Rafał Gunajew (1976-2016)

1052
ś. † p.
Rafał Gunajew
(1976-2016)

Z wielkim smutkiem informujemy o tym, że w sobotę 30 stycznia odszedł od nas wieloletni członek Krakowskiego Klubu Szachistów i trener naszej klubowej młodzieży – Rafał Gunajew. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy piątek od 14.00 w kościele i na cmentarzu w Krakowie-Skotnikach.

Rafał był zawodnikiem naszego klubu od 2003 roku. Jako silny kandydat na mistrza znacząco wzmocnił naszą drużynę i walnie przyczynił się do pierwszego w XXI wieku awansu do II ligi seniorów (2004). Później wielokrotnie grał z nami w rozgrywkach drużynowych, z reguły grał dobrze i zwykle na najwyższych szachownicach.

Największe sukcesy Rafał odnosił z reprezentacją Polski szachistów słabowidzących. Był wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski (4 razy złotym), członkiem Kadry Narodowej (1998-2013), reprezentantem naszego kraju na wielu imprezach rangi światowej (łącznie zdobył dla Polski siedem medali w najbardziej prestiżowych Olimpiadach Szachowych IBCA i w Drużynowym Pucharze Świata). Ponadto miał zaszczyt gry w Olimpiadzie Szachowej w Bled (2002) w drużynie IBCA.

Obok działalności zawodniczej, przez długi czas Rafał był wsparciem naszego sztabu szkoleniowego. Przez kilka lat prowadził zajęcia indywidualne i grupowe z naszymi najzdolniejszymi juniorami, pełnił także rolę trenera na ligach juniorskich.

Wskutek coraz większych problemów zdrowotnych, na początku 2014 roku Rafał wycofał się z życia szachowego, ale w wypróbowanym gronie przyjaciół wciąż niekiedy spotykał się przy szachownicy. Chętnie oglądał transmisje z występów zawodników naszego klubu na najważniejszych krajowych i międzynarodowych imprezach, cieszyły go coraz większe sukcesy naszych juniorów. Ostatnio szukaliśmy sposobów na to, by Rafał mógł się z nimi podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Niestety zabrakło czasu…

wspomnienie nadesłał Jacek Wolak