Czasopismo Szachowe „Mat”

Czasopismo „Mat” zostało założone przez czołowych polskich szachistów: arcymistrza Mateusza Bartla, arcymistrza Grzegorza Gajewskiego i mistrza międzynarodowego Stanisława Zawadzkiego. Ich ambicją było stworzenie „arcymistrzowskiego czasopisma dla każdego”, które będzie jednocześnie informować o najważniejszych wydarzeniach z kraju i ze świata, a także oferować czytelnikom materiały szkoleniowe na najwyższym poziomie.

Polscy szachiści otrzymali pierwszy numer podczas Mistrzostw Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w grudniu 2008 roku. Od tego czasu „Mat” stale się rozwija. Jego tradycyjne działy to:„Polska”, „Świat”, „Wywiady”, „Szachy w szkole”, „Szkoła Mata”, „Kombinacje”, „Szachy i komputery”, „Psychologia” i „Publicystyka”. Informacje z mniejszych ośrodków i korespondencje z czytelnikami znajdują się w „Kronice”. Miłą niespodzianką dla kibiców szachowych jest także „Plakat Mata”.

Na początku 2010 roku założyciele „Mata”, z powodu innych obowiązków, przekazali pismo Polskiemu Związkowi Szachowego. Redaktorem naczelnym pozostał wówczas niezmiennie arcymistrz Mateusz Bartel– czterokrotny mistrz Polski (2006, 2010, 2011, 2012), brązowy medalista Mistrzostw Europy w 2015 r. W latach 2010-2012 redaktorem prowadzącym „Mata” był mistrz FIDE Michał Rudolf, w latach 2013-2014 Piotr Kaim, a w roku 2015 mistrz FIDE Paweł Dudziński, który od 2016 r. jest redaktorem naczelnym czasopisma „Mat”.

Gorąco zachęcamy wszystkich czytelników naszej strony do zaprenumerowania najlepszego polskiego czasopisma szachowego (poprzez biuro PZSzach lub na Poczcie Polskiej)! Prenumerata jest najwygodniejszym sposobem zakupu „Mata”. Można go również nabyć w wybranych salonach sieci Empik oraz w biurze Polskiego Związku Szachowego (e-mail: m.bartel@pzszach.org.pl).

 Ogólne warunki prenumeraty

Warunki prenumeraty

Przykładowe artykuły z działu „Szachy w szkole”:

„Szalony koń”    Download this file (szalony_kon.pdf)

„Maty w szkole” oraz „Kombinacje” Download this file (maty_w_szkole.pdf)

Okładki „Mata”

Facebook „Mata”

Logotypy „Mata” do pobrania (na strony internetowe i komunikaty turniejowe):

Pobierz:Download this file (MAT_logotyp_promo.zip)