Hou Yifan Mistrzynią Świata Kobiet!

4029

W dniach 1-18 marca w Pałacu Potockich we Lwowie odbył się mecz o mistrzostwo świata kobiet.

Zaplanowany na 10 partii mecz zakończył się już po 9 pojedynkach. Faworyzowana Chinka pewnie zwyciężyła w 3 partiach (2, 6 oraz 9), a w pozostałych sześciu zremisowała; końcowy wynik: 6-3.

Hou-Muzyczuk_9_partia

Start 9. partii, która okazała się ostatnią w meczu. fot. http://lviv2016.fide.com

Komentatorzy podkreślali znakomite przygotowanie debiutowe zawodniczki gospodarzy, jednak rywalka znacznie przewyższała ją siłą gry i potwierdziła kilkuletnią dominację w szachach kobiecych. W kilku partiach Maria osiągała po początkowej fazie gry przewagę, jednak ani razu nie była w stanie wykorzystać swoich atutów. Kluczowa była szósta partia meczu, w której grająca białym kolorem Ukrainka uzyskała obiecującą pozycję, jednak nieprawidłowy plan gry pozwolił Chince na przejęcie inicjatywy, którą zamieniła na punkt. Dzięki temu zwycięstwu zamiast możliwego remisu w meczu Hou wyszła na dwupunktowe prowadzenia, którego już nie oddała do końca.

Tytułu broniła 24-letnia Maria Muzyczuk, która w 2015 roku w Soczi (Rosja) zdobyła tytuł pokonując w finale Pucharu Świata Rosjankę Natalię Pogoninę.
Ukrainka posiada tytuł arcymistrza męskiego od 2015 roku i zajmuje z rankingiem 2563 ELO 4 miejsce w klasyfikacji kobiet.

Pretendentką do tytułu była 22-letnia Hou Yifan, która wygrała dwuletni cykl Grand Prix. Hou jest mistrzynią świata z lat 2010-12 oraz 2013-15. Chinka posiada tytuł męskiego arcymistrza od 2009 roku i jest liderką listy rankingowej kobiet z rankingiem 2667 ELO.

Od 2011 roku w latach nieparzystych o tytule decyduje mecz pomiędzy zwyciężczynią Pucharu Świata, a najlepszą zawodniczką dwuletniego cyklu turniejów Grand Prix.

Na ceremonii otwarcia mistrzostw obecny był przedstawiciel Polskiego Związku Szachowego – członek Zarządu Łukasz Turlej.

Lwow_MSK_LT

Łukasz Turlej, Anna oraz Maria Muzyczuk oraz Oleksander Prochorow

Oficjalna Strona Meczu

Transmisja Online