Edukacja przez Szachy w Szkole – Konferencja w Kazimierzu Dolnym

2744

Owocna wymiana doświadczeń.

W dniach 11-13 marca br. w Ośrodku Oświatowo-Szkoleniowym „Arkadia” w Kazimierzu Dolnym odbyły się wyjazdowe warsztaty szachowe dla najaktywniejszych warszawskich nauczycieli uczestniczących w programie „Wars i Sawa grają w szachy” (wchodzącego w skład ogólnopolskiego programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”) oraz „Rehabilitacja przez Szachy”. Szkolenie zostało zorganizowane przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym.

Do udziału w roli prelegentów zaproszono osoby z różnych miejsc Polski wyróżniające się w swoich regionach w dziedzinie wprowadzania szachów do szkół. Byli to:
– Robert Korpalski – wieloletni nauczyciel szachów z Wrocławia, autor interaktywnego podręcznika szachowego; –  – Jolanta Katarzyna Dados – liderka wśród nauczycieli na Lubelszczyźnie, konsultant metodyczny wydanego niedawno przez Polski Związek Szachowy podręcznika Ewy Przeździeckiej Grajmy w szachy. Scenariusze lekcji dla nauczycieli prowadzących zajęcia szachowe w ramach projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole I i II rok nauczania;

Wieslawa_Walkowska_Kazimierz
– Wiesława Walkowska – nauczycielka i działaczka sportowa, która sprawiła, że szachy są w każdym domu w niewielkich Włoszakowicach nieopodal Leszna;

Grazyna_Ciesielska_Kazimierz
– Grażyna Ciesielska – należąca do z najaktywniejszych nauczycieli w projekcie, na co dzień pracująca w Elblągu.

Swoimi doświadczeniami  dzieliły się również osoby zaangażowane w projekcie „Edukacja przez Szachy w Szkole”: koordynator projektu Michał Luch przedstawił aktualną sytuację oraz plany na przyszłość w dziedzinie wprowadzania szachów do szkół, autorka wydanych przez PZSzach scenariuszy dla nauczycieli Ewa Przeździecka opowiedziała o swojej książce, sędzina szachowa i wykładowczyni na kursach dla nauczycieli Adrianna Staniszewska wprowadziła słuchaczy w tajniki organizacji turniejów szachowych.

Kazimierz_szkolenie

Podczas ostatniego dnia warsztatów nauczyciele zmierzyli się ze sobą w rozgrywkach szachowych.

Gośćmi specjalnymi całej imprezy byli Jan Kusina – Wiceprezes Zarządu PZSzach oraz Lidia Korpak z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Kazimierz2

Warsztaty były również wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami. Liczymy na to, że przyczynią się do wprowadzenia wielu ciekawych rozwiązań w szkołach projektowych.

Dziękujemy naszym Partnerom z Biura Edukacji, bez których to wydarzenie nie miałoby w ogóle miejsca.

Autor sprawozdania: Michał Luch

Fotografie: Wiesława Walkowska