Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

4720

W dniach 25-31.12.2016 roku w Dausze (Katar) odbyły Mistrzostwa Świata w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

Polskę reprezentował lider polskich szachów – Radosław Wojtaszek.

wojtaszek_doha_2016

W Katarze nie zabrakło najlepszych zawodników: Mistrza Świata Magnusa Carlsena (Norwegia), wicemistrza świata Sergieja Karjakina (Rosja), czy znanych specjalistów od szachów o ograniczonym czasie do namysłu: Maxima Vachier-Lagrave (Francja), czy Hikaru Nakamury (USA).

wojtaszek-tallin

Na Mistrzostwach Europy w Tallinie Radosław był bliski zdobycia medalu w szachach szybkich. Życzymy powodzenia i walki o medale także na mistrzostwach świata.

iwanczuk-dohachess2016_day3_byemelianova_4y3a6538

Turniej szachów szybkich sensacyjnie wygrał Wasylij Iwańczuk z Ukrainy, który zgromadził 11 punktów (grano 15 partii). Tyle samo punktów zdobyli Aleksander Griszczuk (Rosja) oraz aktualny mistrz świata Magnus Carlsen (Norwegia).

doha-rapid-m
Radosław Wojtaszek zdobył 8,5 punktu i zajął 33 miejsce.

muzyczuk-dohachess2016_day3_byemelianova_4y3a6674

W turnieju Pań nie startowała żadna Polka. Pewne zwycięstwo odniosła Anna Muzyczuk (Ukraina) – 9,5 punktu, która wyprzedziła Aleksandrę Kosteniuk (Rosja) oraz Nanę Dżagnidze (Gruzja). Kobiety rywalizowały na dystansie 14 rund.

doha-rapid-k

W turnieju szachów błyskawicznych zwyciężył Sergiej Karjakin. Rosjanin zdobył tyle samo punktów co Magnus Carlsen (po 16,5/21 – aż 2 punkty przewagi nad trzecim Danielem Dubowem z Rosji), jednak z uwagi na lepsze wartościowanie – średni ranking przeciwników, tym razem tytuł Mistrza Świata powędrował na ręce zawodnika urodzonego w Symferopolu.

ms-blitz-wyniki-m

Radosław Wojtaszek zajął przyzwoite 19 miejsce (12 punktów) i zarobił 50 punktów na rankingu szachów błyskawicznych.

podiumdohachess2016_byemelianova_fe4t0316

W turnieju Pań drugie złoto wywalczyła Anna Muzyczuk z Ukrainy (13/17), która wyprzedziła Rosjanki Katarzyną Lahno oraz Walentynę Guninę.