Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina

2143

Międzynarodowy Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina

to najdłużej odbywający się cyklicznie w Polsce, obecnie 52, Festiwal Szachowy
Festiwal będzie składał się z 6-7 turniejów głównych:

Grupa A-B – turniej dla zawodników z rankingiem FIDE powyżej progu XXXX, umożliwiający zdobycie norm na arcymistrza szachowego lub mistrza międzynarodowego.
Grupa C – turniej seniorów: mężczyźni od 60 lat, kobiety od 50 lat.
Grupa D – turniej dla zawodników z rankingiem FIDE do 2000 i bez rankingu FIDE
Grupa E – turniej dla dzieci do lat 14
Grupa F – turniej dla dzieci do lat 10

Oraz wielu dodatkowych imprez towarzyszących takich jak: symultany, prelekcje, wykłady, turnieje szachów szybkich i błyskawicznych, konkursy rozwiązywania zadań, wystawa itp.
Z turniejów będzie prowadzona transmisja na żywo dostępna w Internecie na stronie internetowej turnieju oraz w zagranicznych serwisach szachowych na zasadzie retransmisji partii w trybie on-line. W mediach i prasie lokalnej oraz ogólnopolskiej będą zamieszczane relacje z turnieju.
Festiwal Szachowy im. Akiby Rubinsteina to najdłużej rozgrywany turniej szachowy w Polsce i jeden z trzech najstarszych turniejów w Europie. To także jedna z najbardziej znanych i największych imprez szachowych. Memoriał poświęcony jest pamięci największego polskiego arcymistrza szachowego, wymienianego w gronie najwybitniejszych szachistów wszechczasów. Istotnym celem imprezy jest promocja szachów postrzeganych, jako najszlachetniejsza dyscyplina sportu. Od 1997 r. memoriał rozgrywany jest, jako wieloimprezowy festiwal, z udziałem ok. kilkuset zawodników, w tym wybitnych arcymistrzów biorących udział w turnieju arcymistrzowskim. Turnieje arcymistrzowskie odbędą się pod warunkiem pozyskania dodatkowych środków od np. sponsora.
Podczas Memoriału odbywają się turnieje w różnych kategoriach wiekowych i rankingowych oraz imprezy towarzyszące: „Żywe Szachy”, symultany, turnieje błyskawiczne, turnieje nocne, wykłady, prelekcje, konkursy oraz tradycyjnie zawody sportowe (gry zespołowe).