Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR
LWÓW - KOŁÓWKA IM GRA SABUK
Data utworzenia: 2015-03-27 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 113
 W dniach 24-29 marca 2015 we Lwowie odbywa się kołówka na Mistrza Międzynarodowego z udziałem Piotra Sabuka z Legnicy.

SKOPJE, KARPOS OPEN, GRAJĄ POLACY
Data utworzenia: 2015-03-26 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 255

W dniach 27.03-03.04.2015 w Skopje, Macedonia odbędzie się silny Open Karpos Open z udziałem dwóch Mistrzów Międzynarodowych z Polski - Arkadiusza Leniarta oraz Krystiana Kuźmicza.

XIX SZACHOWE MISTRZOSTWA POLSKI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI PCK
Data utworzenia: 2015-03-25 | Autor: Rafał Rębilas | Odsłon: 305
W dniach 20-22 marca 2015 roku w hotelu Rubbens & Monet w Łysomicach odbyły się XIX Szachowe Mistrzostwa Polski Honorowych Dawców Krwi PCK. Do rywalizacji przystąpiło 43 zawodników reprezentujących 12 drużyn z całej Polski. Dzięki staraniom organizatorów tj. Klubu HDK w Ostaszewie z Prezesem Czesławem Karasiewiczem na czele, Gminy Łysomice z Magdaleną Kwaśniewską, Oddziałowi Rejonowemu PCK w Chełmży z Alicją Jabłońską oraz Parafialnego Klubu Szachowego Wiatrak Bydgoszcz po raz drugi mistrzostwa rozegrano na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

W zawodach mogły uczestniczyć wyłącznie osoby, które honorowo oddały minimum 3 litry krwi. Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim opartym na rankingu na dystansie 11 rund , tempem 15 minut dla zawodnika + 5 sekund na każdy ruch na całą partię. Jak relacjonuje Piotr Doliński sędzia główny zawodów, czołówka turnieju grała na wysokim poziomie. Rywalizacja trwała do samego końca, dopiero ostatnia runda zdecydowała o końcowej klasyfikacji.

Indywidualnym Mistrzem Polski HDK został Ryszard Nowak z Klubu HDK PCK im. Marciniaka we Wrocławiu – 9 pkt. Drugie miejsce z taką samą ilością punktów zajął Tomasz Pankiewicz z Klubu HDK PCK przy MPK Wrocław, a trzecie miejsce Przemysław Wiśniewski z Klubu HDK PCK w Ostaszewie – 8 pkt. Pozostali zawodnicy naszego Klubu uplasowali się na: 7 miejscu Lech Jeszawicz, 19 był Wiesław Jankowski, 28 Jacek Rzepkowski a 33 był Grzegorz Wielewicki.

Wśród pań poszczególne miejsca zajęły : I – Danuta Nowak z Klubu HDK PCK im. Marciniaka we Wrocławiu, II – Anna Kurzeja z Klubu HDK PCK przy Urzędzie Gminy Zławieś Wielka, III – Małgorzata Meder z Klubu HDK PCK im. Marciniaka we Wrocławiu.

Drużynowym Mistrzem Polski została drużyna Klubu HDK PCK im. Marciniaka z Wrocławia w składzie Danuta i Ryszard Nowakowie oraz Paweł Dusza. Drugie miejsce zajął pierwszy zespół gospodarzy turnieju Klub HDK PCK z Ostaszewa w składzie Przemysław Wiśniewski, Damian Kamiński i Wiesław Jankowski, a trzecie Klub HDK PCK przy MPK we Wrocławiu. Drugi zespół gospodarzy mistrzostw Klub HDK Ostaszewo w składzie Lech Jasiewicz, Jacek Rzepkowski i Grzegorz Wielewicki zajął ostatecznie 6 miejsce.

Poza w/w zespołami wystąpili reprezentanci następujących Klubów HDK PCK: im. Iwanickiego UM Kudowa Zdrój, im. Dr Pluskiewicza w Gliwicach, Dolmel-Dozamel Wrocław, Brylant w Stroniu Śląskim, przy Elektrowni Turów, MG w Środzie Wielkopolskiej, „Lubonianka” Luboń i przy UG Zławieś Wielka.

Sponsorami Mistrzostw byli: Urząd Gminy Łysomice, Rada Sołecka w Ostaszewie, Robert Kożuchowski – Prezes Firmy Inter Broker z Torunia, Hanna i Mariusz Becker – ZPHU „HANMAR” z Ostaszewa, Romuald i Andrzej Wiśniewscy – Prywatne Gospodarstwo Rolne w Sławkowie, Maria i Jerzy Namowicz Gospodarstwo Rolno – Hodowlane w Ostaszewie, Urząd Miasta Chełmży, Oddział Rejonowy PCK w Chełmży, Urząd Marszałkowski w Toruniu, Mariola i Piotr Czajkowscy – Gospodarstwo Rolne w Papowie Toruńskim, Bank Spółdzielczy w Toruniu, Adam Boniek – Boniek Meble Papowo Toruńskie.

Puchary ufundowali: Janusz Zemke Poseł do Parlamentu Europejskiego, Wydział Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Toruń oraz Ewa Mes Wojewoda Kujawsko-Pomorski.

Medale dla zwycięzców ufundował Polski Związek Szachowy.

Dzięki sponsorom 22 zawodników otrzymało nagrody rzeczowe a wszyscy uczestnicy pamiątkowe statuetki i drobne upominki. Nagrodę otrzymał również najstarszy i najmłodszy uczestnik turnieju, wyróżniono także najlepszego zawodnika z miasta Torunia oraz najlepszego zawodnika mieszkańca naszej Gminy. Dla uczestników mistrzostw zorganizowana została wycieczka z przewodnikiem po Toruniu. Wszyscy uczestnicy chwalili zarówno bazę lokalową jak i przyjazną atmosferę stworzoną przez organizatorów Mistrzostw.
Prezes Klubu HDK PCK w Ostaszewie Czesław Karasiewicz

WOJTASZEK WYGRYWA W KATOWICACH
Data utworzenia: 2015-03-23 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 596

W dniach 21-22 marca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbył się III Turniej Szachowy Przyjaźni Polsko - Węgierskiej. Na starcie stanęło ponad 800 uczestników, podzielonych na 6 grup.

Turniej uświetnili swoją obecnością prezydentenci Polski Bronisław Komorowski oraz Węgier Janos Ader, a także najsilniejsza szachistka w historii Judit Polgar. fot.organizatorzy.

W grupie Open pewnie zwyciężył Radosław Wojtaszek.

REYKJAVIK OPEN- J.STOPA ARCYMISTRZEM!
Data utworzenia: 2015-03-19 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 658

W dniach 10-18 marca w Reykjaviku (Islandia) odbył się silny Open z udziałem ponad 270 zawodników, w tym grupy Polaków.
Polskim bohaterem turnieju był Jacek Stopa, który po 9 rundach
wypełnił trzecią i ostanią normę arcymistrzowską. Gratulacje!

Jacek Stopa w Reykjavik fot. Fiona Steil-Antoni organizatorzy.

Najlepszym z Polaków był Zbigniew Pakleza, który zdobył 6,5 punkta i zajął 33 miejsce. Jacek Stopa z 6 punktami był 55. W turnieju grała także grupa juniorów z Wrocławia.

MPJ DO LAT 16 I 18
Data utworzenia: 2015-03-13 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 4692

Mistrzostwa Polski do lat 16 i 18 odbyły się w Karpaczu w dniach 15-22.03.2015.
Na zlecenie PZSzach organizatorem był KSz Stilon Gorzów Wielkopolski, a dyrektorem mistrzostw Aleksander Czerwoński.
Medalistami Polski Juniorów zostali:

D18:
Oliwia Kiołbasa (MUKS 45 Stoczek Białystok) 8,5 pkt.
Mariola Woźniak
(KSz Polonia Wrocław) 7,5 pkt.
Ewa Harazińska (KMKSz Victoria Kielce) 6,5 pkt.

C18:
Ryszard Eggink (UKS Łady Raszyn) 7,0 pkt.
Łukasz Jarmuła (KSz Hetman Katowice) 6,5 pkt.
Radosław Gajek (UKS Rotmistrz Grudziądz) 6,5 pkt.

D16:
Anna Kubicka (KS Carbo Gliwice) 7,5 pkt.
Anna Karykowska (KSz Miedź Legnica) 6,5 pkt.
Wiktoria Cieślak (MKSz Rybnik) 6,5 pkt.

C16:
Kacper Grela (KSz Polonia Wrocław) 7,5 pkt.
Igor Janik (KSz Start Elbląg) 7,0 pkt.
Mikołaj Winiarski (KS Laura Chylice) 6,5 pkt.

MISTRZOSTWA ŚWIATA KOBIET GRAŁA MONIKA SOĆKO
Data utworzenia: 2015-03-04 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 6985

W dniach 16.03-07.04 2015 roku w Soczi (Rosja) odbywają się Mistrzostwa Świata Kobiet. W Mistrzostwach rozgrywanym systemem pucharowym udział bierą 64 zawodniczki, w tym rozstawiona z 24 numerem startowym Monika Soćko.
W pierwszej rundzie Monika wygrała z Litwinką Demainte Daulyte (WIM 2395).