Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych Tallin 2016

2838

W dniach 15-18 Grudnia 2016 roku w stolicy Estonii – Tallinie odbyły się Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych.

W Mistrzostwach wystąpiło kilkunastu Polaków, w tym arcymistrzowie Radosław Wojtaszek (KSz Hetman Katowice), Mateusz Bartel (KSz Polonia Wrocław) oraz Kacper Piorun (KSz Stilon Gorzów Wlkp.)

Wojtaszek_Radoslaw

Radosław Wojtaszek był najwyżej rozstawionym Polakiem – 5 w szachach szybkich i 16 w szachach błyskawicznych. fot. PZSzach

Turniej Szachów Szybkich został rozegrany w dniach 15-16 grudnia, w ramach Memoriału 100. rocznicy urodzin Paula Keresa,  na dystansie 11 rund.

wojtaszek-leko-tallin

Radosław Wojtaszek w partii z Peterem Leko fot. Bartłomiej Różycki

Znakomicie w turnieju grał, uznawany za jednego z głównych faworytów, Radosław Wojtaszek, który na dystansie 11 rund zdobył 9 punktów i podzielił 3-5 miejsce. Niestety o brązowym medalu decydowała wartościowość pomocnicza, którą Radosław miał najsłabszą a medal przypadł Raufowi Mamedowowi. Azer pokonał zarówno Radosława jak i zdobywcę czwartego miejsca Władimira Oniszczuka z Ukrainy.

Złoty medal zdobył aktualny mistrz Rosji Aleksander Riazancew, a srebrny Maksim Matlakow (Rosja).

W czołówce znalazł się także Mateusz Bartel, który zdobył 8,5 punktu i zajął 15 miejsce.

piorun-tallin

Kacper Piorun zajął 23 miejsce (8 punktów), po drodze pokonując legitymującego się 1. numerem startowym Dmitriego Andrejkina z Rosji. fot. Bartłomiej Różycki

luch-tallinZ pozostałych Polaków należy wyróżnić występ Michała Lucha, który zdobył 8 punktów i zajął 34 miejsce (przy 81 numerze startowym). fot. Bartłomiej Różycki

tallin-me-blitz-czolowka

Wyniki Polaków – Turniej Szachów Szybkich

Turniej Szachów Błyskawicznych rozegrany został w dniach 17-18 grudnia na dystansie 13 podwójnych rund.

W turnieju szachów błyskawicznych Polacy wypadli słabiej niż w turnieju szachów szybkich, a ponownie najwyżej sklasyfikowany był Radosław Wojtaszek – 13 miejsce.

bartel-tallin

W ostatniej rundzie o medal walczył Mateusz Bartel, który niestety przegrał 0-2 mecz z jednym z faworytów mistrzostw Oleksandrem Bornikiem z Ukrainy i ostatecznie zajął 26 miejsce. fot. Bartłomiej Różycki

brodowski-tallin
Bardzo dobrze wystąpił Piotr Brodowski, który zajął 29 miejsce, a w pokonanym polu pozostawił takich graczy jak Arkadij Najdicz, czy Władimir Potkin (oba zwycięstwa 2-0!).

tallin-me-blitz-podium

Turniej został zdominowany przez Dmitiego Andrejkina, Rosjanin nie przegrał żadnej partii i wyprzedził następnego Raufa Mamedowa aż o 1,5 punktu.