od Vitaly Kunina (Niemcy). Wykorzystał pionowe „trojaczki” na linii „g” u przeciwnika i pewnie zainkasował punkt. Kacper wrócił tym samym do szerokiej czołówki turnieju.

Dziś nie był dobry dzień dla Dariusz Świercza, który nie miał pomysłu na ogranie przeciwnika w partii Hiszpańskiej. Mladen Palac systematycznie powiększał przewagę i zrealizował swoją przewagę na skrzydle hetmańskim. Partia Bogdan-Daniel-DeacJana-Krzysztof Duda nie przyniosła za wiele emocji. Obaj zawodnicy zagrali dosyć zachowawczo i sprawiedliwie podzielili się punktem.

Bardzo ważna będzie dla Polaków kolejna runda. Wojtaszek zagra z Samvelem Ter-Sahakyan (Armenia), Bartel z Alekseyem Goganovem, a Piorun z Emilianem Parligras-Mircea (Rumunia). Wszyscy nasi reprezentanci mają biały kolor. Wchodziły w decydującą fazę turnieju, zaczyna się walka o medale.

 

kosowo
Prawie wszyscy Polacy w komplecie. Siedzą (od lewej) Radosław Wojtaszek i Tomasz Delega. Stoją: Dariusz Świercz, Jan-Krzysztof Duda, Kacper Piorun, Kamil Mitoń. (fot. https://www.facebook.com/KochamSzachy/)


6 Runda
radoslaw_wojtaszekW pojedynku na szczycie Radosław Wojtaszek zremisował z Davidem Navarą. Czech zaskoczył mistrza Polski i zagrał wariant Cambridge Springs w gambicie hetmańskim. Polak oddał pionka za inicjatywę. Z kolei przeciwnik szybko zwrócił piona, żeby zniwelować aktywność. Zawodnicy podpisali remis w 28 posunięciu. W czołówce turnieju zanotowaliśmy wiele remisów. Po dzisiejszym zwycięstwie samodzielnym liderem został Ivan Saric (5,5/6). Gonią go z 5 punktami: Radosław Wojtaszek, David Navara, Erneto Inarkiev i Baadur Jobava. W 7 rundzie Radek zagra czarnym kolorem z Igorem Kovalenko (Łotwa)

–> Zobacz partię! Radosław Wojtaszek – David Navara

bartel24…S:d4! 25.S:d4 c5 26.Wd3 G:d4 27.W:d4 c:d4 28.Gb2 d3 29.H:d3 d4! 30.G:d4 Hc6 i Bartel zrealizował przewagę po 46 posunięciach

Mateusz Bartel w swoim dynamicznym stylu ograł dzisiaj Ante Sarica z Chorwacji. Powetował sobie tym samym wczorajszy remis. 6 runda w wykonaniu Bartla napawa optymizmem na drugą część turnieju. Dzisiejsze pojedynki pokojowo zakończyli również Kacer Piorun z Zavenem Andriasianem (Armenia) oraz Dariusz Świercz z Mikhailem Antipovem (Rosja).

–>Zobacz partię! Jan-Krzysztof Duda- Anton Demchenko

Partia Jana-Krzysztofa Dudy z Antonem Demchenko (Rosja) trzymała do końca w napięciu. W fazie debiutowej Polak rzucił się z atakiem na czarnego króla. Poprawnie oddał jakość, za otwarcie pozycji króla u przeciwnika. Sytuacja była jednak niezwykle skomplikowana i Dudzie nie udało się zakończyć pojedynku w grze środkowej. Obserwowaliśmy interesującą końcówkę K+G+S+2P vs K+W+W+P. Niestety to Polak musiał szukać remisu. Partii nie udało się uratować i po blisko 6 godzinach gry Duda musiał się poddać.

Jutrzejszy dzień przerwy z pewnością przyda się wszystkim zawodnikom. Widać pierwsze oznaki zmęczenia wśród graczy. Przed nami jeszcze 5 rund i wszystko może się zdarzyć. Do boju Polacy!

IMG_0472Widok na salę gry (fot. organizatorzy)


5 Runda

dsc0496-1459434016
Kacper Piorun wraca do gry! (zdjęcie http://www.lowiczanin.info)

W Kosowie kolejna runda bez porażki w wykonaniu Polaków. Zanotowaliśmy cztery remisy i jedną wygraną. Jako jedyny z naszej reprezentacji cały punkt zgarnął dzisiaj Kacper Piorun, który tym samym zrównał się wynikiem z Mateuszem Bartlem, Dariuszem Świerczem i Janem-Krzysztofem Dudą. Kacper dzięki bardzo aktywnej grze zmusił przeciwnika do błędu i pewnie wykorzystał swoją przewagę.

swiercz21…Sd3+ 22.Kd2 Wa2+ 23. K:d3 Se5+ 24.Kd4 Wa4+ 25.Kd5 Wa5+ 26.Kd4 Wa4+ 27.Kd5 Wa5+ =

Niezwykle interesującą partie zagrał dzisiaj Dariusz Świercz. Jego potyczka zakończyła się remisem poprzez powtórzenie pozycji. Można było ryzykować grę na wygraną ruchem Kf7, wymagało to jednak bardzo dokładnej kalkulacji, na którą nasz arcymistrz się nie zdecydował. Dużo działo się w partii Mateusza Bartla, który zagrał dziś swój wariant Sb3 w obronie sycylijskiej. Nasz reprezentant tak komentuje swoją dzisiejszą partie:

„Bardzo mi żal mojej dzisiejszej partii. W debiucie, graliśmy obronę sycylijską i po 2…e6 wydawało się, że raczej nie skończymy w Najdorfie. Mimo to, nieoczekiwanie, przeszliśmy do „mojego” wariantu ze Sb3, w którym ostatnio miałem kilka ładnych wygranych. Dzisiaj niewiele brakowało, abym zaliczył kolejną. Co prawda, czarne po debiucie stanęły dobrze, ale Zubow nie do końca orientował się w tej strukturze i wykonał szereg dziwnych posunięć. Dzięki temu przeprowadziłem atak na skrzydle królewskim i po 26.f6 białe miały już wygraną pozycję. Niestety, nie na długo – zamiast prostego 31. Gf2 z dalszym Wd3 (nie można 31…Sc5, bo 32. Gxc5, dxc5 33. Hf2!) i zdobyciem pionka d6- zagrałem bardzo słabe 31. Wf3 i czarne zdołały się uratować. Szkoda, bo wygrana była na wyciągnięcie ręki.”

W pojedynku na pierwszej szachownicy Ernesto Inarkiev – Radosław Wojtaszek obserwowaliśmy teoretyczny spór w wariancie Najdorfa obrony sycylijskiej. Po początkowej burzy na szachownicy partia sprowadziła się do remisowej końcówki z wieżami i gońcami. Zawodnicy zakończyli grę podziałem punktu.

Po 5 rundach mamy pięciu liderów w turnieju (4,5pkt/5): Radosław Wojtaszek, Ernesto Inarkiev (Rosja), Baadur Jobava (Gruzja), David Navara (Czechy), Ivan Saric (Chrowacja). W 6 rundzie zobaczymy arcyciekawy pojedynek Wojtaszek – Navara!

IMG_0436W Kosowie nie ma mowy o dopingu i wspomaganiu komputerowym podczas partii. Obsługa ochroniarska z wykrywaczami metali.


4 Runda

kamil_mitonKamil Mitoń sekundant Jana Krzysztofa Dudy (fot. organizatorzy)

wojtaszek_ipatovGM Wojtaszek – GM Ipatov (fot. Tomasz Delega)

Dziś był bardzo dobry dzień dla Polaków, cztery zwycięstwa i tylko jeden remis. Trwa świetna passa Radosława Wojtaszka, po ponad pięciu godzinach Polak wygrał z Alexandrem Ipatovem. Cieszy wynik, jak również styl w jakim Radek uporał się z rywalem. Przeciwnik czekał na swoją szansę, ale Wojtaszek systematycznie powiększał swoją przewagę i nie dał żadnych szans arcymistrzowi z Turcji. Tylko trzech arcymistrzów może pochwalić się kompletem czterech zwycięstw. Oprócz Polaka w tym gronie są również Ernesto Inarkiev (Rosja) i Badur Jobava (Gruzja). W 5 rundzie Wojtaszek podejmie czarnymi Inarkieva.

Nakar-Bartel20…g3 21.Sbc5 S:c3! 22.W:c3 G:d4 0-1

Bardzo skutecznie zagrał dziś Mateusz Bartel, który w pięknej miniaturce rozprawił się z Eylonem Nakarem z Izraela. W 4 rundzie Jan-Krzysztof Duda nie wykorzystał białego koloru z Mustafem Yilmazem (Turcja) i to przeciwnik stanął przyjemniej po debiucie. Zwycęstwa osiągnęli również Dariusz Świercz z Danielem Bogdanem Deac z Rumunii oraz Kacper Piorun z Noelem Struderem (Szwajcaria). Zarówno Jasiu jak i Mateusz oraz Darek mają 3 punkty i liczą się w walce o wejście do ścisłej czołówki turnieju. W dniu jutrzejszym każdy z naszych reprezentantów podejmie arcymistrza o rankingu około 2600 ELO. Zapowiada się ciężka walka, będziemy mieć cztery partie czarnymi i tylko jedną białymi.

kosowo


3 Runda

tomasz_delegaSędzia główny turnieju – Tomasz Delega wraz z całym zespołem sędziowskim (fot. organizatorzy)

Wszystkie oczy zwrócone były na pierwszą szachownicę (a z pewnością wśród Polaków!), na której  Radosław Wojtaszek po bardzo dobrej partii wygrał z Constantinem Lupulescu z Rumunii. Wojtaszek zagrał swój koronny wariant Najdorfa w obronie sycylijskiej. Przygotowanie przeciwnika nie było wystarczające, nasz lider dosyć szybko wyrównał pozycje i łatwo przejął inicjatywę. Polak wraz z ośmioma zawodnikami ma komplet trzech zwycięstw. Jutro zmierzy się z Alexandrem Ipatovem z Turcji.

wojtaszek-lupulescu

32… Gc4 33.b:c4 W:b5 34.c:b5 Hd2 35.We4 Hb2 36.Sd4 h5 37.Kg1 g5 i Wojtaszek zrealizował przewagę w ciągu kilkunastu najbliższych ruchów

Wygrali dzisiaj również Jan Krzysztof Duda i Dariusz Świercz. Darek miał dzisiaj niżej notowanego rywala, jutro poprzeczka będzie zawieszona znacznie wyżej. Jasiu wybrał przeciwko Sabino Brunello partię Szkocką i od początku do końca partii stwarzał presję na przeciwniku, co zaowocowało pewnym zwycięstwem. Duda zmierzy się w 4 rundzie z Mustafą Yilmazem z Turcji i jest to przeciwnik absolutnie w zasięgu naszego arcymistrza.

W trzeciej rundzie przegrał Kacper Piorun z Daniele Vocaturo. Wydaję mi się, że Kacper został zaskoczony wariantem debiutowym Włocha, który w obronie Grunfelda poszedł w długą roszadę. Partię po zmiennym przebiegu zremisował Mateusz Bartel i żeby liczyć się w walce o najwyższe miejsca musi jutro wygrać swój pojedynek.

jan_krzysztof_dudaJan Krzysztof Duda wypunktował dzisiaj rywala (fot. organizatorzy)


2 Runda

otwarcie

Radosław Wojtaszek wygrywa w drugiej rundzie jako jedyny z Polaków. Mistrz Polski w pozycyjnym stylu zdobył pionka z Ante Sariciem (2594), by później zdobyć cały punkt mocnym atakiem na króla. Pewne zwycięstwo Wojtaszka!

saric-wojtaszek33.S:h5!+ g:h5 34.Hg3+ Kh6 35.Wd6 Wc6 36.Hf4 1-0

Niestety również dziś kłopoty w swojej partii miał Dariusz Świercz. Tym razem został ograny przez Gruzina Zuraba Sturua. Polak poprawnie poświęcił pionka, otrzymując za to parę gońców. Mógł upatrywać swoje szanse w końcówce z hetmanami na planszy, jednak po ich wymianie nie było już możliwości ratunku. Liczymy na przełamanie Darka w kolejnej rundzie.
Kacper Piorun, Mateusz Bartel i Jan Krzysztof Duda zanotowali remisy. Grali z niżej notowanymi rywalami, ale tym razem nie udało się przełamać przeciwników.


1 Runda

Nasi reprezentacji rozpoczęli Mistrzostwa Europy w Kosowie z kompletem zwycięstw. Pewnie wygrali swoje partie: Mateusz Bartel, Radosław Wojtaszek i Kacper Piorun.  Pierwsza runda nie była spacerkiem dla Dariusza Świercza. Darkowi dopisało trochę szczęścia, ponieważ przeciwnik nie doliczył przejścia do remisowej końcówki pionowej.swiercz1Mehaj Driton – Dariusz Świercz
73. Wa6? (remisowało 73. W:a2 Wd2 74.W:d2 K:d2 75.Kh2! Ke3 76.Kg3=) Wd2+ 74.Kg3 Wc2 75. Wa8 Kd2 0-1

Pierwsza runda była dla Polaków dobrą rozgrzewką. Różnice klas między zawodnikami były zbyt duże. Prawdziwa rywalizacja zacznie się już od drugiej rundy. Punkty pogubiło jednak kilku rozstawionych zawodników: Yuriy Kryvoruchko, Gabriel Sargissian, David Howell.


 

W dniach 11-24 maja 2016r. w Gjakovo – Kosowo odbędą się siedemnaste Mistrzostwa Europy w Szachach. Wystartuje pięciu Polaków:

  • Radosław Wojtaszek (MTSz Kwidzyn)
  • Mateusz Bartel (KKS Polonia Wrocław)
  • Dariusz Świercz (KKS Polonia Wrocław)
  • Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka)
  • Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.)

Na liście startowej znajduje się 262 zawodników.W zawodach rywalizować będą szachiści z 39 krajów, w tym 107 arcymistrzów i 31 mistrzów międzynarodowych. Poza gospodarzami najbardziej liczne reprezentacji wystawiła Rosji (20 zawodników), Ukraina (15 zawodników) i Turcja (14 zawodników).

Spore nadzieje łączymy ze startem Radosława Wojtaszka, który sklasyfikowany jest z drugim numerem startowym. Liderem rankingowym jest dobrze znany z występów w Polsce David Navara (Czechy). Liczymy też na dobry występ pozostałych naszych reprezentantów. Arbitrem głównym zawodów jest Tomasz Delega – Prezes Polskiego Związku Szachowego.

Założyciel Szkoły szachowej SzachMistrz. Prezes i trener klubu szachowego KTS Kalisz. Organizator i sędzia szachowy. Autor książek szkoleniowych dla szachistów. Prowadzi stronę szachową www.szachmistrz.pl