9 miejsce Klaudii Kulon w Mistrzostwach Świata w Blitza!

4986

W Rijadzie (Arabia Saudyjska) odbyły się Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych (26-30.12.2017)

Wbrew wielu kontrowersjom związanym z wyborem miejsca w zawodach wzięła udział zdecydowana większość zawodników czołówki światowej, w tym mistrz świata Magnus Carlsen (Norwegia).

W mistrzostwach wystartowało 7 Polaków:
Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), Kamil Mitoń oraz Bartosz Soćko (KSz Hetman GKS Katowice) w turnieju Open
Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice), Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik) oraz Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów).

W Mistrzostwach w Szachach Błyskawicznych bardzo dobrze wypadła Klaudia Kulon, która zdobyła 13,5/21 i zajęła wysokie 9 miejsce. Wygrana w granicach 10.000$ jest jedną z najwyższych w historii polskich szachów kobiecych! Gratulacje!

Pozostałe Polki zajęły miejsca:

39. Jolanta Zawadzka (11/21)
44. Karina Szczepkowska (11/21)
54. Monika Soćko (10,5/21)

Mistrzynią Świata został Nana Dżagnidze (Gruzja), która szczęśliwie wygrała z Klaudią w 19 rundzie i samodzielnego prowadzenia nie oddała do końca. Srebro zdobyła Walentyna Gunina (Rosja), a brąz Ju Wenjun (Chiny).

W turnieju Open pewne zwycięstwo odniósł Magnus Carlsen (Norwegia), który powetował sobie niepowodzenie z turnieju szachów szybkich. Srebrny medal zdobył Sergiej Karjakin (Rosja), a brązowy Viswanathan Anand (Indie).

Polacy zajęli odległe miejsca:

60. Jan Krzysztof Duda (11/21)
67. Bartosz Soćko (10,5/21) – Bartosz do 16 rundy grał znakomicie, jednak fatalny finisz 0,5/5 spodował, że turnieju nie może zaliczyć do udanych, mimo zarobienia 44 punktów do rankingu
97. Kamii Mitoń (9,5/21)

W turnieju Open w Szachach Szybkich  trzech zawodników zdobyło 10,5 punktu. Mistrzem Świata został Viswanathan Anand (Indie), który w dogrywce pokonał Władimira Fedosejewa (Rosja) 1,5-0,5. Na najniższym stopniu podium stanął Jan Niepomniaszczyj (Rosja).

Mistrz Świata w Szachach Szybkich V. Anand fot. organizatorzy

Magnus Carlsen po 14. rundach samodzielnie prowadził, jednak porażka z Aleksandrem Griszczukiem zepchnęła go na 5. miejsce.

Z Polaków najlepiej zaprezentował się Jan Krzysztof Duda, który zgromadził 9,0 punktów i zajął 20 miejsce (rozstawiony był z 50 numerem startowym). Bartosz Soćko zajął 74 miejsce (7,5 pkt.), a Kamil Mitoń 88 (7,0 pkt.).

W turnieju Kobiet od początku do końca przewodziła Chinka Ju Wenjun, która zdobyła 11,5 pkt. i samodzielnie zajęła pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Lei Tingije (Chiny), a trzecie Elizabeth Paehtz z Niemiec.

Mistrzyni Świata w Szachach Szybkich Ju Wenjun. fot. organizatorzy

Najwyżej sklasyfikowaną Polką była Monika Soćko, która zdobyła 9 punktów i zajęła 25 miejsce. Monika znakomicie zagrała trzeciego dnia zawodów w którym zdobyła 4,5 punktu z 5 partii.

Pozostałe Polki:

49. Karina Szczepkowska 7,5 pkt.
65. Klaudia Kulon 7,0 pkt.
73. Jolanta Zawadzka 6,5 pkt.

W 1 rundzie Jolanta Zawadzka po świetnej partii wygrała z Jekateriną Lahno z Rosji. fot. organizatorzy.

Wyniki szachy szybkie Open
Wyniki szachy szybkie Kobiet

Transmisja szachy szybkie Open
Transmisja szachy szybkie Kobiet


Wyniki szachy błyskawiczne Open
Wyniki szachy błyskawiczne Kobiet

Transmisja szachy błyskawiczne Open
Transmisja szachy błyskawiczne Kobiet

Strona Mistrzostw

Komunikat Organizacyjny