Mistrzostwa Polski Juniorów 16-18

5075

W dniach 11-18 marca 2018 roku w Jastrzębiej Górze odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów do lat 16 i 18. Organizatorem był Dolnośląski Związek Szachowy na zlecenie PZSzach.

W grupie dziewcząt do lat 18 zawody zdominowane zostały przez dwie zawodniczki: Zasłużenie mistrzynią została Oliwia Kiołbasa (MUKS Stoczek 45 Białystok), która zdobyła 8,5 punktu z 9 partii. Jest to trzeci złoty medal Oliwii w grupie do lat 18, wcześniej medale zdobyła w 2015 roku w Karpaczu i 2017 roku w Ustroniu.
Srebrny medal zdobyła Julia Antolak (GKSz Solny Grzybowo) – 8/9.
Trzecie miejsce podzieliły dwie zawodniczki, które zgromadziły 6 punktów. Dużo lepsze wartościowanie pomocnicze dało Joannie Kaczmarskiej (KSz Polonia Warszawa) brązowy medal.

W grupie dziewcząt do lat 16 zloty medal także zdobyła zawodniczka rozstawiona z numerem pierwszym – Maria Malicka (KSz Polonia Warszawa) – 7,5/9. Srebrny medal zdobyła Michalina Rudzińska (KSz Hańcza Suwałki) – 7/9. Trzecie miejsce dzieliły cztery zawodniczki, a najlepsze wartościowanie miała Honorata Kucharska (MKSz Rybnik).

U chłopców poziom obu mistrzostw był bardziej wyrównany i różnice punktowe w czołówce nieznaczne.

W grupie do lat 16 mistrzem Polski został Jakub Kosakowski (MUKS Stoczek 45 Białystok) – 7/9. Srebro zdobył Kosma Pacan-Milej (UKS Rodło Opole) – 6,5/9 a brąz Mieszko Miś (LKSz GCKiP Czarna). Faworyzowany Paweł Teclaf zajął 4 miejsce, a medal przegrał minimalnie gorszą wartościowością pomocniczą. Trzecie miejsce podzieliło aż 7 zawodników.

W najstarszej grupie chłopców złoty medal zdobył Antoni Szustakowski (KSz Polonia Warszawa) – 7/9. Drugie miejsce podzieliło 4 zawodników z 6,5, ostatecznie srebrny medal zdobył Igor Kowalski (KSz Polonia Warszawa), a brązowy Kacper Grela (KSz Miedź Legnica), tuż za podium uplasował się Patryk Chylewski (KS Laura Chylice).