Puchar Polski Niewidomych i Słabowidzących 1.09-10.09.2019 Dźwirzyno

134

Zawody o Puchar Polski Niewidomych i Słabowidzących w szachach zostały rozegrane w Dźwirzynie w terminie 1 – 10 września. Wszyscy zawodnicy, sędziowie i wolontariusze zostali zakwaterowani w ośrodku wczasowym „Gród Piastów” przy ulicy Jachtowej.

Dźwirzyno jest malowniczą, nadmorską miejscowością, tętniącą życiem w sezonie letnim, we wrześniu turystów już nieco mniej co dla szachistów lubiących ciszę i spokój można uznać tylko za plus.

Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie dziewięciu rund. Na starcie stanęło 46 zawodników i zawodniczek z całej Polski, a sędzią głównym zawodów był Pan Witalis Sapis ze Słupska. Po bardzo emocjonującym finiszu na mecie zameldowało się trzech zawodników z których każdy zdobył po siedem punktów. O zwycięstwie musiała więc zadecydować punktacja pomocnicza Bucholza. Pierwsze miejsce zajął Piotr Dukaczewski, drugie prezentujący znakomitą formą Nestor polskich Szachów Tadeusz Żółtek zaś trzecie Michał Wolański, który po raz kolejny w tym sezonie uplasował się w ścisłej czołówce. Zawody przebiegały w sportowej, koleżeńskiej atmosferze, ich poziom zarówno sportowy jak też organizacyjny został uznany, przez sędziów, obserwatorów, jak i samych zawodników, za niezwykle wysoki i profesjonalny. Podczas uroczystego zakończenia turnieju zostały wręczone liczne nagrody finansowe i rzeczowe. Ponadto wszyscy zawodnicy i wolontariusze otrzymali drobne upominki takie jak kubeczki, smycze i długopisy. Przedstawiciel Polskiego Związku Szachowego podziękował sędziom i zawodnikom za sportową rywalizację i sprawne przeprowadzenie zawodów. Na koniec sami zawodnicy długo gratulowali organizatorom wyrażając swoje uznanie i zadowolenie.

Relacja: Ewa Kaźmierczak