00-697 Warszawa, Al. Jerozolimskie 49
   Telefon/Fax: +48 22 841-41-92, +48 22 841-94-60
   e-mail: biuro@pzszach.org.pl
AKTUALNOŚCI | KONTAKT | KALENDARZ | KOMISJE | PZSZACH | WZSZACHY | FINANSE | LICENCJE | REGULAMINY | AKADEMIA | KNJBIS | CENTRALNY REJESTR
MŚ W ROZWIĄZYWANIU ZADAŃ SZACHOWYCH – POLSKA OBEJMUJE PROWADZENIE
Data utworzenia: 2015-08-04 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 138
 Broniąca tytułu polska drużyna w składzie: Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Piotr Murdzia (MLKS Ostródzianka Ostróda) i Aleksander Miśta (UKS Rotmistrz Grudziądz), po pierwszej rundzie mistrzostw świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, objęła prowadzenie. W kategorii indywidualnej zawodów rozgrywanych w Ostródzie pozycję lidera zajął angielski arcymistrz i matematyk John Nunn.

Do rywalizacji przystąpiło 85 zawodników z 24 krajów. Najlepszy solverowiec globu wyłoniony zostanie w środę.

Drugie miejsce zajmuje aktualnie Piorun, a trzecie Belg Eddy Van Beers. Za nim plasuje się Miśta, natomiast najbardziej utytułowany zawodnik globu Murdzia (ma w dorobku 22 medale MŚ i 20 ME) jest dziewiąty.

"Zadania były dzisiaj dość trudne, więc jestem miło zaskoczony faktem, że wywalczyłem komplet punktów. Miejsce nam sprzyja, mamy wsparcie publiczności, ale z drugiej strony idą za tym zobowiązania, jakie niesie za sobą funkcja gospodarza. Czasu na odpoczynek niewiele, a jutro walka o medal" - komentował Piorun. 

Druga krajowa reprezentacja, skład której tworzą: Ryszard Królikowski (KU AZS UW Warszawa), Jacek Matlak (Ksz Porto Baldo Bielsko-Biała) i Paweł Stawarz (OKSiR Wisznia Mała) plasuje się na 12. pozycji.

Czempionat jest częścią prestiżowego 58. Kongresu Kompozycji Szachowej. Kongres WCC organizowany jest rokrocznie od 1956 roku (poza dwoma wyjątkami), kiedy to powstała międzynarodowa organizacja zrzeszająca środowisko kompozytorów i solverowców. Delegaci z całego świata podejmują na nim decyzje dotyczące zasad panujących w kompozycji, a także przeprowadzają wspominane mistrzostwa. W swojej historii wydarzenie odbywało się dotychczas na trzech kontynentach, najczęściej w Europie, ale nigdy wcześniej w Polsce. Do Ostródy przyjechało wielu wybitnych problemistów – łącznie jest 182 uczestników z 30 krajów.

Gospodarze imprezy zamierzają przybliżyć solving krajowej publiczności. W środę wieczorem, po drugiej rundzie MŚ, przy współpracy z firmą Egmont, zostanie przeprowadzony turniej w Szachy Solo (ang. Solitaire Chess). We czwartek (6 sierpnia) w godzinach 19-22 odbędą się za to rozrywkowe turnieje rozwiązywania, tzw. Quick Show i Solving Show.

„Aby pokazać kibicom kunszt solverowców zapraszamy między innymi na czwartkowy show, podczas którego każdy będzie mógł zobaczyć na telebimie, jak w mgnieniu oka najlepsi zawodnicy potrafią opanować chaos panujący na szachownicy” – zachęcał Murdzia.

Uczestnicy będą rozwiązywać 30 zadań, które będą wyświetlane poprzez rzutnik w czasie 30 minut – przy czym co minutę następuje zmiana zadania. Następnie najlepsi z Quick Show zmierzą się w turnieju Solving Show, gdzie systemem szwajcarskim będą rozwiązywali zadania parami.

Solvingowe MŚ – klasyfikacja drużynowa po 1. dniu
1. Polska A
2. Wielka Brytania
3. Azerbejdżan
4. Serbia
5. Rosja

12. Polska B

Solvingowe MŚ – klasyfikacja indywidualna po 1. dniu
1. John Nunn (Wielka Brytania)
2. Kacper Piorun
3. Eddy Van Beers (Belgia)
4. Aleksander Miśta

Pełne wyniki na stronie zawodów: Wccc2015.com
 
MPJ – SZACHIŚCI OPANUJĄ SPODEK
Data utworzenia: 2015-08-04 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 327
 Już w czwartek w katowickim Spodku rozpoczną się mistrzostwa Polski juniorów w szachach szybkich. W weekend rozegrany zostanie juniorski czempionat w szachach błyskawicznych.

Uroczyste otwarcie mistrzostw odbędzie się w czwartek o godzinie 15.00, a po nim młodzi szachiści przystąpią do rywalizacji w słynnej Hali Widowiskowo-Sportowej. Łącznie na starcie stanie 900 uczestników, podzielonych na 24 grupy turniejowe. Rozegranych zostanie około 10 tysięcy partii.

Pula nagród pieniężnych turnieju wynosi 25 tysięcy złotych, a pula nagród rzeczowych kolejne 20 tysięcy.

Organizator - Śląski Związek Szachowy na zlecenie Polskiego Związku Szachowego – zaprasza do hali Spodka wszystkich miłośników królewskiej gry, bowiem będzie można nie tylko przyjrzeć się zmaganiom małych mistrzów, ale i podszkolić własne umiejętności, dzięki profesjonalnie komentowanym transmisjom.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa oraz Prezes Polskiego Związku Szachowego Tomasz Delega.

Strona mistrzostw: www.mpjbis.pl
 
MUKOSIEJEW NAJLEPSZY W OPEN SOLVING TOURNAMENT
Data utworzenia: 2015-08-03 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 403
Rosjanin Anatolij Mukosiejew triumfował w Open Solving Tournament – zawodach otwierających 58. Kongres Kompozycji Szachowej, który odbywa się w Ostródzie. Drugie miejsce zajął Vidmantas Satkus z Litwy, a trzecie Piotr Górski ex aequo z solvingowym mistrzem świata Kacprem Piorunem.

Świetnym występem Górski udowodnił coraz wyższą klasę i potwierdził, że jest w stanie włączyć się w walkę o medale najważniejszych imprez. 

Do rywalizacji w turnieju open przystąpiło 89 zawodników.

We wtorek o godz. 10.30 startuje najważniejsza część wydarzenia – blisko setka zawodników z 24 krajów weźmie udział w mistrzostwach świata w rozwiązywaniu zadań szachowych. Najlepszy solverowiec globu wyłoniony zostanie w środę.
Liderami są Polacy – od sześciu lat reprezentacja kraju rokrocznie zdobywa złoto tej imprezy. Tytułu, wywalczonego w ubiegłym roku w szwajcarskim Bernie, bronić będą: Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Piotr Murdzia (MLKS Ostródzianka Ostróda) i Aleksander Miśta (UKS Rotmistrz Grudziądz). Jak podkreślił najbardziej utytułowany zawodnik globu Murdzia, który w dorobku ma 22 medale MŚ i 20 ME, on i jego partnerzy liczą na dwa złote trofea - indywidualnie i zespołowo.

Zapowiedź mistrzostw

Open Solving Tournament Ostroda preliminary results

1. Mukoseev, Anatoly (RUS)
2. Satkus, Vidmantas (LTU)
3. Gorski, Piotr (POL)
3. Piorun, Kacper (POL)
5. Paavilainen, Jorma (FIN)
6. Iskandarov, Misratdin (AZE)
6. Zude, Arno (GER)
8. Nunn, John (GBR)
9. Selivanov, Andrey (RUS)
9. Van Beers, Eddy (BEL)
11. Peitl, Tomas (SVK)
11. Wakashima, Tadashi (JPN)

Pełne wyniki na stronie zawodów: www.wccc2015.com/?results 
MEJ BIS NOWY SAD
Data utworzenia: 2015-08-03 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 276

W dniach 31.07-06.08.2015 w Nowym Sadzie (Serbia) odbywają się Mistrzostwa Europy Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

W Mistrzostwach w Szachach Szybkich Polacy zdobyli 3 medale:
Oskar Ogłaza - srebro w grupie chłopców do lat 10,
Jakub Mechliński - brąz w grupie chłopców do lat 10
Monika Marcińczyk - srebro w grupie dziewcząt to lat 12
Gratulacje!


MEJ w Szachach Szybkich - medale O.Ogłazy i J.Mechlińskiego. fot.organizatorzy


MEJ w Szachach Szybkich - srebro M.Marcińczyk fot.organizatorzy
 
Wyniki Polaków Szachy Szybkie:

W dniach 3-4 sierpnia rozgrywany jest turniej drużynowy.
Polacy występuję w grupie do lat 10 oraz 14.

 >>> wyniki turnieju drużynowego 

 >>>
 Strona Mistrzostw
 >>> Wyniki Polaków Szachy Szybkie
 >>> Wyniki Polaków Szachy Błyskawiczne
 
MIĘDZYNARODOWY KONGRES KOMPOZYCJI SZACHOWEJ – OD NIEDZIELI W OSTRÓDZIE
Data utworzenia: 2015-07-31 | Autor: Anna Kalinowska | Odsłon: 691
 Blisko setka zawodników z 24 krajów weźmie udział w mistrzostwach świata w rozwiązywaniu zadań szachowych, które we wtorek i środę odbędą się w Ostródzie. Czempionat jest częścią prestiżowego 58. Kongresu Kompozycji Szachowej – ten startuje już w niedzielę.

Faworytami mistrzostw są Polacy – od sześciu lat reprezentacja kraju rokrocznie zdobywa złoto tej imprezy. Tytułu wywalczonego w ubiegłym roku w szwajcarskim Bernie, bronić będą: Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Piotr Murdzia (MLKS Ostródzianka Ostróda) i Aleksander Miśta UKS Rotmistrz Grudziądz. Jak podkreślił najbardziej utytułowany zawodnik globu Murdzia, który w dorobku ma 22 medale MŚ i 20 ME, on i jego partnerzy liczą na dwa złote trofea - indywidualnie i zespołowo.
(więcej o sukcesach Polaków: http://www.wccc2015.com/?medale-polakow-w-ms-i-me)

Najliczniejsza grupa zawodników przyjedzie z Niemiec. Mocny skład będą mieli Anglicy, Rosjanie, Serbowie, Ukraińcy i Azerowie.

Jak podkreślił Piotr Murdzia, możliwość organizacji WCCC, czyli międzynarodowego kongresu kompozycji szachowej to dla Polski wielkie wyróżnienie, a Ostróda będzie gościć wielu wybitnych problemistów. Swój udział potwierdziło 182 uczestników z 30 krajów.

Wzorem poprzednich edycji w niedzielę rano nastąpi rejestracja uczestników, a popołudniu rozpoczną się pierwsze sesje solvingowe. W poniedziałek rozegrany zostanie turniej open, we wtorek i środę mistrzostwa świata. Dzięki współpracy organizatorów z firmą Egmont po raz pierwszy, w środę wieczorem, zostanie także przeprowadzony turniej w Szachy Solo (ang. Solitaire Chess). Czwartkową atrakcją będzie solvingowy show, natomiast po piątkowej sesji nastąpi oficjalne zakończenie wydarzenia.

Kongres odbywa się rokrocznie od 1956 roku (poza dwoma wyjątkami), kiedy to powstała międzynarodowa organizacja zrzeszająca środowisko kompozytorów i solverowców. Podczas kongresu delegaci z całego świata podejmują decyzje dotyczące zasad panujących w kompozycji, a także przeprowadzają wspominane mistrzostwa globu. W swojej historii wydarzenie odbywało się dotychczas na trzech kontynentach, najczęściej w Europie, ale nigdy wcześniej w Polsce.

Polacy dominują w solvingu, nazywanym niekiedy przekornie „anty-szachami”.
W maju br. krajowa drużyna zdobyła w rumuńskiej miejscowości Jassy tytuł mistrzów Europy w rozwiązywaniu zadań szachowych. Kacper Piorun wywalczył brąz. Mistrzami świata Polacy są nieprzerwanie od sześciu lat.

Strona kongresu: Wccc2015.com 
WAKACJE Z SZACHAMI
Data utworzenia: 2015-07-30 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 269
Przełom lipca i sierpnia 2015 roku to czas organizowanych przez Polski Związek Szachowy obozów "Wakacje z Szachami". W tym roku po raz pierwszy PZSzach organizuje dwa obozy:

1. "Polonijne Wakacje z Szachami", w których uczestniczą dzieci z polskich rodzin z Litwy. 
2. "Wakacje z Szachami" - obóz przeznaczony dla dzieci ze wszystkich województw w Polsce.

Oba obozy odbędą się w Łańcucie, pierwszy w dniach 29.07-08.08.2015, a drugi w dniach 10-20.08.2015. 

 >>> Strona Wakacji z Szachami
 >>> Wakacje z Szachami na Facebooku

Obozy nie mogłby się odbyć gdyby nie wsparcie środowiska szachowego w czasie akcji Szachiści grają dla Polonii, przekazania 1% podatku, środków własnych PZSzach oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, który wsparł projekt "Polonijne Wakacje z Szachami".    
 
LWÓW KOŁÓWKA IM GRAJĄ POLACY
Data utworzenia: 2015-07-28 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 367
W dniach 27.07-02.08.2015 roku we Lwowie rozgrywany jest tradycyjny turniej kołowy z możliwością wypełnienia normy na Mistrza Międzynarodowego. Występuje trójka Polaków: Piotr Sabuk, Arkadiusz Bebel oraz Katarzyna Adamowicz.

 >>>Strona Turnieju
 >>> Wyniki
 
ME NIEWIDOMYCH ORAZ SŁABO WIDZĄCYCH LYON
Data utworzenia: 2015-07-27 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 1536
W dniach 24.07-02.08.2015 roku w Lyonie (Francja) odbyły się 6. Mistrzostwa Europy IBCA - Federacji zrzeszającej zawodników niewidomych i słabo widzących. W Mistrzostwach grało 3 Polaków: Marcin Tazbir (Akademia Szachowa Gliwice), Jacek Stachańczyk (MCKiS Jaworzno) oraz Piotr Dukaczewski (UKSz Hetman Warszawa).

Pewne zwycięstwo odniósł Marcin Tazbir, rozstawiony z 1 numerem startowym.
Pozostali Polacy Piotr Dukaczeski oraz Jacek Stańczyk zdobyl 6 punktów i zajęli miejsca 7-8.

- Strona Mistrzostw

- Serwis Turniejowy

- transmisja partii live
 
PARDUBICE GRALI POLACY
Data utworzenia: 2015-07-22 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 1519
 
W dniach 16.07-02.08.2015 w Pardubicach odbył się Międzynarodowy Festiwal Szachowy oraz Gier takich jak brydż, go, szogi, chińskie szachy i inne.

Główny turniej szachowy arcymistrzowski Open odbył się w dniach 24.07-02.08.

 >>> Strona Festiwalu

W turnieju wystąpiło 289 zawodników, w tym 11 Polaków. 
Najlepszym Polakiem był Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wielkopolski), który zajął 12 miejsce (6,5/9).

Na wyróżnienie zasługują występy Marioli Woźniak, która zdobyła 3 i ostatnią normę Mistrzyni Międzynarodowej oraz Grzegorza Nasuty który wywalczył drugą normę Mistrza Międzynarodowego - gratulacje!
 >>> Serwis Turniejowy OPEN A

W trakcie festiwalu rozgrywane są także turnieju szachów fishera, szybkich i błyskawicznych. 21 lipca rozegrano turniej par w szachach błyskawicznych w którym wystąpili Krzysztof Jakubowski oraz Anna Gasik.


 >>> W dniach 22-23 lipca rozgrywany jest turniej szachów szybkich


 
ST. PAULI ZWYCIĘSTWO B. SOĆKO!
Data utworzenia: 2015-07-21 | Autor: Michał Bartel | Odsłon: 1320
W dniach 18-28.07 w St. Pauli (Hamburg, Niemcy) odbył się 6. Open.

Zwycięstwo w tym turnieju odniósł Bartosz Soćko (KSz Hetman Katowice), gratulacje!
Polak zdobył 7 punktów z 9 partii, miejsce podzielił wraz z 4 zawodnikami ale miał najlepsze wartościowanie pomocnicze. >>> Strona Turnieju
 
znalezionych: 1537 na 154 stronach
<<< poprzednia -   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11   - następna >>>
Aktualnie online 49 gości