Mistrzostwa Europy Kobiet 2017

7262

W dniach 11-22 kwietnia 2017 w Rydze (Łotwa) odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Europy Kobiet. Polskę reprezentowały Monika Soćko (KSz Hetman Katowice), Jolanta Zawadzka (KSz Polonia Wrocław), Karina Szczepkowska (MKSz Rybnik), Anna Warakomska (Akademia Szachowa Gliwice), Anna Kantane (KSz Polonia Wrocław) oraz Katarzyna Toma (KSz Drakon Lublin).

Bardzo wysokie – VI miejsce zajęła Monika Soćko (7,5 punktów /11 partii +6=3-2). Monika, która dzięki dobrej grze w środkowej części Mistrzostw, po 9 rundach dzieliła miejsce medalowe. Niestety w 10. rundzie uległa mistrzyni Europy Nanie Dżagnidze. Zwycięstwo w ostatniej rundzie dało awans do Mistrzostw Świata Kobiet, które odbędą się w 2018 w Chanty Mansyjsku

wynik indywidualny Moniki:

Karina Szczepkowska (7/11, +5=4-2) zajęła 24 miejsce. Po słabym starcie, w rundach 8-10 Karina wygrała 3 partie z rzędu i liczyła się w walce o awans do Mistrzostw Świata, niestety remis w ostatniej partii z wyżej rozstawioną Olgą Giryją z Rosji pozbawił naszej reprezentantki kwalifikacji.

Trzecia kadrowiczka – Jolanta Zawadzka zajęła 50. miejsce (6/11 + 3=6-2). Jolanta przez pierwszych siedem rund znajdowała się w czołówce mistrzostw, porażka w VIII. rundzie z Mistrzynią Świata Marią Muzyczuk zachwiała pewnością siebie – nasza zawodniczka na finiszu zrobiła zaledwie 1 punkt na 4 możliwe i zajęła dalsze miejsce.

Anna Kantane i Katarzyna Toma  zdobyły 6 punktów i zajęły odpowiednio 56 i 59 miejsce. Anna Warakomska zdobyła 5 punktów i zajęła 88 miejsce.

Występ naszych reprezentantek wspierało LOTTO – Partner Strategiczny Kadry Narodowej w Szachach

W Mistrzostwach wystąpi 145 zawodniczek z 32 krajów, a listę startową otwierają siostry Anna i Maria Muzyczk (Ukraina) oraz Ekaterina Lagno (Rosja).

Live

Zawodniczki z Bułgarii, na skutek zawieszenia federacji w prawach członka Europejskiej Unii Szachowej, grają pod flagą ECU.