Bill Pullman – gwiazda „Dnia Niepodległości” – w siedzibie PZSzach!

667

Wieczór 8 marca pozostanie na długo w pamięci zawodników Turnieju Czwartkowego. Nową siedzibą Polskiego Związku Szachowego odwiedził hollywoodzki gwiazdor Bill Pullman, znany z takich kinowych przebojów jak „Dzień Niepodległości”, „Zagubiona autostrada” czy „Bezsenność w Seattle”.

Podczas wizyty Bill Pullman z ogromnym zainteresowaniem śledził zmagania szachistów na sali gry, a następnie spotkał się z arcymistrzynią Moniką Soćko i Wiceprezesem PZSzach Łukaszem Turlejem. Goście opowiedzieli o swoich doświadczeniach zawodowych oraz w jaki sposób przygotowują się do gry: Bill – na planie filmowym, a Monika – w turnieju. Gwiazdora szczególnie interesował aspekt psychologiczny gry w szachy, ile w zachowaniu zawodników jest autentyczności, a ile gry aktorskiej obliczonej na zdeprymowanie przeciwnika. Na zakończenie spotkania Monika i Łukasz zagrali serię pokazowych partii błyskawicznych.

Obecność Billa Pullmana w Polsce wiąże się z produkcją thrillera politycznego „Zimna gra” w reżyserii Łukasza Kośmickiego w którym gra główną rolę. Akcja toczy się w latach 60 XX wieku w czasie kryzysu politycznego na linii USA-ZSRR. W Warszawie odbywa się mecz dwóch szachistów – Amerykanina i Rosjanina. Stawką rozgrywki staje się nieoczekiwanie uchronienie ludzkości od nuklearnej zagłady.

W filmie „Zimna gra” zobaczymy także Lottę Verbeek, Jamesa Bloora, Coreya Johnsona, Alekseya Serebryakova, Roberta Więckiewicza, Nicholasa Farrella oraz Evgeniya Sidikhina.  Konsultantem szachowym filmu jest sędzia Turniejów Czwartkowych Andrzej Kania. Premiera zapowiedziana jest na kwiecień 2019 roku.

Bill Pullman

O filmie „Zimna gra”

Bill Pullman i Monika Soćko
Andrzej Kania i Bill Pullman

 

Bill Pullman i Monika Soćko
Bill Pullman
od lewej: Łukasz Turlej, Bill Pullman, Monika Soćko