Carlsen wygrywa w Wijk Aan Zee.

2642

W dniach 15-31 stycznia 2016 r. w holenderskiej miejscowości Wijk aan Zee odbywa się tradycyjny turniej szachowy Tata Steel Chess z udziałem światowej czołówki arcymistrzów.

W zeszłym roku podczas tych zawodów byliśmy świadkami sensacyjnych zwycięstw Polaka Radosława Wojtaszka, który pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena oraz numer 2. na ówczesnej światowej liście rankingowej Elo – Fabiano Caruanę. Niestety, w tym roku Polacy w Holandii nie startują. Natomiast wkrótce zobaczymy dwóch naszych najsilniejszych reprezentantów, Radosława Wojtaszka i niespełna 18-letniego Jana-Krzysztofa Dudę, na Festiwalu Szachowym w Gibraltarze (26 stycznia – 4 lutego).
W najsilniejszym turnieju głównym Tata Steel zobaczymy ponownie mistrza świata Carlsena, a także takich tuzów światowych szachów, jak: Chińczyków Ding Lirena, Wei Yi i najsilniejszą szachistkę wg rankingu Elo Hou Yifan, reprezentantów gospodarzy – Anisha Giriego oraz Loeka van Wely’ego, Wesleya So i Fabiano Caruanę z USA, Rosjan Siergieja Karjakina i Jewgienija Tomaszewskiego, a także Michaela Adamsa (Anglia), Davida Navarę (Czechy), Szachrijara Mamedjarowa (Azerbejdżan) i Pawło Eljanowa z Ukrainy.
Dwie rundy – 21 i 27 stycznia – rozegrane zostaną odpowiednio w Nemo Science Center w Amsterdamie oraz Spoorwegmuseum w Utrechcie. Dni wolne zaplanowano na 25 i 28 stycznia. Z kolei 20 stycznia rozegrana zostanie tylko runda w turnieju „Challengers”.

Magnus Carlsen Tata 2016

Fot. Alina L’Ami

Magnus Carlsen zdobywając 9 punktów w 13 rundach został zwycięzcą turnieju „Masters„.

Tata 2016 wyniki Masters2

Tata 2016 R13C

Fot. Alina L’Ami.

W turnieju „Challengers” zwycięzcą okazał się reprezentant Indii Adhiban Baskaran, który lepszą punktacją pomocniczą wyprzedził Eltaja Safarliego oraz Aleksego Dreeva.

Tata 2016 wyniki Challengers2

Strona zawodów

Wyniki

Relacja na ChessBrains

Transmisja partii