Turniej Finałowy „Edukacja przez Szachy w Szkole” – 8 czerwca 2018

719

V Turniej Finałowy projektu  „Edukacja przez Szachy w Szkole” prowadzonego przez Polski Związek Szachowy już za nami. W tym roku impreza zgromadziła rekordową liczbę 799 uczniów klas I-III ze 105 szkół podstawowych z całej Polski. Oprócz 40 szkół warszawskich na turnieju reprezentowane były placówki z wielu miast Polski, w tym z Krakowa, Gniezna, Elbląga, Suwałk, Leżajska, czy Wrocławia. Ze względu na 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości turniej odbył się pod hasłem „Gramy dla Niepodległej”. Wszyscy uczestnicy poza tradycyjnymi już kolorowymi czapeczkami otrzymali biało-czerwone chusty.

Turniej rozegrano tradycyjnie na dystansie 6 rund w 9 grupach: 3 dziewczęcych i 6 chłopięcych (po dwie w każdej grupie wiekowej z powodu bardzo dużej ilości zgłoszeń) – rozróżnianych kolorami czapeczek, numerków przy szachownicach i kartek do zapisu kojarzeń i wyników. Nad poprawnością rozgrywek czuwało 40 wykwalifikowanych sędziów szachowych.

Uroczyste rozpoczęcie i zakończenie turnieju uświetnili swoją obecnością przedstawiciele władz Polskiego Związku Szachowego oraz Biura Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy.

Dzięki pozyskanym przez organizatorów znaczącym partnerom i sponsorom, takim jak Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Sportu i Turystyki i firma MOKATE zawody zyskały wspaniałą oprawę. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy i upominki, a najlepsi zawodnicy oraz drużyny szkolne w klasyfikacji OPEN, jak również drużyny z warszawskiego projektu „WARS i SAWA grają w szachy” – okazałe puchary, medale oraz cenne nagrody. Imprezie na telebimie towarzyszył pokaz wybranych prac plastycznych z zorganizowanego przez czasopismo szachowe „Mat” konkursu dla dzieci klas I-III i przedszkoli – „Bajkowy Świat Szachów”. Trzynaście nagrodzonych prac znalazło się na kartach wydanego przez Polski Związek Szachowy kalendarza rozdawanego podczas turnieju wszystkim uczestnikom. W przerwach między partiami młodzi zawodnicy mogli również poćwiczyć, w specjalnie dla nich urządzonym w stylu japońskim przytulnym kąciku wyposażonym w małe stoliki i poduszki, japońskie szachy dla dzieci – w formie gry i zabawy „Złapmy lwa”.