MŚ w Szachach Szybkich i Błyskawicznych Moskwa 26-31.12.2019

8473

W dniach 26-31.12.2019 w Moskwie (Rosja) odbyły się Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

Polskę reprezentowało 8 zawodników:

W grupie Open Jan Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka), Radosław Wojtaszek (MTS Kwidzyn), Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław), Bartosz Soćko (KSz Hetman GKS Katowice), Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.), Grzegorz Gajewski (KSz Hetman GKS Katowice)

W grupie kobiet Monika Soćko (KSz Hetman GKS Katowice) oraz Klaudia Kulon (LKS Wrzos Międzyborów)

Najlepszym z Polaków był Jan Krzysztof Duda, który w szachach szybkich zajął 7 miejsce, a w szachach błyskawicznych 10 i wygrał nagrodę rzędu 85.000zł. Dzięki temu wynikowi Jan awansował na 6 miejsce w rankingu szachów błyskawicznych i 10 szachów szybkich.
Miejsca nagrodzone zajęli także Radosław Wojtaszek – 26 miejsce w szachach błyskawicznych oraz Mateusz Bartel – 34 miejsce w szachach szybkich.
Podwójnym mistrzem świata został Magnus Carlsen (Norwegia).

czołówka szachów szybkich
wyniki

Wśród Pań triumfowała Koneru Humpy (Indie), która pokonała w dogrywce Lei Tingjie (Chiny)

wyniki

w szachach błyskawicznych o tytule decydowała dogrywka, w której Carlsen pokonał Hikaru Nakamurę (USA)

wyniki

Mistrzynią Świata została Kateryna Łahno (Rosja)

wyniki

Zapraszamy na komentarz z Mistrzostw Świata w Szachach Błyskawicznych, przeprowadzony przez IM Piotra Nguyena z Infoszach.

W Mistrzostwach wystąpi cała czołówka światowa, a listy startowe otwierają Magnus Carlsen oraz Anna Muzyczuk. Łącznie w turnieju Open wystąpi 204 zawodników (w tym ok. 170 arcymistrzów) a wśród kobiet 121 zawodniczek (w tym ok. 80 arcymistrzyń)