Mat 3/2016

1850

Mat 2016-03 okładka INajnowszy numer Czasopisma Szachowego Mat jest w drukarni i wkrótce będzie do nabycia w Empiku, na Poczcie, a także rozesłany zostanie do prenumeratorów.

Informacje o Macie na stronie PZSzach

Szanowni Czytelnicy!

Tegoroczne Indywidualne Mistrzostwa Polski w Poznaniu za nami. Obyło się bez większych niespodzianek, chociaż uczestnicy dostarczyli nam dużą dawkę emocji. Losy złotych medali w grupie panów i pań ważyły się bowiem aż do ostatniej rundy. Relacja z championatu zdominowała bieżący numer „Mata”. Arcymistrz Jacek Tomczak wybrał dodatkowo najciekawsze partie i pozycje, które okrasiły jego sprawozdanie. Zanim jednak przejdą Państwo do rzeczonego tekstu, proponujemy wspólną zabawę w rozwiązywanie kombinacji z poznańskiego turnieju.

Udało nam się także porozmawiać o wynikach i poziomie sportowym zawodów z trenerami kadry Polski mężczyzn i kobiet oraz z prezesem Polskiego Związku Szachowego Tomaszem Delegą. Podobnie jak w ubiegłym roku, prezentujemy również dwie galerie z Mistrzostw Polski, w tym „komiksową”!

W wywiadzie numeru rekordzista pod względem liczby zdobytych tytułów mistrza Polski, arcymistrz Włodzimierz Schmidt, opowiada m.in. o swojej karierze, błędach szachowej młodości czy zagadnieniach związanych z treningiem. Warto wsłuchać się w jego rady i opinie; wszak pełni on obecnie funkcję wiceprezesa PZSzach ds. sportowych i jest pierwszym w Polsce szkoleniowcem z międzynarodowym tytułem FIDE Senior Trainer.

Ponad rok trwał konkurs na zdjęcie roku z okazji 90-lecia PZSzach. Kapituła wspólnie z internautami wyłoniła najpierw pierwszą dziesiątkę najlepszych fotografii, a następnie ustaliła ostateczną kolejność. W „Macie” prezentujemy zwycięskie prace.

Kontynuujemy serię artykułów historycznych z okazji rocznicy powstania Związku. Ciekawy artykuł z zakresu historii szachów opracował też Wojciech Bartelski, twórca popularnej witryny Olimpbase. Kolegium Trenerów PZSzach reprezentuje tym razem mistrz międzynarodowy Marek Matlak ze swoim „Przedwczesnym atakiem”. Maciej Sroczyński z kolei przygotował tradycyjną porcję zadań dla naszych najmłodszych Czytelników.

Jednym z największych tegorocznych sukcesów polskich szachistów było trzecie miejsce Mateusza Bartla w moskiewskim Aeroflot Open. Arcymistrz Bartel przysłał nam opis swojego występu wraz z obszernym komentarzem do kluczowej dla wyników końcowych partii z Borisem Gelfandem – byłym pretendentem do szachowej korony. Cieszą nas i inne sukcesy rodaków, w tym brązowy medal Anny Warakomskiej na Akademickich Mistrzostwach Świata i kolejne miejsca na podium solwerowców. O tym wszystkim przeczytacie Państwo tylko u nas…

 

Redaktor naczelny Paweł Dudziński