II Międzynarodowy Łódzki Festiwal Szachowy 2017 – relacja

978
W miniony weekend 9-10 grudnia 2017 na gościnnym Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego odbył się II Międzynarodowy Łódzki Festiwal Szachowy 2017, w którym startowało ponad 160 osób .
Po raz pierwszy w historii rozegrano Mistrzostwa Polski Branży Okiennej 9 grudnia 2017 w ramach Turnieju o Puchar Prezesa Polskiego Związku Szachowego Adama Dzwonkowskiego.
Mistrzem Polski Branży Okiennej został Michał Luch z firmy Okna Luch Wałbrzych (7,5 pkt).
Wicemistrzem Polski został Paweł Flis RPW Okucia Budowlane Łódź (4,5 pkt)
Brązowy medal zdobyła Weronika Zabrzańska z firmy Almax Trzebinia (4 pkt).
Kolejne miejsca zajęli :
4.Wiktor Tański -Imago Barcin (4 pkt)
5.Jakub Tański -Imago Barcin 4 (pkt)
6.Bartosz Zychowicz – „Matnus” Okna i drzwi Chrzanów (4 pkt)
7.Artur Zabrzański – Almax Trzebinia (3 pkt)
8.Janusz Marciniak – BME Sp. z o.o Spółka Komandytowa Łódź (3 pkt)
9.Andrzej Parzonka – Oknonet.pl  (3 pkt)
10.Krystian Zychowicz -„Matnus” Okna i drzwi Chrzanów  (3 pkt)
Mistrzostwa odbyły się pod patronatem Prezesa  Polskiego Związku Szachowego, a sponsorami Mistrzostw były znane firmy z branży Okiennej:
– Urban Polska Sp .z o.o.-Maszyny i Urządzenia do produkcji stolarki otworowej
– Ottimo Systems – Technologia Retuszu Uszkodzeń
– Geze Polska Sp .z o.o
– RPW Okucia Budowlane
– Firma doradczo-szkoleniowa „Witalni”
– Firma architektoniczna Arch- EF Studio
Patronem Medialnym imprezy była firma Oknonet.pl , a organizatorami Polski Związek Szachowy, Firma i klub szachowy RPW Okucia Budowlane, Łódzki Związek Szachowy, Łódzka Liga Szachowa, Łódzka Akademia Szachowa.
W turnieju głównym o Puchar Prezesa Polskiego Związku Szachowego Adama Dzwonkowskiego zwyciężył łodzianin Mistrz FIDE Sylwester Bednarek zdobywając 8 punktów z 9-ciu -wygrywając 7 partii i dwie remisując. Drugie miejsce zdobył IM Michał Luch 7,5 pkt przed dwoma nadziejami polskich szachów Mistrzami FIDE Antonim Szustakowskim i Kosmą Pacanem-Milejem -obaj z Warszawy po 7 punktów .
Miejsce piąte zdobył reprezentujący Ukrainę Artem Omelja z Kijowa 6,5 pkt.
Puchary i nagrody w imieniu Prezesa Polskiego Związku Szachowego Adama Dzwonkowskiego wręczał Sekretarz Generalny Związku Waldemar Taboła.W klasyfikacji kobiet zwyciężyła IM Liliana Leszner- Stowarzyszenie AS Płock – 6 punktów , przed wielokrotną reprezentantką Polski i Olimpijką, zdobywczynią brązowego medalu olimpijskiego na Malcie w roku 1980 Grażyną Szmacińską – 5 punktów .Trzecia była robiąca cały czas postępy Marta Zabłocka z klubu „Dwie Wieże Rzgów”Pełny serwis Turniejowy :http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_5768/results.html?l=pl&tb=10_

Następnego dnia odbył Turniej Błyskawiczny o Puchar Dziekana Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego Profesora Rafała Matery

Klasą dla siebie okazał się tu ukraiński zawodnik z Kijowa Artem Omelja zdobywając
10 punktów z 11-tu .

Drugie miejsce zdobył FM Sylwester Bednarek 9 punktów ,
przed FM Karolem Rawiczem 8,5 punktów – obaj z Łodzi .
Czwarte miejsce zajął Dariusz Strejczek 7 punktów ,piąte Piotr Konieczyński ze Żnina
6,5 punkta .
W klasyfikacji dla zawodników do 1800 zwyciężył Marian Kozłowski 6 punktów przed
Konradem Krupińskim 5,5 punkta – obaj z Opoczna.

Mikołajkowy Turniej dla dzieci –Memoriał Witolda Balcerowskiego

Dzieci grały w czterech kategoriach wiekowych . W grupie Dzieci urodzonych w roku 2009 –tym i młodszych zwyciężył:

1. Łukasz Uhryn – MUKS MDK Śródmieście Wrocław -6,5 pkt z 9-ciu .
Medale i nagrody ponadto otrzymali :
2 .Marcin Zabrzański – UKS Hetman Koronny Trzebinia – 6 pkt
3.Bartosz Zychowicz – UKS przy SP 8 Chrzanów – 6 pkt
4.Dominik Kardas – UKS Jedynka Bełchatów – 6 pkt
5.Mateusz Uhryn – MUKS MDK Śródmieście Wrocław -5,5 pkt

Najlepszą zawodniczką w tej kategorii wiekowej została Kinga Marczyk- UKS Pijarski KS – 5 pkt

W kategorii wiekowej 2008-2007 zwyciężył :

1.Ludwik Doroba – ŁKS Szach-Centrum Łódź – 6,5 pkt , przed
2.Michaliną Semeradt – UKS Jedynka Bełchatów – 6 pkt
3.Arturem Michalakiem – Łódź – 6 pkt
4.Szymonem Urbanem – UKS Jedynka Bełchatów – 5,5 pkt
5.Wiktorem Żurkiem – ŁKS Szach Centrum Łódź – 5 pkt
6.Karol Łuczak – UKS Rodło Opole – 5 pkt

Najlepszą zawodniczką w tej kategorii wiekowej była Michalina Semeradt.

Grupa zawodników urodzonych w latach 2006-2005:

1.Weronika Zabrzańska – UKS Hetman Koronny Trzebinia – 9 pkt
2.Michał Jędrzejczak – ŁKS Szach-Centrum Łódź – 7 pkt
3.Kamil Kaliszuk – UKS Hetman Częstochowa – 7 pkt
4.Wiktor Tański – ŻTMS Baszta Żnin – 6,5 pkt
5.Kajetan Madej – SP 7 Łódź – 6 pkt
6.Jerzy Komisarski – ŁKS Szach-Centrum Łódź – 5,5 pkt

W tej grupie najlepszą zawodniczką była Weronika Zabrzańska .

Grupa zawodników urodzonych w latach 2004-2001:

1.Patryk Michałowski – UKS Szachowa Dwójka Grodzisk Maz. – 7,5 pkt
2.Piotr Bobeła – Łódź – 6 pkt
3.Marta Zabłocka – K. Sz. Dwie Wieże Rzgów – 6 pkt
4.Jakub Tański – ŻTMS Baszta Żnin – 5 pkt

W tej grupie najlepszą zawodniczką była Marta Zabłocka .

Dzieci, które zajęły w każdej grupie miejsca 1-5 otrzymały puchary ,medale i nagrody rzeczowe.
Najlepsze zawodniczki otrzymały Statuetki i nagrody rzeczowe .
Wszystkie dzieci otrzymały upominki mikołajkowe.
Cały Festiwal rozgrywany był w sportowej atmosferze.

Zawody sędziowali: Sędzia Klasy Państwowej Paweł Flak w asyście Karola Rawicza i Krzysztofa Żurkiewicza.

Dziękujemy wszystkim patronom, sponsorom, organizatorom, uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnej Edycji Festiwalu w IV Kwartale 2018 roku.

Autor: Paweł Flis

 

 

Fotografie: organizator wydarzenia