Kazimierza Strzała (1939-2011)

573
Z ogromnym smutkiem informujemy o śmierci Pana Kazimierza Strzały, znakomitego kompozytora szachowego.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę (17 grudnia) o godzinie 10:00 w Kościele Miłosierdzia Bożego w Kaliszu.

W dniu 14 grudnia 2011 r. w Kaliszu zmarł w wieku 72 lat Kazimierz Strzała.
Był cenionym szachistą – praktykiem. Występował jako zawodnik Pogoni Oleśnica Śląska, KS Pogoni Prosna Kalisz, Klubu Nauczycielskiego Kalisz i Klubu Osiedlowego Blaszak w Kaliszu.
Największe znaczenie mają jednak jego dokonania na polu kompozycji szachowej. Jako problemista zadebiutował w 1957 r. w „Gazecie Wieluńskiej” i od tego czasu opublikował około 190 kompozycji. Był twórcą wszechstronnym, bo układał zarówno dwu- i trzychodówki czy studia, jak i samomaty, maty pomocnicze oraz zadania bajkowe. W konkursach, głównie międzynarodowych, zdobył 135 wyróżnień, w tym 30 nagród, z czego 9 pierwszych. Należał do czołówki polskich kompozytorów szachowych. Wielokrotnie zajmował wysokie lokaty w Championatach, czyli mistrzostwach naszego kraju. M.in. w XIII Championacie za lata 1980 – 1985 zwyciężył zarówno w dziale dwuchodówek, jak i trzychodówek. Był mistrzem krajowym kompozycji szachowej.
Największy swój sukces sportowy osiągnął w III Drużynowych Mistrzostwach Świata (1984-880, kiedy to Jego samomat w 3 pos. został sklasyfikowany na VII miejscu, przez co nasz zespół dostał 14 punktów, co znacząco przyczyniło się do zdobycia srebrnego medalu przez reprezentację Polski.
Jedna Jego dwuchodówka wyselekcjonowana została przez międzynarodowe jury do Albumu FIDE.
Obiektywnie, rzeczowo i terminowo spełniał odpowiedzialne funkcje sędziego w wielu konkursach, między innymi w prestiżowej imprezie w Woli Gułowskiej.
Odznaczające się oryginalnością pomysłów i znakomitą konstrukcją, subtelne i wysmakowane kompozycje Kazimierza Strzały to niezmiernie ważna cenna część dorobku polskiej problemistyki.
Rodzima kompozycja szachowa straciła w Jego Osobie wybitnego reprezentanta.

Cześć Jego pamięci!

Arcymistrz kompozycji szachowej: Waldemar Tura