Henryk Konaszczuk (1955-2015)

550
ś. † p. Henryk Konaszczuk
(1955-2015)

Na fotografii: Henryk Konaszczuk podczas wykładu na Konferencji Historyków Szachowych w Ostrowie Wlkp., 1 września 2013 r.

Kilka dni po swoich 60-tych urodzinach zmarł Henryk Konaszczuk, z zawodu chemik, absolwent Politechniki Warszawskiej, zamieszkały w Zabrzu, członek Komisji Historycznej PZSzach. Urodzony na Podlasiu, przez całe życie zawodowe był związany z Górnym Śląskiem. Dlatego, będąc miłośnikiem historii, obiektem wielu swoich badań (którym mógł poświęcić nieliczne tylko wolne chwile) uczynił wydarzenia i postacie związane z szachami śląskimi, zarówno polskimi, jak i niemieckimi – zwykle tymi sprzed 1945 roku.
Publikował przede wszystkim w miesięczniku internetowym „Vistula”. Kilka jego tekstów zostało przetłumaczonych na język niemiecki i opublikowanych na stronie ChessBase, m.in. wyjątkowo cenny artykuł poświęcony Pawłowi Mrozowi (czyli Paulowi Mrossowi).
W ubiegłym roku Henryk Konaszczuk ukończył książkę poświęconą wybitnym reprezentantom nauki, którzy byli miłośnikami szachów – publikacja ta czeka jeszcze na wydawcę. Trwają prace przygotowawcze nad edycją ostatniego dzieła Zmarłego – szachowej biografii Antoniego Wojciechowskiego. Henryk Konaszczuk był człowiekiem niezwykle skromnym, w ciszy własnego gabinetu wykonującym wielką pracę badania historii szachów. Odszedł stanowczo zbyt wcześnie; zgromadzona przez niego wiedza i zasoby archiwalne zapowiadały wiele jeszcze nowych opracowań. Został pochowany na cmentarzu w Rudzie Śląskiej. Cześć Jego pamięci!

Tomasz Lissowski, Warszawa

Henryk Konaszczuk nawiązał również współpracę z redakcją „Mata”. Planowana była publikacja jego artykułu na temat Antoniego Wojciechowskiego. W ostatnim liście pisał:
Przepraszam, że piszę dopiero teraz, ale ostatnich kilku tygodni nie mogę zaliczyć do udanych. Dalej nie jest najlepiej, jednak kaszel praktycznie już ustępuje (…). To wszystko nieco przewróciło mój porządek dnia, odstawiłem szachy, ale powoli już wracam do zainteresowań… Nawet znalazłem ostatnio w „Kurjerze Warszawskim” (1936 styczeń-marzec) nieco informacji o Wojciechowskim, może w następnych miesiącach (kwiecień-październik) będzie coś jeszcze. (…) Pozdrawiam, Henryk Konaszczuk

Źródło: czasopismo szachowe „Mat” 3/2015, s. 36