Aeroflot Open 2016 – Bartel trzeci!

5819

W dniach 1-9 marca w moskiewskim hotelu Cosmos odbywał się 14. Aeroflot Open 2016. W zawodach startowało 83 zawodników, w tym zdecydowana większość z tytułem arcymistrza. Polskę reprezentowało czterech naszych czołowych szachistów: am. Dariusz Świercz (obecnie 2. miejsce w rankingu Elo w Polsce – 2664, 16. numer startowy w Moskwie), am. Mateusz Bartel (2613) – sensacyjny zwycięzca edycji Aeroflotu z roku 2012, am. Kamil Dragun (2584) i trener kadry Polski mężczyzn am. Bartosz Soćko (2577).
Pula nagród wyniosła 65 tys. euro, natomiast we wszystkich grupach turniejowych 120 tys. euro. Triumfator będzie miał okazję zagrać w superturnieju w Dortmundzie w dniach 9-17 lipca.

Transmisja partii
Strona organizatora
Szczegółowe wyniki
Relacja na stronie ChessBrains

Runda 9.

Zakończył się 14. Aeroflot Open 2016. W ostatniej rundzie z reprezentantów Polski zremisowali Mateusz Bartel, Dariusz Świercz i Bartosz Soćko, a przegrał po raz pierwszy Kamil Dragun.
Najlepiej spośród Polaków spisywał się w zasadzie przez niemal cały turniej (za wyjątkiem pierwszej rundy, w której to zremisował) Mateusz Bartel. Zwycięzca Aeroflotu z 2012 roku przez długi czas znajdował się w ścisłej czołówce zawodów. Kiedy to w ósmej rundzie miał „na widelcu” faworyzowanego superarcymistrza Borisa Gelfanda, niektórzy z rodzimych kibiców zaczynali już rezerwować bilety do Dortmundu. Zwycięzca Aeroflotu zwyczajowo ma wszak zapewniony start w elitarnym turnieju rozgrywanym w tym właśnie niemieckim mieście. Burzliwa partia ostatecznie zakończyła się remisem. Bartel spadł trochę w tabeli i dość szybki remis w ostatniej rundzie nie dawał zbyt wielkich nadziei na wysokie miejsce. Okazało się jednak, że pozostałe pojedynki ułożyły się dla niego korzystnie i awansował na trzecią pozycję w końcowej tabeli! Jest to kolejne spore osiągnięcie czterokrotnego mistrza Polski, który startował dopiero z 27. numerem startowym. Nie od dziś wiadomo, że stać go na duże sukcesy, ale przeplata je z wpadaniem w „sportowe doliny”. Zobaczymy zatem, jak zaprezentuje się na zbliżających się dużymi krokami Mistrzostwach Polski w Poznaniu…

Wyniki Mateusza Bartla

Kamil Dragun do ostatniej rundy radził sobie całkiem nieźle, wygrywając pierwszą partię i remisując pozostałe. Wszystkie te remisy uzyskał z wyżej notowanymi przeciwnikami.

Wyniki Kamila Draguna

Trzeci z naszych muszkieterów, Dariusz Świercz, który w ostatnim czasie pnie się ku górze rankingu Elo (w Polsce jest już numerem „2”), grał bardzo ładnie i bojowo, ale niestety nie odzwierciedlają tego jego wyniki. Nie potrafił bowiem do końca „wyduszać” swych przeciwników i pojedynki, w których balansował na granicy zwycięstwa, kończyły się najczęściej remisami. Do tego w ósmej rundzie przegrał białymi z Rosjaninem Urim Elisiejewem i było już wiadomo, że nie powalczy o jakąkolwiek wysoką pozycję w końcowym rozrachunku.

Wyniki Dariusza Świercza

Trener kadry mężczyzn, Bartosz Soćko, po bardzo kiepskim początku (0,5 z 3), piął się ku górze, by zakończyć zawody w połowie tabeli i z niewielką stratą rankingową. Dobrze jednak, że ma on kontakt z czołówką arcymistrzów, co może pomóc w późniejszych przygotowaniach naszym kadrowiczom.

Wyniki Bartosza Soćko

Runda 8.

Mateusz Bartel zmierzył się dzisiaj z rozstawionym z pierwszym numerem startowym Borisem Gelfandem (2735), wicemistrzem świata z 2012 r.  Początek partii wlał nadzieję w serca polskich kibiców. W kilku momentach nasz reprezentant był bliski zwycięstwa, jednak po kilku błędach to Gelfand naciskał w drugiej części partii, po czym zakończyła się ona remisem. Zremisowali Soćko i Dragun. Przegrał niestety Dariusz Świercz. Jutro ostatnia runda.

Partia Bartel – Gelfand

Runda 7.

Niesamowity ścisk powstał na szczycie tabeli Aeroflotu, a na prowadzenie, dzięki dobrej punktacji pomocniczej, wysunął się… Mateusz Bartel! Ma on wspólnie z czterema innymi zawodnikami po 5 punktów, a tylko pół punktu straty ma dwudziesty K. Sasikirian! Rachunek prawdopodobieństwa wskazuje na to, że teraz już trzeba będzie wygrywać… Dzisiaj Bartel zremisował z mistrzem Europy Najerem. Zremisowali też Dragun i Świercz, a wygrał B. Soćko.

Partia Najer – Bartel

Partia Soćko – Pourramezanali

Runda 6.

Są turnieje, które po prostu danym zawodnikom leżą. Nie chcielibyśmy zbytnio zapeszać, ale wygląda na to, że Aeroflot leży właśnie Mateuszowi Bartlowi (2625), zwycięzcy tego jednego z najsilniejszych turniejów granych systemem szwajcarskim na świecie z 2012 roku. W dzisiejszej rundzie Bartel pokonał po bardzo dobrej partii Władisława Artemjewa z Rosji (2674) i choć ma on dopiero 27. numer startowy, w tym momencie dzieli pierwsze miejsce wraz z trzema innymi zawodnikami (punktacją pomocniczą jest trzeci). Jutro Bartel stanie przed arcytrudnym zadaniem. Zmierzy się bowiem czarnym kolorem z aktualnym mistrzem Europy Jewgienijem Najerem (przypomnijmy, że reprezentant Polski to brązowy medalista ME).

Partia Bartel – Artemjew

Mateusz_Bartel_2013

Mateusz Bartel (fot. P. Jahr)

Szkoda trochę straconych szans Dariusza Świercza. W kolejnej partii wydawało się, że uda mu się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, ale musiał się on zadowolić remisem. Zremisowali także Bartosz Soćko i Kamil Dragun (z Bu Xiangzhi).

Partia Predke – Świercz

Runda 5.

W piątej rundzie doszło do polskich derbów. Grający białymi Dariusz Świercz ostatecznie po ciekawej partii zremisował z Kamilem Dragunem.

Partia Świercz – Dragun

Cieszy pierwsze zwycięstwo Bartosza Soćko. Pokonał on czarnymi am. Dasa Debashisa z Indii.

Partia Debashis – Soćko

Ostatni z naszych reprezentantów Mateusz Bartel zremisował z Wadimem Zwjagincewem.

Partia Zwjagincew – Bartel

Na półmetku rozgrywek prowadzi Jewgienij Najer z Rosji, który ma 4 punkty. Tuż za jego plecami czai się jednak spora grupa pościgowa 15 zawodników z 3,5 pkt. W grupie tej znajduje się Mateusz Bartel, który plasuje się jak na razie na 5. miejscu. Trudno w tym momencie wskazać faworyta do zwycięstwa.

Pozostali Polacy spisują się nieco słabiej. Po 3 punkty mają Dragun i Świercz, a 2 punkty uzyskał Bartosz Soćko.

Runda 4.

W dzisiejszej rundzie wszyscy nasi reprezentanci osiągnęli remis.

Partia Dragun – Sasikirian

Runda 3.

Trzecia runda przyniosła drugą wygraną zwycięzcy Aeroflotu z 2012 roku, Mateuszowi Bartlowi. Remisy osiągnęli Kamil Dragun i Dariusz Świercz. Szczególnie szkoda Świercza, który był kilka razy bliski zwycięstwa, ale ostatecznie jego przeciwnik osiągnął remis. Przegrał Bartosz Soćko.

Partia Świercz – Cordova

Partia Bartel – Shyam

Runda 2.

W drugiej rundzie zwycięstwo odniósł Mateusz Bartel, zremisowali Dariusz Świercz oraz Kamil Dragun. Bartosz Soćko niestety zanotował porażkę.

Partia Bartel – Gorjaczkina

 

Runda 1.

W pierwszej rundzie wygrali Dariusz Świercz (z Majorowem) i Kamil Dragun, a zremisowali Mateusz Bartel i Bartosz Soćko (z chińskim talentem Bu Xiangzhi). Niezły początek Polaków!

Partia Świercz – Majorow

Redaktor naczelny czasopisma „Mat”, członek Komisji Młodzieżowej i Komisji Historycznej PZSzach. Napisz do autora: pawel.dudzinski.mat@gmail.com