Jan Brustman (1934-2007)

776
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość,
że odszedł od nas Kolega
ś.p.

Jan BRUSTMAN

(21.01.1934 † 6.08.2007)

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 16 sierpnia 2007 r.
na Cmentarzu Północnym (Wólka Węglowa) w Warszawie,
a poprzedzi go nabożeństwo żałobne
o godzinie 13:30 w Kościele Św. Ignacego

Prezes i Zarząd Polskiego Związku Szachowego

Wspomnienie

Jan Brustman, zmarły w Warszawie po długiej chorobie, był wieloletnim pracownikiem resortu energetyki (Zakład Energetyczny Warszawa Teren), w latach siedemdziesiątych XX wieku należał do stołecznego klubu „Elektryczność”, którego siedziba mieściła się na Wybrzeżu Kościuszkowskim przy moście średnicowym. Do kolegów klubowych Zmarłego, który miał tytuł kandydata na mistrza, należeli wtedy Z. Marciniak i L. Dziong (również posiadacze tytułu kandydata) oraz M. Czostek, R. Kasperski, A. Kudła, J. Betlej i inni. Sekcja kierowana przez Mariana Kusala (wybitny sędzia szachowy) i inżyniera Krysiaka należała do czołówki ówczesnej Ligi Warszawskiej, walczyła o awans do II Ligi Państwowej. Jan Brustman kilkanaście razy grał w mistrzostwach Polski energetyków, zawsze lokując się na wysokich miejscach. Lubił grę błyskawiczną i przyspieszoną, biorąc często udział w turniejach małych i dużych. W 1980 r. ukończył studium trenerskie na AWF w Warszawie.

W rodzinie Brustmanów w szachy grali wszyscy. Nic dziwnego, że od pewnego momentu podczas rozgrywek zaczęła kibicować ojcu starsza córka, przyszła arcymistrzyni Agnieszka Brustman. Ojciec – pierwszy jej trener – zaszczepił jej zamiłowanie do ruchu 1. e2-e4 i do bezkompromisowej walki w otwartych pozycjach, zawsze z nieprzyjacielskim królem na celowniku. Również młodsza córka Pana Jana, Edyta Brustman-Gawarecka, osiągnęła mistrzowski poziom gry, występowała w finałach mistrzostw Polski seniorek.

Wielką pasją Jana Brustmana było szkolenie szachowego narybku. Przez kilkanaście lat prowadził zajęcia dla młodszych roczników w kilku warszawskich szkołach i domach kultury. Na Bielanach, najpierw w Domu Kultury przy ul. Goldoniego, następnie w Szkole Podstawowej nr 162 przy ul. Staffa 3/5, a od 2006 roku – w Domu Kultury przy ul. Pabla Nerudy, organizował każdego roku, przy wsparciu gminy Warszawa – Bielany turnieje, na które zjeżdżały reprezentacje szkół z całego kraju. Do grona jego wychowanków należą, oprócz córek Agnieszki i Edyty, m. in. mistrz Marcin Krysztofiak, Krystian Kuźmicz, Mikołaj Szablewski, Arkadiusz Leniart, Matylda Kozłowska, Andrzej Żurkowski, Dominik Szarwacki, Adrianna i Urszula Staniszewskie.

Jan Brustman kochał szachy. Jeszcze na tydzień przed śmiercią zjawił się w Domu Kultury w Aninie, gdzie od szeregu lat prowadził szkółkę szachową, by raz jeszcze obejrzeć swoich uczniów przy szachownicy.