00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR
MISTRZOSTWA NATO - MEDALE POLAKÓW!
Data utworzenia: 2014-09-15 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 274

 XXV MISTRZOSTWA NATO W SZACHACH


W dniach 7-13 września 2014 roku w Quebec (Kanada) odbyły się XXV Mistrzostwa NATO w Szachach (25th NATO CHESS CHAMPIONSHIP).

Kanada była organizatorem mistrzostw po raz pierwszy. Gospodarze zorganizowali mistrzostwa w Cytadeli Quebec, gdzie stacjonuje 2 batalion 22 Królewskiego Regimentu. W tegorocznej edycji mistrzostw udział wzięły reprezentacje następujących krajów – członków NATO: Belgia, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Słowenia, USA, Węgry, Wielka Brytania i Kanada. 
Zawody składały się z dwóch turniejów: indywidualnego, rozgrywanego w czasie do 2,5 godz. na zawodnika na dystansie siedmiu rund. Odbył się również indywidualny turniej szachów błyskawicznych rozgrywany w czasie 5 minut na zawodnika na dystansie jedenastu rund. Mistrzostwa zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami Międzynarodowego Wojskowego Komitetu Szachowego (IMCC), jak również przepisów Światowej Federacji Szachowej (FIDE). Wyniki najlepszych czterech zawodników z każdej drużyny, stanowiły wynik zespołu.
Ceremonia otwarcia turnieju odbyła się 8 września na terenie Cytadeli. Zakończenie mistrzostw zorganizowane zostało przez gospodarzy 12 września br. w obiektach siedziby Parlamentu Prowincji Quebec z udziałem gości zaproszonych i przedstawicieli kierownictwa resortu obrony Kanady. 
Reprezentacja Wojska Polskiego występująca w składzie: mjr Sławomir Kędzierski – kapitan reprezentacji, kpt. Andrzej Szcześniak, por. Michał Bielawski, ppor. Mateusz Sypień, sierż. pchor. Dariusz Sycz, kpr. pchor. Damian Graczyk, st. szer. Daniel Michalski oraz Adam Karbowiak po raz kolejny po zaciętej walce z Niemcami o prymat, aż do ostatniej rundy wywalczyła tytuł wicemistrzowski zdobywając srebrny medal.
Wielki sukces odniósł również sierż. pchor. Dariusz Sycz (Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu) zdobywając w klasyfikacji indywidualnej drugie miejsce.

W turnieju szachów błyskawicznych, aż pięciu naszych wicemistrzów znalazło się w pierwszej „dziesiątce”. Najlepszym spośród nich okazał się st. szer. Daniel Michalski (5 lubuski pułk artylerii w Sulechowie), który wywalczył brązowy medal zajmując trzecie miejsce.

Tegoroczny nasz udział w NATOCHESS i osiągnięte rezultaty potwierdzają słuszny kierunek rozwoju szachów w Wojsku Polskim (systematycznie realizowane corocznie Mistrzostwa Wojska Polskiego w Szachach oraz cykl przygotowania reprezentacji do udziału w Mistrzostwach NATO w Szachach).

Totem szachowy „Łódź Wikingów – Spirit Of Denmark” przekazany został przez Przewodniczącego IMCC – płk. Tomasza Malinowskiego – przyszłorocznym organizatorom Mistrzostw , którymi będą Holendrzy.

ppłk rez. Jerzy Kufel
Foto: Daniel Michalski i Jerzy Kufel

- drużynowo: srebro!
http://www.natochess.com/index.html?/championship2014.html
- indywidualnie: Sycz Dariusz - srebro!
http://www.natochess.com/index.html?/championship2014.html
- w grze błyskawicznej: Daniel Michalski - brąz!
http://natochess.com/2014/Blitz%20of%20the%2025th%20NATO%20Chess%20Championship.html
Strona Mistrzostw:
http://www.natochess.com/index.html?/championship2014.html

 
KLUBOWY PUCHAR EUROPY GRAJĄ WOJTASZEK I BARTEL
Data utworzenia: 2014-09-12 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 721
 

W dniach 14-20 września w Bilbao (Hiszpania) odbędzie się Klubowy Puchar Europy. 

W barwach brioniącego tytułu G-Team Novy Bor wystąpią Radosław Wojtaszek oraz Mateusz Bartel. 

 ---> Strona Turnieju
 
ZAGRAMY NA OLIMPIADZIE DO LAT 16
Data utworzenia: 2014-09-09 | Autor: Piotr Murdzia | Odsłon: 767
Szanowni Państwo,

FIDE podjęła decyzję o zmianie lokalizacji Olimpiady Szachowej do lat 16.  Początkowo zawody miały być rozgrywane w Kazachstanie, jednak najprawdopodobniej z uwagi na słabe zainteresowanie udziałem ze strony federacji szachowych,  przeniesieno imprezę na Węgry.  W tych okolicznościach Polski Związek Szachowy postanowił wziąć udział w Olimpiadzie, która odbędzie się w Gyor w dniach 12-22 grudnia. Więcej o Olimpiadzie znaleźć można tutaj.

Zgodnie z Regulaminem Kadry Narodowej Juniorów nominację otrzymają mistrz Polski do lat 16 oraz zawodnik z najwyższym rankingiem w tej grupie wiekowej.
Pozostali zawodnicy zostaną wytypowani tuż po MEJ w Batumi przez Wiceprezesa ds Młodzieżowych po zasięgnięciu opinii szefa wyszkolenia oraz Dyrektora Młodzieżowej Akademii Szachowej.


 
MEDALE NA MISTRZOSTWACH UE JUNIORÓW!
Data utworzenia: 2014-09-04 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 545
 W Koutach nad Desnou w dniach 26.08-04.09.2014 odbyły się Mistrzostwa Unii Europejskiej Juniorów.

Srebrny medal w grupie do lat 16 zdobył Mikołaj Tomczak


Brązowy medal w kategorii dziewcząt w grupie do lat 12 zdobyła Marta Tomczak


4 miejsce w grupie do lat 8 zajął Jan Wojdak.


W turnieju szachów błyskawicznych zajął Mikołaj Tomczak.


Trenerem zawodników był Ryszard Bernard
 ---> strona mistrzostw
 
US MASTERS ZWYCIĘSTWO B.MACIEI
Data utworzenia: 2014-08-28 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 969
 
W dniach 28 sierpnia - 1 września  w Greensboro (Północna Karolina) odbył się US Masters z udziałem Bartłomieja Maciei. 
Polak samodzielnie zwyciężył w turnieju zdobywając 7,5 pkt. z 9 partii. Gratulacje!


 ---> strona turnieju
 
 
DMP: I I II LIGA
Data utworzenia: 2014-08-26 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 7120
W dniach 29.08-07.09.2014 w Poroninie rozegrano  rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Polski - I Liga.
Organizatorem Ligi był UKS SP 8 Chrzanów.

Zwycięzcą pierwsze ligi została Akademia Szachowa Gliwice II, która wyprzedziła KSZ Silesię Racibórz.Do II ligi spadły trzy ostatnie drużyny.

 ---> Transmisja na żywo

 ---> WynikiRozgrywki II Ligi zostały rozegrane w Szczyrku w dniach 6-14 września 2014.
Organizatorem był UKS Pałac Młodzieży Katowice.
Awans do I Ligi wywalczył drużyny: OKSiR Wisznia Mała, LKS Wrzos Międzyborów oraz Sz S.O.N. Zagłębie Dąbrowa Górnicza.


Drużyny, które zajęły miejsce 25 a dalsze spadły do lig okręgowych.

 transmisja mecze 1-2
 transmisja mecze 3-6

 ---> galeria zdjęć

 ---> Wyniki
 ---> Strona Ligi
 
DREZNO ZMDI OPEN
Data utworzenia: 2014-08-26 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 781
 

W dniach 15-23 sierpnia w Dreźnie rozegrano ZMDI Open. W turnieju wystąpił Radosław Gajek, który zajął wysokie 10 miejsce i wypełnił trzecią, ostatnią normę na Mistrza Międzynarodowego, gratulacje! Do tytuł Radosławowi brakuje tylko kilku punktów ELO, więc wkrótce ten utalentowany zawodnik powinien uzyskać ten tytuł. ---> Strona Turnieju
 
SYGNITY EKSTRALIGA ZBLIŻA SIĘ II ZJAZD
Data utworzenia: 2014-08-25 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 2502
 
W dniach 5-7 września we Wrocławiu odbędzie się II Sesja Sygnity Ekstraligi. 

Po I sesji prowadzą dwie drużyny, które zdobyły komplet punktów: Wasko Hetman Katowice oraz Akademia Szachowa Gliwice. Najciekawszym pojedynkiem podczas wrocławskich rozgrywek będzie mecz dotychczasowych liderów, ktory nastąpi w piątej rundzie.

 ---> Komunikat II Sesji

 ---> strona Ekstraligi

Media o turnieju:

Wydanie wrocławskie z dn. 4 września

Serwis sportowy z dn. 4 września

 
ERFURT ZWYCIĘSTWO M. SOĆKO
Data utworzenia: 2014-08-25 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 1954
W dniach 24-31.08.2014 w Erfurcie (Niemcy) rozegrano silnie obsadzony turniej kołowy pań, w którym wystąpiła najsilniejsza polska szachistka Monika Soćko.

Po słabym starcie (0/2) Monika w kolejnych partiach po bardzo dobrej grze uzsykała aż 6,5 punktu i samodzielnie zwyciężyła, gratulacje!! 
 

 ---> Wyniki
 ---> Strona turnieju
 
V MIĘDZYNARODOWE MISTRZOSTWA KRAKOWA W SZACHACH
Data utworzenia: 2014-08-25 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 743
 W dniach 10-17.08.2014 na obiektach TS Wisła Kraków rozgrywano V Międzynarodowe Mistrzostwa Krakowa w Szachach.
We wszystkich grupach wystąpiło ok. 200 szachistów min. z Polski, Finlandii, Słowacji, Czech, Ukrainy, Szwajcarii oraz Francji.

W turnieju zamkniętym, którego stawką była norma na tytuł Mistrza Międzynarodowego rywalizowało 10 zawodników. Zwyciężył Maciej Klekowski - reprezentant TS Wisła Kraków, który jednocześnie uzyskał kolejną normę mistrzowską. Kolejne miejsca zajęli reprezentanci naszych południowych sąsiadów - IM Karel Malinovsky z Czech oraz Vladimir Jacko ze Słowacji. Kolejne miejsca przypadły w udziale reprezentantom TS Wisła Kraków. Czwarte miejsce zajął IM Dariusz Mikrut, natomiast piąte Maciej Brzeski.

W turnieju z normą na tytuł kandydata na mistrza krajowego - OPEN KM do rankingu ELO 2200 rywalizowało 24 szachistów. W grupie tej zwyciężył Łukasz Kumor z Korony Kraków, przed reprezentantem Ukrainy - Leonidem Muhtarov oraz pochodzącym z Francji Aiain'em Ruffenach.

Najliczniej obsadzona grupa z limitem rankingowym ELO max 1800, była jednocześnie kolejnym turniejem rozgrywanym w ramach Grand Prix Polski Amatorów - inicjatywy członka zarządu PZSzach - Jana Kusiny. W grupie tej wystąpiło 58 zawodników i jak do tej pory jest to najliczniejszy turniej GP Polski Amatorów.
W turnieju zwyciężył Szymon Łuczka - UKS GIM Dwójka Tomaszów Lubelski, przed Romanem Madej - MKS KSOS Kraków oraz Romanem Korman z Ukrainy.

Szczegółowe informacje dotyczące GP wraz z wynikami uwzględniającym Mistrzostwa Krakowa dostępne są na stronie PZSzach - http://pzszach.org.pl/index.php?idm2=39&idn=2330

W kategorii juniorów urodzonych roku 2002 i młodszych rywalizowało wspólnie 30 zawodników, w której zgodnie z regulaminem przeprowadzono odrębną klasyfikację.
Wśród chłopców zwyciężył Florian Wrona z MKS MOS Wieliczka, przed Maciejem Marciszyn z KSz Porto Balbo Bielsko-BIała oraz Michał Redzisz KSSSN Ursynów Warszawa.
Wsród dziewcząt najlepszą zawodniczą okazała się Magdalena Budkiewicz z UKS Goniec Staniątki, przed Mileną Ślusarczyk z UKS Hetman Koronny Trzebinia oraz Kristiną Subjakowa
z Liptovskiej Szkoły Szachowej.

W kategorii dzieci z rocznika 2006 i młodszych padły następujące rezultaty:
Wśród chłopców zwyciężył Mikhailo Bogomaz z Dneprodzerzhinsk (Ukraina), przed Mikołajem Krupińskim z LUKKS Kielce i Dariuszem Dziewońskim z MLKSz Myślenice.
Wśrod dziewcząt zwyciężyła Weronika Zabrzańska z UKS Hetman Koronny Trzebinia, przed Barbarą Kowalczyk - Korona Kraków oraz Gabrielą Łabędź - MSKS Gambit Tarnowiec.

W ramach MMK 2014 rozegrano również turniej szachów błyskawicznych klasyfikowany do FIDE. W gronie 45 uczestników zwyciężył Maciej Klekowski TS Wisła Kraków, przed
Kacprem Polok - Silesia Racibórz oraz Rafałem Faron - KSz Hetman Katowice.

Turniej sprawnie poprowadzili sędziowie - IA Jarosław Pietraszewski oraz Mateusz Zając.

Szczegółowe wyniki Międzynarodowych Mistrzostwa Krakowa w serwisie ChessArbiter:

Turniej IM http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_3889/
Turniej OPEN 2200 ELO http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_3926/
Turniej OPEN 1800 GP POLSKI http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_2309/
Turniej juniorzy 2002 i młodsi http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_2315/
Turnie dzieci 2006 i młodsi http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_2316/
Turniej szachów błyskawicznych http://www.chessarbiter.com/turnieje/2014/ti_2317/

 
znalezionych: 1417 na 142 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna >>>
Aktualnie online 28 gości