Monika Soćko i Radosław Wojtaszek mistrzami Polski!

3208

Przez ostatnie dziesięć dni uwaga wszystkich kibiców sportowych i miłośników królewskiej gry zwrócona była na rozgrywane w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach i Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach. A było czym się pasjonować. W tegorocznych zawodach wystąpili najlepsi szachiści kraju, zarówno w turnieju pań, jak i panów, a dobitnym  tego dowodem są średnie rankingi, niespotykane do tej pory w rozgrywkach tej rangi: 2349 (u kobiet) i 2610 (w turnieju open).

MP_2016_zakonczenie

Zgodnie z przewidywaniami mistrzami Polski zostali faworyci obu turniejów: GM Monika Soćko (KSz HETMAN Katowice) i GM Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn). Nie obyło się jednak u mistrzów bez ogromnych emocji w ostatniej rundzie, przed którą ich zwycięstwo nie zostało jeszcze przypieczętowane. Zarówno Monika Soćko, jak i Radosław Wojtaszek musieli stoczyć swoje pojedynki z pozostającymi tuż za ich plecami i żądnymi zwycięstwa wiceliderami. Ewentualna porażka oznaczałaby utratę pozycji lidera na korzyść przeciwników. Grający białymi Wojtaszek miał znacznie łatwiejsze zadanie. Po osiągnięciu znacznej przewagi w debiucie mógł spokojnie patrzeć w przyszłość. W tej sytuacji kontynuowanie dalszej gry przez Pioruna wiązałoby się ze zbyt dużym ryzykiem i zadowolił się remisem. Chwile grozy przeżywała jednak Soćko, która w walce z obrończynią mistrzowskiego tytułu była o włos od porażki, jednak dokładna obrona pozwoliła na uratowanie połówki w końcówce bez piona.

Tytuły wicemistrzów Polski zdobyli WGM Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław) i GM Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.) – laureaci statuetek Hetmana w kategorii Zawodniczki i Zawodnika Roku 2015.  W przypadku szachistki z Wrocławia to żadna niespodzianka, natomiast dla mistrza świata w solvingu to pierwszy medal w tych rozgrywkach i potwierdzenie, że jego ubiegłoroczny progres w rankingu nie był dziełem przypadku.

Wszyscy zawodnicy z miejsc 1-2 zapewnili sobie prawo udziału w reprezentacji Polski na tegorocznej Olimpiadzie w Baku.

Medal brązowy w turnieju kobiet wywalczyła rzutem na taśmę IM Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław), doświadczona i wielce utytułowana zawodniczka. W turnieju Kobiet realny był scenariusz, że aż 5 zawodniczek zakończyłoby turniej z dorobkiem 4,5 punktu i dzielenia miejsc 3-7. Dość szczęśliwe zwycięstwo nad Ewą Harazińską pozwoliło Iwecie na 2 brązowy, a 11 w karierze medal Mistrzostw Polski

W turnieju open brąz przypadł GM Mateuszowi Bartlowi (KSz Polonia Wrocław), aktualnemu brązowemu medaliście Mistrzostw Europy i jedynemu zawodnikowi, który ukończył turniej bez porażki i zanotował najwięcej (aż 7) remisów.

WSZYSTKIM MEDALISTOM GRATULUJEMY!

Z dużym zaciekawieniem obserwowaliśmy występ Jana-Krzysztofa Dudy, największej nadziei polskich szachów. Zapewne apetyt był na medal i to z najwyższego kruszcu, ale sport rządzi się swoimi prawami i na kolejną szansę przyjdzie nam poczekać do następnego roku. Dzięki zyskom 4 punktów rankingowych, w rankingu „live” Jan osiągnął rekordowe 2667 i awansował na 78 pozycję.

MP_2016_MW

Z kolei oczekiwaliśmy lepszych wyników od zawodniczek młodego pokolenia, które poza Mariolą Woźniak, ponownie musiały uznać wyższość bardziej doświadczonych koleżanek. Ewa Harazińska zdobyła ostatnią, trzecią normę na Mistrzynię Międzynarodową. Mariola Woźniak zdobyła „Kryształowy Puchar” – specjalną nagrodę ufundowaną przez legendarną arcymistrzynię Hannę Ereńską-Barlo za największy przyrost rankingowy.

Wyniki końcowe Budimex Indywidualne Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach:

BudimexMPK

1
Soćko, Monika
7/9 2461
2
Zawadzka, Jolanta
6/9 2432
3
Rajlich, Iweta
5/9 2389
4
Woźniak, Mariola
4½/9 2154
5
Szczepkowska-Horowska, Karina
4½/9 2403
6
Kulon, Klaudia
4½/9 2298
7
Kantane, Anna
4½/9 2310
8
Harazińska, Ewa
3½/9 2310
9
Kiołbasa, Oliwia
3/9 2348
10
Majdan-Gajewska, Joanna
2½/9 2380

szczegółowe wyniki

Wyniki końcowe LOTTO Indywidualne Mistrzostwa Polski w Szachach:

Lotto_MP

1
Wojtaszek, Radosław
6½/9 2713
2
Piorun, Kacper
6/9 2655
3
Bartel, Mateusz
5½/9 2625
4
Duda, Jan-Krzysztof
5½/9 2652
5
Świercz, Dariusz
5/9 2665
6
Dragun, Kamil
4½/9 2594
7
Klekowski, Maciej
3½/9 2432
8
Kanarek, Marcel
3/9 2532
9
Tomczak, Jacek
3/9 2603
10
Gajewski, Grzegorz
2½/9 2633

szczegółowe wyniki

Podczas całego turnieju rozegrano 45 partii u Pań oraz 45 partii u Panów. Została powołana specjalna Komisja, która miała za zadanie wyłonić najpiękniejszą partię Lotto Indywidualnych Mistrzostw Polski i Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet. Podczas uroczystości zakończenia arcymistrz Włodzimierz Schmidt – Wiceprezes ds. Sportowych w Polskim Związku Szachowym oraz Pan Maciej Cybulski – Dyrektor mistrzostw wręczyli nagrody za najpiękniejsze partie ufundowane przez wieloletniego partnera imprez szachowych w Polsce – dr Irenę Eris.

Nagrodę za najpiękniejszą partię u Pań otrzymała Iweta Rajlich (KSz Polonia Wrocław), zaś nagroda za najpiękniejszą partię u Panów trafiła do rąk Kacpra Pioruna (Stilon Gorzów Wlkp.)

W ceremonii zakończenia Lotto Indywidualnych Mistrzostw Polski w Szachach oraz Budimex Indywidualnych Mistrzostw Polski Kobiet w Szachach uczestniczyło wielu znamienitych gości, w tym:

prof. dr hab. Marian Gorynia – Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, występujący w roli Gospodarza zawodów
prof. dr hab. Maciej Żukowski – Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Rektor elekt, prof. zw. Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Paweł Osicki – Zastępca Dyrektora Oddziału Totalizatora Sportowego LOTTO w Poznaniu
Łukasz Kubiak z Biura Komunikacji Zewnętrznej firmy BUDIMEX
Arkadiusz Stasica – Wiceprezydent Miasta Poznania
Tomasz Delega – Prezes Polskiego Związku Szachowego
Andrzej Ciesiński – Prezes Wielkopolskiego Związku Szachowego

IMG_1987Goście specjalni na honorowym miejscu.

IMG_1992Tuż przed wręczeniem medali i pucharów zwycięzcom.

 

Kto z Państwa nie miał okazji oglądać wszystkich filmów z Mistrzostw Polski ten może uczynić klikając TUTAJ