Indywidualny Puchar Europy Szkół złoty medal Kamila Warchoła!

1341

Na zakończonym 11.10.208 turnieju o nazwie Europejski Indywidualny Puchar Europy Szkół w Szachach  regulaminowo rozgrywanym – zgodnie z nową inicjatywą zaproponowaną testowo na okres 3 lat przez Europejską Unię Szachową ECU – we wszystkich trzech kategoriach szachowych, tj. szachach klasycznych ( 5 rund – 5 dni ), szybkich ( 7 rund – 1 dzień ) i błyskawicznych ( 11 do 14 rund zależnie od grupy wiekowej – 1 dzień ),  gdzie rezultat końcowy to sumaryczny wynik osiągnięty w każdej z tych kategorii, startowało dwóch naszych pochodzących ze Śląska reprezentantów:

Kamil Warchol w grupie O-09  i  Julia Cichoń w grupie G-09. 

Z uwagi na splot różnych przyczyn, w szczególności termin równolegle odbywającego się Walnego Zjazdu FIDE w Gruzji oraz termin zbliżających się Mistrzostw Świata Juniorów – grupy starsze za 3 dni, młodsze za 3 tygodnie – swojego udziału w turnieju nie potwierdziło ponad 100 zgłoszonych wcześniej zawodników z kilku różnych federacji, organizatorzy zgodnie z regulaminem imprezy ustanowili dwie grupy turniejowe open jedną do lat 9 drugą do lat 15 zamiast osobnych grup do lat 7, 9, 11, 13 i 15 dla chłopców i dziewcząt rywalizujące o miejsce w danej grupie z późniejszym odrębnym podziałem na lokaty w ramach grup wiekowych.

Bezapelacyjnym zwycięzcą w grupie do lat 9 i tym samym w grupie O-09 został nasz zawodnik Kamil Warchoł, który zdobył pierwsze miejsce  w każdej z 3 kategorii szachowych. Ranking wyjściowy Kamila w szachach klasycznych, mocno wyższy niż ranking rywali, stawiał go tutaj w roli faworyta, natomiast jego ranking w szachach szybkich i błyskawicznych był tylko troszeczkę, dosłownie o kilka oczek, wyższy od rankingu rywali więc tutaj tak zdecydowanym faworytem nie był, a jednak zawody wygrał.

Julia zajęła 3 miejsce w grupie G-09 zajmując odpowiednio miejsca 3, 3 i 2  w poszczególnych dyscyplinach wśród swoich rówieśniczek.

Zgodnie z regulaminem Kamil i Julia jako medaliści w swoich grupach wiekowych mają zapewnione miejsca jako „invited player” w tych zawodach w roku 2019 ponownie w Budvie w Czarnogórze, natomiast Kamil, jako złoty medalista turnieju, dodatkowo uzyskał miejsce „invited player” w Mistrzostwach Europy Szkół w roku 2019 w Mamai w Rumunii.

Życzmy im obojgu dalszych szachowych sukcesów, a polskim dzieciom i młodzieży szachowej zainteresowania tą nową formułą ciekawej rywalizacji sportowej – jeśli propozycja testowa okaże się sukcesem, na stałe wejdzie do kalendarza imprez szachowych ECU, ale by tak się stało zainteresowanie poprzez faktyczny udział w turnieju musi wzrosnąć. Początki są zawsze trudne.

Przypomnę, że I Mistrzostwa Świata Szkół, a rok później odbywane I Mistrzostwa Europy Szkół także były nielicznie obsadzone, a dzisiaj mamy już ich odpowiednio 16 i 15 edycję gromadzącą ponad 500 zawodników z całego globu czy kontynentu.

Zwycięzcy:

O-07   Borsch Aleksandr  RUS
G-07   Ismayilova Sabina   AZE
O-09  CM Warchol Kamil  POL
G-09  WCM Ismayilova Karim AZE
G-09  Cichon Julia  POL  – III miejsce
O-11  Simonyan Grigori RUS
G-11  Vuckovic Iva     MNE
O-13  Djurovic Peko   MNE
G-13  Mustafina Yuliana RUS
O-15  Pobor Miljo     MNE
G-15  Bojovic Neda   MNE

relację nadesłał Tomasz Trzaskowski