Gibraltar 2016 – podsumowanie

3272

Łącznie ponad 500 szachistów bierze udział we wszystkich grupach tradycyjnego openu w Gibraltarze. Główną uwagę przyciąga turniej Masters (otwarty dla wszystkich graczy), gdzie wystąpi wielu spośród zawodników czołówki światowej. Listę startową otwiera Hikaru Nakamura, ale znajduje się na niej również chociażby były mistrz świata Viswanathan Anand, Maxime Vachier-Lagrave, Pentala Harikrishna czy dwóch chińskich superarcymistrzów – Li Chao i Yu Yangyi. Polskę reprezentują Radosław Wojtaszek i Jan-Krzysztof Duda.

Oficjalna strona zawodów

Szczegółowe wyniki

Transmisja partii


Hikaru Nakamura ponownie zwycięża Tradewise Gibraltar Masters 2016

Hikaru Nakamura oraz Maxime Vachier-Lagrave zdobyli 8 punktów z 10 rund (sześć wygranych przy czterech remisach). Pierwszy z nich zaimponował wspaniałym finiszem, wygrywając trzy ostatnie rundy z Grigoriantsem, Guptą i radzącym sobie znakomicie w tym turnieju Antonem Guijarrą. Francuz za to rozpoczął od trzech zwycięstw, po czym dokładał do swojego dorobku kolejne plusy. Takie rozstrzygnięcie zgodnie z regulaminem oznaczało konieczność rozegrania dogrywki. Hikaru Nakamura, który jest specjalistą od szachów błyskawicznych, poradził sobie w niej lepiej i po czterech remisach wygrał piątą partię. 7,5 punktu zgromadziło 6 graczy, a zgodnie z punktacją pomocniczą trzecie miejsce zasłużenie przypadło Etienne Bacrot, który przez cały turniej grał na pierwszych stolikach. Za nim znaleźli się Sethuraman, Pentala Harikrishna, Gawain Jones, Li Chao i Emil Sutowski. Najlepszą zawodniczką okazała się Anna Muzyczuk. Słaby turniej zaliczył były mistrz świata Viswanathan Anand, który doznał dwóch niespodziewanych porażek z Adrienem Demuthem i Benjaminem Gledurą.

Obaj Polacy zdobyli ostatecznie 6,5 punktu. Radosław Wojtaszek początkowo radził sobie dobrze i zdawało się, że któreś ze zwycięstw może wywindować go w okolice pierwszych stołów. Przegrana w przedostatniej rundzie z Sethuramanem odrzuciła jednak polskiego gracza od czołówki. Radosław Wojtaszek zajął ostatecznie 27 miejsce (przy 8 numerze startowym) i stracił 6 punktów rankingu elo. Jan-Krzysztof Duda wprawdzie nie przegrał żadnej partii, ale grając wszystkie rundy jako rozstawiony zawodnik zdobył tylko trzy plusy. Oznaczało to zajęcie 36 miejsca (przy 20 numerze startowym) i stratę 8 punktów elo.

Podczas dogrywki lepszy okazał się Hikaru Nakamura (fot. Sophie Triay, strona organizatora).

Runda 10

Spośród czterech partii pomiędzy liderami przed ostatnią rundą turnieju Masters, dwie z nich skończyły się remisem, a dwie zostały zakończone rezultatywnie. Punktem podzielono się w partiach Pentali Harikrishny z Li Chao i Etienne Bacrot z Sethuramanem. Zwycięstwo odniósł Hikaru Nakamura w pojedynku z będącym przez cały turniej na szczycie Davidem Antonem Guijarrą. Amerykanin wybrał ostre odgałęzienie na Obronę holenderską, związane z szybkim zrobieniem długiej roszady. Hiszpan słusznie bał się odpowiedzieć schowaniem króla w krótką stronę i rozpoczął przygotowanie do pójścia monarchą w stronę przeciwną. Napór Nakamury jednak nie osłabł i pozycja Antona coraz bardziej się pogarszała, aż ostatecznie musiał uznać się za pokonanego. Wygrał również Maxime Vachier-Lagrave, a jego przeciwnikiem był rodak, Sebastian Maze. W Obronie sycylijskiej białe tradycyjnie chciały opanować pole d5 (po e5 zagranym przez MVL), ale czarne przeciwstawiły im aktywność swoich figur. Decydującym błędem okazało się pozorne złapanie hetmana – Maxime Vachier-Lagrave uzyskał za niego dwie wieże, a dodatkowo skoczek białych stał się bardzo pasywnie ustawiony. Wyniki te oznaczały, że obaj zwycięzcy musieli rozegrać ze sobą dogrywkę. Po czterech remisach w partiach błyskawicznych, piąty pojedynek wygrał specjalista od krótkiego tempa, Hikaru Nakamura, i to on po raz drugi z rzędu wygrał Tradewise Gibraltar Masters.

Polacy zakończyli swój udział w turnieju w Gibraltarze remisami. Radosław Wojtaszek podzielił się punktem z młodym Aryanem Tari. Zawodnicy rozgrywali rzadkie odgałęzienie Obrony Gruenfelda, ale powstała struktura bardziej przypominała Obronę francuską. Partia toczyła się właściwie bez błędów z obu stron i ostateczny wynik można uznać za sprawiedliwy. Podobny przebieg miał pojedynek pomiędzy Janem-Krzysztofem Dudą i Tan Zhongyi. Po klasycznym ale ładnym 16…b5 Chinka całkowicie wyrównała pozycję i partia przeszła niedługo później do remisowej końcówki.

Maxime Vachier-Lagrave wygrał ze swoim rodakiem i wraz z Hikaru Nakamurą podzielił zwycięstwo w turnieju (fot. John Saunders, strona organizatora.)

Runda 9

W przedostatniej rundzie turnieju w Gibraltarze obie partie pomiędzy liderami zakończyły się remisami. Niewiele działo się w pojedynku Maxime Vachier-Lagrave kontra Etienne Bacrot. Po debiucie powstała symetryczna struktura, która dość płynnie przeszła do remisowej końcówki, gdzie Francuzi podzielili się punktem. Ciekawszy był pozycyjny pojedynek Davida Antona Guijarro z Pentalą Harikrishną. Hiszpan udowodnił, że nie przypadkiem prowadził samodzielnie po 7 rundzie, gdyż partia toczyła się pod jego dyktando. Po ciekawej ofierze jakości inicjatywa przeszła całkowicie w ręce białych. Zdawało się, że po odbiciu materiału niedawny lider szybko wygra, ale Hindus znalazł niezwykle interesujące wyjście, po którym zbudował fortecę – pomimo pionka więcej Hiszpan nie mógł wygrać. Po tym jak swoje partie wygrali Hikaru Nakamura, Li Chao, Sethuraman i Sebastian Maze, aż 8 zawodników dzieli przed ostatnią rundą prowadzenie, co z pewnością cieszy żądnych emocji kibiców.

Niestety pierwszej porażki w polskiej ekipie w turnieju Masters doznał Radosław Wojtaszek. Polak powtórzył graną już na tym turnieju Partię hiszpańską, ale nie przyniosła mu ona tym razem szczęścia. Hindus umiejętnie „rozhuśtał” pozycję i już po debiucie zdobył małą przewagę, którą stopniowo powiększał, dzięki niedokładnościom naszego gracza. Radosław Wojtaszek musiał oddać jakość za pionka i parę gońców, ale nie stanowiło to wystarczającej rekompensaty, a pomyłka w obliczeniach przyspieszyła przegraną. Remis stał się udziałem Jana-Krzysztofa Dudy. Podobnie jak podczas DME, Aryan Tari okazał się trudnym przeciwnikiem dla Polaka. Zawodnicy rozgrywali jedną z charakterystycznych struktur dla Obrony sycylijskiej. Po kilku perypetiach powstała pozycja „nie do ruszenia” dla obu stron i gracze podpisali remis.

Ostatnia runda rozpocznie się o godzinie 11.00. O zwycięstwie w turnieju zadecydują pojedynki pomiędzy liderami: Hikaru Nakamura – David Anton Guijarro, Sebastian Maze – Maxime Vachier-Lagrave, Pentala Harikrishna – Li Chao i Etienne Bacrot – Sethuraman. Obaj Polacy mają 6 punktów (po 9 rundach) i dzielą miejsca 18-47. Radosław Wojtaszek zmierzy się w ostatniej partii z dzisiejszym przeciwnikiem Jana-Krzysztofa Dudy, Aryanem Tari. Młodszy z polskich arcymistrzów zagra na tych zawodach po raz piąty z zawodniczką, a jego rywalką będzie Tan Zhongyi.

Po wygranej z Abhijeetem Guptą, Hikaru Nakamura dołączył do grona liderów (fot. John Saunders, strona organizatora).

Runda 8

David Anton Guijarro zremisował na pierwszym stole z Li Chao. Chińczyk wybrał spokojną Obronę rosyjską i mimo tego, że obaj gracze mieli pewne szanse na uzyskanie przewagi na różnych etapach partii, ostatecznie pojedynek zakończył się remisem. Oznacza to, że Hiszpan musi podzielić się pozycją lidera z trójką goniących go graczy, którzy wygrali swoje pojedynki. Punkt w ósmej rundzie zdobył na drugiej szachownicy Maxime Vachier-Lagrave. Francuz przebił bardzo solidną Obronę berlińską w wykonaniu Lazaro Bruzona Batisty. Decydującym błędem okazało się 26…Wh5, po którym popularny MVL wdarł się do obozu przeciwnika. Ze zwycięstwa cieszy się również Pentala Harikrishna, który wygrał ze swoim rodakiem, Viditem. Po kontrowersyjnym 10.Sg1 zdawało się, że przewaga czarnych w centrum okaże się decydująca. Po kilku niedokładnościach do głosu doszedł jednak atak białych, które skutecznie rozbiły obronę przeciwnika. Zwycięstwo zanotował również Etienne Bacrot, który pokonał młodego Aryana Tariego. Pomimo zderoszowania króla Norwega, zdawało się, że Francuza czeka jeszcze trudna batalia. Po błędach Tariego czarne potraciły jednak kilka pionków i łatwo przegrały.

Radosław Wojtaszek zremisował z Nilsem Grandeliusem. Polak wyszedł po debiucie z lepszą strukturą, ale gra szybko się wyrównała, przechodząc do równej końcówki, w której gracze spokojnie dopłynęli do remisowej przystani. Trzecie zwycięstwo zanotował Jan-Krzysztof Duda. Natalia Żukowa grała początkowo dobrze i w grze środkowej zdawało się, że przy symetrii pionkowej nieuniknionym wynikiem jest remis. Zbytnia tendencja do uproszczeń zgubiła jednak Ukrainkę, a decydującym błędem zdaje się 37…f5, stabilizujące słabość na g6 a czarne pionki na białych polach.

W przedostatniej rundzie czwórka liderów zmierzy się między sobą. Na pierwszym stoliku zobaczymy francuski pojedynek: Maxime Vachier-Lagrave kontra Etienne Bacrot. Na drugiej szachownicy zagrają David Anton Guijarro z Pentalą Harikrishną. Radosław Wojtaszek podejmie Sethuramana, a Jan-Krzysztof Duda zmierzy się z Aryanem Tari.

Po zwycięstwie nad Lazaro Bruzonem Batistą, Maxime Vachier-Lagrave dołączył do grona liderów (fot. John Saunders, strona organizatora).

Runda 7

Pośród pięciu pojedynków pomiędzy liderami, tylko jeden z nich zakończył się rezultatywnie. David Anton Guijarro wygrał z wyżej rozstawionym Richardem Rapportem. Węgier w swoim stylu rozegrał niefrasobliwie debiut i rozpoczął dość podejrzany atak. Hiszpan niedokładnie wykorzystał swoje atuty i kiedy pozycja była już bliska wyrównania, to Rapport zagrał ponownie zbyt ambitnie. Tym razem Anton Guijarro stanął na wysokości zadania i uzyskał przewagę, której nie wypuścił już do końca partii. Spośród pozostałych pojedynków największe szanse na zwycięstwo miał Yu Yangyi w partii z Santoshem Viditem, ale nie zdołał zrealizować lepszej końcówki. Kolejnej porażki doznał Viswanathan Anand, który przegrał z Benjaminem Gledurą, rywalem Jana-Krzysztofa Dudy z piątej rundy.

Radosław Wojtaszek zanotował czwartego plusa. Polski zawodnik zaskoczył Federico Pereza Ponsę Partią hiszpańską, rzadko spotykaną w repertuarze naszego arcymistrza. Wojtaszek wykazał się lepszym zrozumieniem pozycji i po niedokładnościach przeciwnika uzyskał decydującą przewagę. W momencie, gdy zdawało się, że wszystko jest już rozstrzygnięte, Argentyńczyk uzyskał pewne szanse na remis. W pewnym momencie Perez Ponsa mógł wręcz się utrzymać, dzięki motywowi patowemu (66.Wg5 z dalszym Sf6), ale odwrotna kolejność posunięć pozwoliła cieszyć się ze zwycięstwa Polakowi. Remisową passę kontynuuje Jan-Krzysztof Duda. Tym razem podziałem punktu zakończył się jego pojedynek z Chithambaramem Aravindhem. Hindus dostał nieco lepszą pozycję po debiucie, ale nie znalazł sposobu na wzmocnienie nacisku na punkt e6. Dalsze niedokładności przeciwnika sprawiły, że Polak wyrównał pozycję i doprowadził bez większych kłopotów do remisu.

Po 7 rundach turnieju Masters samodzielnie prowadzi David Anton Guijarro (6 punktów), a za nim plasuje się aż 15 osobowa grupa pościgowa. W 8 rundzie lider zmierzy się z Li Chao. Radosław Wojtaszek, który również dzieli drugie miejsce, spotka się z Nilsem Grandeliusem. Przeciwnikiem Jana-Krzysztofa Dudy będzie kolejna arcymistrzyni – Natalia Żukowa.

David Anton Guijarro jest sensacyjnym samodzielnym liderem po 7 rundzie turnieju Masters (fot. John Saunders, strona organizatora).

Runda 6

W szóstej rundzie partie na dwóch pierwszych szachownicach zakończyły się remisami. Pentala Harikrishna i Abhijeet Gupta wybrali spokojny wariant Partii hiszpańskiej. W dalszej części partie Hindusi rozgrywali ciekawy pojedynek manewrowy, który jednak odbywał się pod dyktando białych. I to właśnie Pentala Harikrishna pierwszy zaatakował, najpierw proponując ofiarę figury, którą przeciwnik odrzucił, a następnie wymuszając przyjęcie poświęcenia. Okazało się jednak wtedy, że maksimum możliwości białych to wieczny szach. Markus Ragger i Hikaru Nakamura rozgrywali ostry wariant Obrony królewsko-indyjskiej, Partia była pełna taktycznych fajerwerków z obu stron, jednakże zakończyła się wyrównaną końcówką i gracze zgodzili się na podział punktu. Do liderów dołączyli Maxime Vachier-Lagrave, Yu Yangyi, Richard Rapport, Batista Lazaro Bruzon, Santosh Vidit, David Anton oraz Etienne Bacrot, który zgodnie z regulaminem wykorzystał to, że może zostać nieskojarzony i dostać pół punktu.

Polacy ponownie zakończyli swoje partie pokojowo. Radosław Wojtaszek zdecydował się na standardową w takich pozycjach ofiarę piona za inicjatywę. Lenić Luka grał jednak dokładnie, a po silnym 27…e3, polscy kibice mogli zacząć się obawiać o los naszego superarcymistrza. Słoweniec przestraszył się jednak kolejnych ofiar Polaka i uspokoił grę po 32…Hg2, po czym partia w naturalny sposób zakończyła się remisem. Jan-Krzysztof Duda po debiucie osiągnął małą przewagę, ale Walentynie Guninie udało się zneutralizować parę gońców polskiego arcymistrza. Powstałe niedługo komplikacje zdawały się premiować naszego gracza, ale Rosjanka dzięki sprytnej grze uspokoiła pozycję i przeszła do remisowej końcówki.

Po 6 rundach aż 10 zawodników posiada 5 punktów i lideruje w turnieju. Kibiców czekają pojedynki: Ragger-Vachier-Lagrave, Bruzon Batista-Harikrishna, Vidit-Yu, Rapport-Anton i Gupta-Bacrot. Radosław Wojtaszek na dziewiątej szachownicy podejmie czarnym kolorem niżej rozstawionego Federico Pereza Ponsę, a Jan-Krzysztof Duda wypróbuje indyjskiego arcymistrza Chithambarama Aravindha. Po sześciu rundach Radosław Wojtaszek uplasował się na 15 miejscu, natomiast Jan-Krzysztof Duda zajmuje 44 lokatę.

Radosław Wojtaszek po emocjonującej grze podpisał remis z Luką Lenicem. (fot. John Saunders, strona organizatora).

Runda 5

Pojedynek na pierwszym stole zakończył się remisem. Niedługo po spokojnie rozegranym debiucie Etienne Bacrot i Ragger Markus powtórzyli posunięcia. Do grona liderów dołączyło dzięki temu dwóch Hindusów – Pentala Harikrishna i Abhijeet Gupta. Pierwszy z nich wygrał ze swoim rodakiem, Sethuramanem. Po długiej i skomplikowanej walce, w której białe zdawało się, że przeważały, nastąpiło zbyt ambitne 41.Wf7, po którym decydującą przewagę uzyskał Harikrishna. Gupta pokonał wyżej rozstawionego Zoltana Almasiego. Długofalowy nacisk na skrzydle królewskim przyniósł Hindusowi pionka więcej, a w konsekwencji zwycięstwo. Spośród pozostałych wyników warto zauważyć modelowe zwycięstwo lidera listy startowej nad mistrzynią świata. Atak Hikaru Nakamury okazał się nie do powstrzymania i Marija Muzyczuk musiała się szybko poddać. Porażki doznał były mistrz świata Viswanathan Anand z rąk francuskiego arcymistrza Adriena Demutha.Obaj Polacy zremisowali swoje partie. Radosław Wojtaszek utrzymał bez problemów pozycję czarnymi, ale za to nie potrafił też przełamać Jonesa Gawaina i pojedynek zakończył się podziałem punktu. W partii Jana-Krzysztofa Dudy z Benjaminem Gledurą początkowo agresywna strategia Polaka przynosiła efekty, ale po nieco spokojniejszym 15…Gg7 i 16…h6 Węgier odzyskał inicjatywę. Po dalszych ciekawych ruchach obu zawodników zdawało się, że przeciwnik Polaka zakończy pojedynek na swoją korzyść, ale nieopatrznie Węgier pozwolił na wymianę hetmanów, co wyrównywało grę.

W 6 rundzie na pierwszym stole zagra dwóch Hindusów: Pentala Harikrishna i Abhijeet Gupta. Markus Ragger zmierzy się natomiast z Hikaru Nakamurą, gdyż Etienne Bacrot skorzystał z regulaminu turnieju i wziął remis bez gry. Radosław Wojtaszek podejmie Słoweńca Lenicia Lukę, a Jan-Krzysztof Duda zagra z Walentyną Guniną.

Dwóch zawodników ze ścisłej czołówki światowej grało na 8 i 9 szachownicy. O ile Hikaru Nakamura wygrał w przekonującym stylu, to Viswanathan Anand doznał goryczy porażki (fot. John Saunders, strona organizatora).

Runda 4

Spośród 11 zawodników, którzy posiadali przed trzecią rundą komplet punktów, tylko dwóm udało się zachować 100% rezultat. Czwarte zwycięstwo zanotowali Etienne Bacrot i Markus Ragger, którzy pokonali dwie zawodniczki. Pierwszy z nich wygrał z Aleksandrą Goriaczkiną. Rosjanka po początkowym okresie dobrej gry zaczęła się mylić, co zakończyło się utratą pionka. Skonstruowany naprędce kontratak nie miał szans powodzenia i Francuz nie wypuścił już przewagi z rąk i punkt powędrował na jego konto. Porażki z rąk Markusa Raggera doznała Anna Muzyczuk. Ukrainka dostała nieco ścieśnioną, ale bardzo solidną pozycję po debiucie i mogło się zdawać, że nie powinna mieć żadnych problemów z utrzymaniem pozycji. Reprezentant Austrii stwarzał jednak umiejętnie problemy, co w połączeniu z kontrolą jedynej wolnej linii wpędziło Annę Muzyczuk w nierozwiązywalne kłopoty.

Kolejne zwycięstwo zanotował Radosław Wojtaszek w partii z Pawłem Tregubowem. Rosjanin wybrał nieco rzadsze odgałęzienie w Obronie Nimzowitscha, po którym Polak uzyskał stabilną małą przewagę. Nasz arcymistrz zachował pozycyjną dominację na szachownicy aż do końcówki, gdzie dzięki ładnemu motywowi oddania pionka g2 zyskał sporą przewagę, którą z precyzją zamienił na punkt. Remis stał się udziałem Jana-Krzysztofa Dudy, który podzielił punkt wraz z niżej rozstawionym Gopalem. Przez dłuższy czas polski arcymistrz utrzymywał małą przewagę, ale kluczowym momentem było niedokładne 18.Gf6 z dalszym 19.Sc5 i 20.Se4. Pomimo tego, że wejście białego skoczka wyglądało bardzo dobrze, to niestety nie przyniosło wymiernych korzyści i partia zakończyła się wiecznym szachem w końcówce hetmańskiej. Zamiast tego lepiej wyglądało 18.Sc5 z dalszym 19.Hb1 i Ha1, po którym białe wywierałyby bardzo nieprzyjemny nacisk na pozycję czarnych.

W piątej rundzie liderzy spotkają się ze sobą – Etienne Bacrot zagra z Markusem Raggerem. Wśród 12 osób w grupie pościgowej znalazł się  Radosław Wojtaszek, któremu przyjdzie się zmierzyć z Anglikiem Gawainem Jonesem. Jan-Krzysztof Duda zagra z o rok młodszym Węgrem, Benjaminem Gledurą.

Etienne Bacrot i Markus Ragger pokonali Aleksandrę Goriaczkinę i Annę Muzyczuk. W piątej rundzie zmierzą się ze sobą na pierwszym stole (fot. John Saunders, strona organizatora).

Runda 3

W trzeciej rundzie zremisował rankingowy faworyt turnieju Masters – Hikaru Nakamura. Jego przeciwnik, rosyjski arcymistrz Grigorij Oparin, grał bardzo solidne szachy. W symetrycznej strukturze wydawało się, że nie zdarzy się już nic godnego uwagi, gdy gra niespodziewanie się zaostrzyła i Amerykanin zdobył pionka. Jednakże nawet i to nie wystarczyło do zwycięstwo, gdyż w końcówce wieżowej Oparin posiadał aktywniejsze figury, co zapewniło mu remis. Spośród rozstawionych graczy przegrał Laurent Fressinet z Anną Muzyczuk. Ukrainka realizowała pozycyjną przewagę podebiutową, co zakończyło się zdobyciem pionka i w konsekwencji ładną wygraną.

Radosław Wojtaszek nie utrzymał 100% wyniku i zremisował z Hindusem, Babu Lalithem. Przeciwnik Polaka zdecydował się na pozornie ostry debiutowy wariant, jednakże wybrał tam odgałęzienie, po którym partia praktycznie forsownie zakończyła się podziałem punktu. Z liderem polskiej listy rankingowej zrównał się Jan-Krzysztof Duda, który zwyciężył w pojedynku z chińską arcymistrzynią Tingjie Lei.

Po trzech rundach 11 zawodników utrzymuje komplet zwycięstw. Wśród nich znajduje się trzech graczy z rankingiem powyżej 2700 elo – Maxime Vachier-Lagrave, Dimitri Jakowienko i Richard Rapport. Pierwszy z nich zmierzy się w czwartej rundzie z hinduskim arcymistrzem, Sethuramanem. Polscy zawodnicy w kolejnej partii ponownie będą dobierać swoich przeciwników – Radosław Wojtaszek podejmie białym kolorem Pawła Tregubowa a Jan-Krzysztof Duda zmierzy się z Gopalem.

Po wygranej z młodym Norwegiem Aryanem Tari, Maxime Vachier-Lagrave jest zawodnikiem z najwyższym rankingiem, który po trzech rundach utrzymuje komplet punktów (fot. Sophie Triay, strona organizatora).

Runda 2

Po 2 rundach komplet punktów zachowuje wciąż 42 zawodników. Nie oznacza to jednak, że cała czołówka turnieju Masters wygrała swoje patie. Zremisował Pentala Harikrishna (z Natalią Żukową), a swoją partię przegrał Li Chao. Jego pogromcą okazał się Erik Blomquist. W jednym z modnych wariantów Obrony sycylijskiej Szwed systematycznie rozbijał pozycję króla Chińczyka, co zakończyło się efektownym zwycięstwem po prawidłowej ofierze figury. Porażki doświadczył również Arkadij Najdicz w partii z Nataliją Pogoniną.

Zwycięstwem polskiego zawodnika zakończył się pojedynek Radosława Wojtaszka z doświadczonym amerykańskim arcymistrzem Jamesem Tarjanem. Po debiucie mała przewaga była po stronie Polaka, który posiadał lepszą kontrolę centrum. Nadmiernie ambitne 16…g5 Amerykanina zostało ukarane przez 18.h4, po którym Radosław Wojtaszek uzyskał nacisk po linii h. Stopniowe powiększanie przewagi naszego arcymistrza Tarjan próbował powstrzymać poprzez ofiarę figury, ale to nie pomogło, a szaleńczy rajd czarnego króla zakończył się ładną siatką matową polskiego gracza.

Remis stał się udziałem Jana-Krzysztofa Dudy. Wprawdzie ciekawa gra w debiucie zakończyła się zdobyciem pionka d5, ale słaby pionek d4 i zły goniec utrudniały realizację przewagi. Ralf Akesson bronił się dokładnie i pomimo wielu prób Jana-Krzysztofa Dudy, Szwed utrzymał remis w końcówce lekkofiguowej.

Przeciwnikiem Radosława Wojtaszka w trzeciej rundzie będzie hinduski arcymistrz Babu Lalith. Jan-Krzysztof Duda zmierzy się z arcymistrzynią Tingjie Lei.

Radosław Wojtaszek pokonał doświadczonego Jamesa Tarjana (fot. John Saunders, strona organizatora).

Runda 1

Niewielu niespodzianek doczekali się kibice w pierwszej rundzie turnieju Masters w Gibraltarze. Wśród czołówki swoje partie zremisowali jedynie były mistrz świata Viswanathan Anand i grający niedawno świetny turniej w Katarze Yu Yangyi. Pierwszemu z nich opór stawiła węgierska arcymistrzyni Szidonia Lazarne Vajda. Hindus stopniowo zwiększał nacisk i wydawało się, że w powstałej końcówce gońcowej wygra dzięki oddalonemu pionkowi b. Niespodziewanie błędem okazało się naturalne 39.b5, po którym biały goniec nie mógł już dokonać inwazji na połowę przeciwnika z uwagi na osłabienie wspomnianego pionka, co pozwoliło Węgierce na utrzymanie się. Chińskiego arcymistrza zatrzymał Szwajcar, Alexandre Vuilleumier. Początkowo partia układała się po myśli Yu Yangyi i zdawało się, że dzięki lepszemu gońcowi czarne zdobędą decydującą przewagę. Szwajcarski mistrz międzynarodowy grał jednak dokładnie i wysiłki Chińczyka spełzły na niczym – partia zakończyła się wiecznym szachem.

Od zwycięstw rozpoczęli swój udział w Gibraltar 2016 Polacy. Radosław Wojtaszek wygrał z arcymistrzynią Ketevan Arakhamią-Grant. Polak prawidłowo rozwijał swoją grę na skrzydle hetmańskim, gdy doświadczona reprezentantka Szkocji grała wyczekujące posunięcia. Nerwowe 27.g4 przyspieszyło jedynie powiększanie przewagi przez Radosława Wojtaszka, który po dokładnej grze zdobył punkt. Zwycięstwo czarnymi osiągnął również Jan-Krzysztof Duda. Węgierska arcymistrzyni Petra Papp zagrała bardzo ambitnie w debiucie i wydawać się mogło, że Polak znalazł się w tarapatach. Jednakże zbyt dynamiczne 13.Sa5 sprowokowało dalsze 15.Hd6? Sd5!, po czym Węgierka straciła wysuniętego hetmana.

Pomimo rozpoczęcia partii białymi, Viswanathan Anand tylko zremisował z Szidonią Vajdą (fot. John Saunders, strona organizatora).

Przed rozpoczęciem

W 2015 roku wygrał lider tegorocznej listy startowej Hikaru Nakamura, który zgromadził 8,5 punktu z 10 partii, za nim znalazł się David Howell (8 punktów), a jedną połówkę mniej zgromadziło 9 zawodników, spośród których najwyższe wartościowanie uzyskała Hou Yifan. W tym roku Amerykanin będzie miał jednak trudniejsze zadanie, gdyż w openie wystąpi aż 10 zawodników z rankingiem powyżej 2700.

Spośród polskich zawodników Radosław Wojtaszek posiada 8 numer startowy, a Jan-Krzysztof Duda został rozlokowany na 20 miejscu z ponad 250 zawodników w turnieju Masters. W openie wystąpi również żona Radosława Wojtaszka – reprezentująca Rosję Alina Kaszlinskaja W grupie Challenger B wystąpią Michał Lercel (2 numer na liście startowej) oraz Urszula Krokay. W pierwszej rundzie Polacy zagrają z zawodniczkami: Radosław Wojtaszek zmierzy się z Arakhamią Grant-Ketevan, a Jan-Krzysztof Duda z Petrą Papp.

Przed rozpoczęciem zawodów odbyła się symultana, podczas której Radosław Wojtaszek i Alina Kaszlinskaja zmierzyli się z przybyłymi szachistami, a grze przyglądał się m. in. Viswanathan Anand.

Turniej Masters będzie rozgrywany na dystansie 10 rund od 26 stycznia do 4 lutego. Rundy 1-9 odbywać się będą o godzinie 15, za wyjątkiem ostatniej rundy o godzinie 11. Fundusz nagród wynosi 185 tysięcy funtów, a zwycięzca grupy Masters otrzyma niebagatelną sumę 20 000 funtów.

W dniu poprzedzającym turniej organizatorzy ugościli wyśmienitych arcymistrzów na bankiecie (fot. Sophie Triay, strona organizatora).

Radosław Wojtaszek i Alina Kaszlinskaja wspólnie rozegrali symultanę przed rozpoczęciem zawodów (fot. John Saunders, strona oganizatora).

Autor: GM Jacek Tomczak