90 lat Polskiego Związku Szachowego

1496

Mamy zaszczyt ogłosić, że Polski Związek Szachowy w dniu dzisiejszym kończy 90 lat.
11 kwietnia w roku 1926 w Warszawie delegaci klubów ogólnopolskich, towarzystw szachowych oraz kilku zorganizowanych wcześniej okręgowych związków szachowych powołało do życia PZSzach, na którego czele stanął Józef Żabiński.

W statucie określono podstawowe zadania organizacji, m.in.: rozwój i popularyzacje szachów, kierowanie życiem szachowym w Polsce, reprezentowanie interesów polskich szachistów poza granicami kraju, koordynowanie działalnością klubów i wojewódzkich związków szachowych, organizowanie indywidualnych i drużynowych turniejów o mistrzostwo Polski w różnych grupach wiekowych i inne.
Rok później w 1927 Polski Związek Szachowy został przyjęty w poczet członków Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE).
Nasze święto jest Państwa świętem, ponieważ to właśnie wspaniali szachiści tacy jak Państwo tworzą nasz Związek. Dlatego pragniemy świętować wraz z Państwem nasze 90 lecie.

Z tej okazji przygotowaliśmy cykl 90 turniejów na 90 lecie PZSZach oraz wiele innych uroczystości, o których więcej na stronie https://pzszach.pl/90-lat-pzszach/